Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szybsze i tańsze rozliczenia w euro

0
Podziel się:

Polacy będą mogli wkrótce korzystać z szybszych i tańszych rozliczeń niskokwotowych zleceń płatniczych w euro na obszarze Unii Europejskiej.

Narodowy Bank Polski stał się 30 maja 2005 r. uczestnikiem systemów STEP2 i EURO1, co umożliwia rozpoczęcie działalności transgranicznej przez system EuroELIXIR.

Przez ponad rok NBP, odpowiadając na zapotrzebowanie polskiego sektora bankowego, przygotowywał się do uczestnictwa w systemach STEP2 i EURO1, prowadzonych przez EBA Clearing Company z siedzibą w Paryżu. System STEP2 jest paneuropejską izbą rozliczeniową umożliwiającą szybkie rozliczanie zleceń płatniczych w euro do wysokości 12.500 euro (od 2006 r. – 50.000 euro) w obrocie pomiędzy krajami UE.

Dzięki uczestnictwu w systemie STEP2 Krajowa Izba Rozliczeniowa SA, aktywnie współpracująca z NBP, uruchomi działalność transgraniczną systemu EuroELIXIR, w którym od 7 marca 2005 r. rozlicza się transakcje krajowe w euro. Właśnie w marcu 2005 r. polski system płatniczy przez system SORBNET-EURO został podłączony do paneuropejskiego systemu TARGET przeznaczanego do rozliczeń wysokokwotowych. Obecnie uczestnikami systemów SORBNET-EURO i EuroELIXIR jest już większość banków komercyjnych działających w Polsce (34).

Połączenie krajowego systemu dla płatności detalicznych w euro z paneuropejską izbą rozliczeniową STEP2 nie tylko przyspieszy cykl rozliczeniowy dla zleceń płatniczych w euro, ale także zredukuje koszty dla obsługujących takie zlecenia banków, co powinno się przełożyć na wymierne korzyści dla ich klientów.

Polska jest pierwszym spośród nowych państw Unii Europejskiej, który utworzył mechanizmy rozliczeniowe dla płatności wysokokwotowych i detalicznych w euro oraz połączył je z paneuropejskimi systemami.

euro
msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)