Notowania

składki na zus
08.08.2018 09:01

Składki ZUS. Pracownicy pod presją pracodawców

Niższe opłaty od działalności gospodarczej mają obowiązywać od 2019 roku. Wywołują presję na pracownikach, by zakładali własny biznes.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Dominski/REPORTER)

Niższe opłaty od działalności gospodarczej, które wejdą w życie w 2019 roku, wywołają wypaczony efekt. Wywrą niespotykaną dotąd presję na pracownikach, by zakładali własny biznes.

Jak pisze „Rzeczpospolita”, wynika to z prostych wyliczeń. Za pracownika zatrudnionego na etacie z minimalnym wynagrodzeniem pracodawca będzie musiał zapłacić o 220 zł więcej na ZUS niż osoba prowadząca działalność gospodarczą z podobnymi przychodami.

W 2019 roku zaczną obowiązywać mikroskładkiod działalności gospodarczej prowadzonej w niewielkim zakresie. Dlatego może to wywołać presję ze strony szefa na pracownikach, by otwierali swoje mikrobiznesy już przy zarobkach 1240 zł brutto miesięcznie, czyli mniej niż najniższa krajowa.

Zobacz też: Mały ZUS od 1 stycznia 2019. "Tylko dla małych"

- O ile do tej pory progiem opłacalności takiej operacji było 2900 zł brutto, o tyle po zmianach korzystne finansowo stanie się przejście z etatu na działalność gospodarczą w przypadku osób otrzymujących minimalne wynagrodzenie i mniej. Może to dotyczyć 4 mln pracowników – mówi „Rzeczpospolitej” dr Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego.

Nowe przepisy co prawda mają chronić pracowników przed wypychaniem ich na siłę na własne działalności gospodarcze. Narzędzia te mogą jednak nie wystarczyć. Z preferencyjnych składek nie będzie mogła skorzystać osoba, która podejmie współpracę z byłym pracodawcą. Jednak ominięcie tego przepisu jest nad wyraz łatwe. Wystarczy, że strony umówią się na inny zakres współpracy niż dotychczasowy albo współpraca zostanie podjęta z innym podmiotem w ramach jednej firmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: składki na zus, mały zus dla firm, wiadomości, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-08-2018

AlaNajlepszy rozwiązaniem dla ludzi pracy jest likwidacja zusu, który to bezczelnie ludzi okrada. W miejsce znienawidzonego i zlikwidowanego zuzsu … Czytaj całość

08-08-2018

maniekCzy w Polsce z prostych rzeczy trzeba zawsze zrobić problem. W większości krajów zachodnich od razu jest kwestionowana przez urząd skarbowy … Czytaj całość

08-08-2018

Jacek-2Rzadki dar - czego się dotknąć, to spieprzyć.

Rozwiń komentarze (15)