Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ułatwienia dla przedsiębiorców. Rząd przyjął nowelizację

Ułatwienia dla przedsiębiorców. Rząd przyjął nowelizację

Fot. domin_domin/iStockphoto

Aż dwie z sześciu wymaganych obecnie procedur związanych z rejestrowaniem działalności gospodarczej zostanie zniesionych. To bardzo przyspieszy start przedsiębiorców.

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Przewiduje on m.in. skrócenie czasu oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej i ograniczenie obowiązków obciążających pracodawców - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Termin na wydawanie potwierdzenia o nadaniu NIP firmom rozpoczynającym działalność gospodarczą (innym niż osoby fizyczne) zostanie skrócony z 14 do 3 dni. Oznacza to, że rejestracja firmy w urzędzie skarbowym będzie krótsza, a przedsiębiorca będzie mógł wcześniej rozpocząć działalność gospodarczą.

Zaproponowano zwolnienie pracodawców z obowiązku zgłaszania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji o miejscu, rodzaju i zakresie wykonywanej działalności gospodarczej. Obydwie inspekcje niezbędne dane mają uzyskiwać z rejestru podmiotów prowadzonego przez GUS i kont płatników prowadzonych przez ZUS.

CIR poinformowało też, że według Banku Światowego te zmiany oznaczają zmniejszenie o jedną trzecią procedur niezbędnych przy rejestracji podmiotu (zlikwidowane zostaną 2 z 6 procedur rejestracyjnych). Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej w Money.pl
Kontrowersyjna reforma Gowina. Ujawnił datę
Minister sprawiedliwości chce, by istniał jeden akt prawny, który pozwoli przedsiębiorcom zorientować się, co jest legalne, a co nie.
Pawlak robi dobrze podatnikom. A Rostowski...
Ministerstwo Finansów wyliczyło, że korzystne dla podatników zmiany zaproponowane przez resort gospodarki kierowany przez Waldemara Pawlaka, kosztowałyby budżet państwa nawet 10,5 miliarda złotych rocznie.
Chcą zwolnienia z VAT. By pomóc firmom
PSL popiera propozycję deregulacyjną ministerstwa gospodarki, według której nieodpłatna pomoc prawna byłaby zwolniona z podatku VAT.
rejestracja, inspekcja pracy, procedury, skrócenie
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Bolesław
46.151.76.* 2012-08-20 08:26
Ułatwienia dla przedsiębiorców? Prowadzę działalność gospodarczą od blisko 18 lat i mi te "ułatwienia" nic nie ułatwią !!! Dlaczego najwięcej hałasu robi się na temat ułatwień w zakładaniu działalności ? To mogą być istotne ułatwienia dla prze...kręciarzy, którzy co miesiąc zakładają inną firmę, by kogoś naciągnąć, ale nie dla przedsiębiorców !!!
Vilmored
83.21.223.* 2012-08-17 09:07
To są ułatwienia dla bezrobotnych, bo przedsiebiorcy mają już NIP nadany i są zgłoszeni gdzie trzeba, więc co jest dla przedsiębiorców istniejących nowego????
wszędzie mafia
83.10.167.* 2012-08-14 17:03
Amber Gold i Finroyal w 15 minut!
Zobacz więcej komentarzy (5)