Składki ZUS. Pracownicy pod presją pracodawców

Składki ZUS. Pracownicy pod presją pracodawców

Fot. Jacek Dominski/REPORTER

Niższe opłaty od działalności gospodarczej, które wejdą w życie w 2019 roku, wywołają wypaczony efekt. Wywrą niespotykaną dotąd presję na pracownikach, by zakładali własny biznes.

Jak pisze „Rzeczpospolita”, wynika to z prostych wyliczeń. Za pracownika zatrudnionego na etacie z minimalnym wynagrodzeniem pracodawca będzie musiał zapłacić o 220 zł więcej na ZUS niż osoba prowadząca działalność gospodarczą z podobnymi przychodami.

W 2019 roku zaczną obowiązywać mikroskładki od działalności gospodarczej prowadzonej w niewielkim zakresie. Dlatego może to wywołać presję ze strony szefa na pracownikach, by otwierali swoje mikrobiznesy już przy zarobkach 1240 zł brutto miesięcznie, czyli mniej niż najniższa krajowa.

Zobacz też: Mały ZUS od 1 stycznia 2019. "Tylko dla małych"


 

- O ile do tej pory progiem opłacalności takiej operacji było 2900 zł brutto, o tyle po zmianach korzystne finansowo stanie się przejście z etatu na działalność gospodarczą w przypadku osób otrzymujących minimalne wynagrodzenie i mniej. Może to dotyczyć 4 mln pracowników – mówi „Rzeczpospolitej” dr Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj także: Zasady pensji minimalnej do zmiany. Resort rozpoczął szacunki

Nowe przepisy co prawda mają chronić pracowników przed wypychaniem ich na siłę na własne działalności gospodarcze. Narzędzia te mogą jednak nie wystarczyć. Z preferencyjnych składek nie będzie mogła skorzystać osoba, która podejmie współpracę z byłym pracodawcą. Jednak ominięcie tego przepisu jest nad wyraz łatwe. Wystarczy, że strony umówią się na inny zakres współpracy niż dotychczasowy albo współpraca zostanie podjęta z innym podmiotem w ramach jednej firmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
laca
2018-08-13 12:51
dobrze że temat opłaty emisyjnej wciąż się rozwija, dzięki temu w najbliższym czasie w końcu odetchniemy czystym powietrzem !
pqe
2018-08-13 12:01
ropa drożeje, paliwo na stacjach też. trzeba przeczekać. to wszystko zalezy od sytuacji geopolitycznej i żydow
Wojciech K
2018-08-13 11:35
Kto by pomyślał, że tak diametralnie może się zmienić cena paliwa na stacjach. Szok w oczy pali. Wszystkie zagraniczne podnosza ceny. tylko nasi staraja sie trzymac
Pokaż wszystkie komentarze (15)