Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprzeciw rządu wobec nowelizacji VAT – ochrona nabywcy w razie braku kopii faktury u sprzedawcy

0
Podziel się:

Rząd negatywnie zaopiniował poselski projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Przedmiotem projektowanej nowelizacji była zmiana obowiązującego art. 32a ustawy, modyfikująca i rozszerzająca możliwości ochrony podatnika w sytuacji, gdy faktura otrzymana od kontrahenta została wystawiona przez podmiot nieistniejący lub nie została potwierdzona kopią u wystawcy.

We wtorek 21 października br. rząd negatywnie zaopiniował poselski projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Przedmiotem projektowanej nowelizacji była zmiana obowiązującego art. 32a ustawy, modyfikująca i rozszerzająca możliwości ochrony podatnika w sytuacji, gdy faktura otrzymana od kontrahenta została wystawiona przez podmiot nieistniejący lub nie została potwierdzona kopią u wystawcy.

Posłowie w złożonym 28 lipca br. projekcie zaproponowali, aby warunkiem wystarczającym do skorzystania z prawa odliczania podatku z faktury nie potwierdzonej kopią u wystawcy lub wystawionej przez podmiot nieistniejący, był sam fakt posiadania przez nabywcę zaświadczenia z urzędu skarbowego o tym, że wystawca faktury był zarejestrowanym podatnikiem VAT.

W uzasadnieniu do poselskiej propozycji nowelizacji art. 32a wykazano, iż obowiązujący obecnie przepis w praktyce nie spełnia swojej ochronnej roli. W zamyśle ustawodawcy art. 32a miał bowiem stanowić narzędzie, dzięki któremu podatnik może uchronić się od ryzyka nieprawidłowości w rozliczeniu VAT poprzez wgląd w dokumentację księgową swojego kontrahenta.

Tymczasem jak wskazują autorzy projektu nowelizacji - obecna konstrukcja przepisu jest wadliwa. Obowiązujący art. 32a jest jedynie pozornie skutecznym narzędziem ochrony podatnika przed niekorzystnymi dlań skutkami w zakresie prawa podatkowego, wynikającymi z zaniedbań dokumentacyjnych kontrahentów tegoż podatnika. Ponadto możliwość wglądu w dokumentację księgową kontrahenta stwarza okazję do nadużyć, zagrażając bezpieczeństwu obrotu (np. w sytuacji, w której możliwość kontroli dokumentacji kontrahenta jest wykorzystywana jako narzędzie wywiadu gospodarczego).

Rząd sprzeciwia się jednak omawianej nowelizacji. Zdaniem rządu zaproponowane przez posłów rozwiązanie przyczyniłoby się do powstania nadużyć w postaci wyłudzania kwot podatku z budżetu. Propozycja zawarta w poselskim projekcie powoduje zanik mechanizmu zabezpieczającego system przed wystawianiem faktur do odliczenia podatku, a spodziewany wzrost nadużyć może doprowadzić w konsekwencji do znacznego uszczuplenia wpływów budżetowych. Ponadto wg rządu wprowadzenie opisanego wyżej rozwiązania byłoby sprzeczne z podstawową konstrukcją podatku od towarów i usług.

Źródło: Centrum Informacyjne Rządu, Komunikat po Radzie Ministrów z dnia 21.10.2003 r.

vat
msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)