Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Składki ZUS. Od kwietnia przedsiębiorcy zapłacą mniej

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy odprowadzą mniej za każdego zatrudnionego pracownika.

Składki ZUS. Od kwietnia przedsiębiorcy zapłacą mniej
(Krystian Dobuszyński / Reporter)

Wraz z początkiem kwietnia ma wejść w życie rozporządzenie, które obniży stawki ubezpieczeniowe do ZUS. Największa zmiana dotyczyć będzie składki wypadkowej, szczególnie dla przedsiębiorców zatrudniających mniej niż dziewięciu pracowników.

Dla przedsiębiorców zatrudniających mało osób składka spadnie do poziomu 1,8 procent wynagrodzenia. Nie są to oszałamiające oszczędności, eksperci podatkowi szacują, że wyniosą one od kilku do kilkudziesięciu złotych na pracownika miesięcznie. Dlatego tak naprawdę efekt finansowy tej obniżki widać dopiero w skali roku.

Trzeba też podkreślić, że nie odczują tego sami pracownicy, ponieważ ta składka jest kosztem pracodawcy. Obniżka to natomiast bardzo dobra informacja dla firm jednoosobowych, czyli osób prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku roczna oszczędność wyniesie ponad 60 złotych.

ZUS to ponad tysiąc złotych miesięcznie

Składki ubezpieczeniowe to jeden z najbardziej obciążających wydatków, które co miesiąc ponoszą przedsiębiorcy. W 2015 roku muszą wydać przynajmniej 1095,37 zł. W porównaniu z 2014 rokiem to wzrost o ponad 5 procent. Składa się na to ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe. Trzeba też wpłacić pieniądze na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i do NFZ w ramach składki zdrowotnej.

Na oszczędność mogą liczyć ci, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie swojego biznesu. Zamiast 1095,37 zł zapłacą więc 446,88 złotych. To co prawda wzrost o 3,6 procenta, ale wciąż oszczędność prawie 650 złotych w porównaniu z firmami, które są na rynku dłużej niż dwa lata. Więcej na temat składek ZUS dowiesz się tutaj.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)