Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Tajemnica firmy do grobowej deski? Zmiany w prawie budzą wątpliwości

Tajemnica firmy do grobowej deski? Zmiany w prawie budzą wątpliwości

Pracodawcy powinni jak najszybciej pozmieniać regulaminy oraz aneksować umowy o pracę. Fot. Piotr Kamionka/REPORTER
Pracodawcy powinni jak najszybciej pozmieniać regulaminy oraz aneksować umowy o pracę.

Jeszcze w sierpniu wejdą w życie zmiany w przepisach dotyczących tajemnicy przedsiębiorstwa. Tymczasem eksperci nie są zgodni co do tego, czy na skutek tych zmian firmy będą lepiej chronione przed działaniami były pracowników.

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, chodzi o podpisaną przez prezydenta ustawę o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnego (dyrektywa w sprawie niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych przed bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystaniem i ujawnieniem).

Sęk w tym, że eksperci uważają, że przepisy dyrektywy można różnie interpretować – czytamy w dzienniku. A polski ustawodawca postanowił dodać coś od siebie. W efekcie niektórzy prawnicy uważają, że tajemnica przedsiębiorstwa będzie lepiej chroniona, inni zaś – że gorzej. Wszyscy natomiast uważają, że nowe regulacje powinny pociągać za sobą zmiany w obszarze zatrudnienia.

Cytowany przez dziennik Michał Chodkowski, adwokat, uważa, że najważniejszy jest art. 11 z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

- Mówi on, ze czyn nieuczciwej konkurencji może być popełniony przez osobę, która świadczyła pracę na podstawie stosunku pracy przez okres 3 lat od jego ustania, chyba że umowa stanowi inaczej. Takie ograniczenie odpowiedzialności jest niezgodne z unijną dyrektywą – uważa prawnik. – Nie przewiduje ona wyjątków w postaci ram czasowych ochrony informacji stanowiącej tajemnicę.

Zobacz także: Upały w pracy - co szef musi zapewnić pracownikom?

 

 

Czytaj także
Polecane galerie
W
2018-09-14 13:34
A ja uważam że dobrze że w końcu ktoś to zmieni obecnie pracownicy na potęge okradają firmy z klientów których sami nie zdobyli, odchodząc próbują przywłaszczyć sobie cudze mnienie , a co z pozostałymi handlowcami którzy dalej będą pracowac w danej firmie, miałam kiedyś u siebie taki przypadek od naszego zespołu odszedł jeden z handlowców który ukradł całą bazę danych w tym moich klientów,nie tylko z polski ale z francji i niemiec z trudem zdobytych , na szczęście poinformowali mnie o tym sami klienci sprawe zgłosiłam do szefa i co nic mu nie zrobili bo za mało dowodów , jak to za mało dowodów były emaile od moich klientów w których przesyłali pain screeny z wiadomościami od niego, były dowody na jego komputerze i co?? i nic dwa lata walki i straciłam dwa duże zamówienia z powodu kradziezy przez byłego pracownika na szczęście klienci po roku wrócili
Nick
2018-08-27 11:47
polski rzad walczy z podwyzkami paliw, ale amerykanie winduja je na potege! w koncu to oni zarabiaja na lupkach!
asd
2018-08-14 23:43
Chcą zrobić z ludzi niewolników!
Pokaż wszystkie komentarze (11)