Notowania

Tajemnica firmy do grobowej deski? Zmiany w prawie budzą wątpliwości

Chodzi o podpisaną przez prezydenta ustawę o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kamionka/REPORTER)
Pracodawcy powinni jak najszybciej pozmieniać regulaminy oraz aneksować umowy o pracę.

Jeszcze w sierpniu wejdą w życie zmiany w przepisach dotyczących tajemnicy przedsiębiorstwa. Tymczasem eksperci nie są zgodni co do tego, czy na skutek tych zmian firmy będą lepiej chronione przed działaniami były pracowników.

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, chodzi o podpisaną przez prezydenta ustawę o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnego (dyrektywa w sprawie niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych przed bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystaniem i ujawnieniem).

Sęk w tym, że eksperci uważają, że przepisy dyrektywy można różnie interpretować – czytamy w dzienniku. A polski ustawodawca postanowił dodać coś od siebie. W efekcie niektórzy prawnicy uważają, że tajemnica przedsiębiorstwa będzie lepiej chroniona, inni zaś – że gorzej. Wszyscy natomiast uważają, że nowe regulacje powinny pociągać za sobą zmiany w obszarze zatrudnienia.

Cytowany przez dziennik Michał Chodkowski, adwokat, uważa, że najważniejszy jest art. 11 z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

- Mówi on, ze czyn nieuczciwej konkurencji może być popełniony przez osobę, która świadczyła pracę na podstawie stosunku pracy przez okres 3 lat od jego ustania, chyba że umowa stanowi inaczej. Takie ograniczenie odpowiedzialności jest niezgodne z unijną dyrektywą – uważa prawnik. – Nie przewiduje ona wyjątków w postaci ram czasowych ochrony informacji stanowiącej tajemnicę.

Zobacz także: Upały w pracy - co szef musi zapewnić pracownikom?

Tagi: tajemnica przedsiębiorstwa, wiadomości, druki, baza wiedzy, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-08-2018

EkaNikt mi nie zabroni pracować w branży nawet po odejściu z firmy. To ja zatrudniają c się w firmie dałam im swoją wiedzę i doświadczenie.Bardzo dobrze … Czytaj całość

12-08-2018

PawełoDlaczego na warszawskich budowach trzeba pracować po 12 godzin dziennie? Dlaczego pracodawcy robią co chcą?Gdzie jest inspekcja pracy?

12-08-2018

jaPracodawca nie robi łaski, że płaci, a pracownik nie robi łaski, że pracuje. Pracownik nie musi pracować za taką stawkę jaką proponuje pracodawca. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)