Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia szykuje zmiany. Zniosą bariery w handlu transgranicznym

0
Podziel się:

Według szacunków UE z powodu istnienia prawnych barier każdego roku przedsiębiorcy rezygnują z realizacji transakcji wartych 26 mld euro.

Unia szykuje zmiany. Zniosą bariery w handlu transgranicznym
(avlxyz/CC/Flickr)

W Radzie UE i Parlamencie Europejskim trwają prace nad propozycją legislacyjną Komisji Europejskiej ustanowienia Wspólnego Europejskiego Prawa Sprzedaży, polskie instytucje popierają te rozwiązania - poinformowano wczoraj podczas seminarium poświęconemu WEPS.

Inicjatywa wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Viviane Reding ma znieść wciąż istniejące bariery w handlu transgranicznym, które ograniczają wybór i możliwość dokonywania tańszych zakupów przez konsumentów, zaś przedsiębiorcom ułatwić transakcje sprzedaży tych dóbr w ramach rynku wewnętrznego Unii Europejskiej.

Według szacunków UE z powodu istnienia prawnych barier każdego roku przedsiębiorcy rezygnują z realizacji transakcji wartych 26 mld euro. Liczbę konsumentów w UE szacuje się na ok. 500 milionów.

Problem polega na tym, że każdy z krajów UE ma własny system prawny. Konieczność jego przestrzegania powoduje, że konsumenci z jednego kraju UE mają kłopot z dokonywaniem zakupów w innym, w którym istnieje inny system prawa konsumenckiego, gdyż sprzedawca (przedsiębiorca) obawia się, ze będzie musiał w razie czego stosować prawo danego kraju.

_ Komisja Europejska dostrzegając tę barierę w październiku ubiegłego roku przyjęła projekt prawa, które ma stworzyć Wspólne Europejskie Prawo Sprzedaży _ - powiedziała dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Ewa Synowiec podczas piątkowego seminarium w Warszawie poświęconego temu zagadnieniu.

Dodała, że prawo to będzie miało mieć charakter fakultatywny, gdyż systemy krajowe będą mogły nadal istnieć oraz że pomoże zarówno konsumentom, którym zapewni szerszy wybór towarów i lepszą ochronę prawną, jak i przedsiębiorcom, którzy będą mogli liczyć na większą liczbę klientów.

Ekspert z Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości Komisji Europejskiej Mikołaj Zaleski, który przedstawił najważniejsze założenia Wspólnego Europejskiego Prawa Sprzedaży, także podkreślał korzyści, na jakie mogą liczyć zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy. _ - Szacuje się, że nawet 18 proc. polskich przedsiębiorców odmówiło sprzedaży za granicę z powodu tych barier _ - stwierdził.

Obecni na seminarium przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreślali m.in., że WEPS proponuje wysoki poziom ochrony konsumenta, jednak projekt wymaga jeszcze prac i konsultacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy mają plan ożywienia Europy. Pokazali go Programy oszczędnościowe oraz fundusze ratunkowe nie wystarczą, by utrzymać strefę euro. Berlin dyktuje zmiany.
Ważne dane. Polacy poddają się kryzysowi? Wprawdzie roczna sprzedaż detaliczna wciąż jest na plusie, ale w ujęciu miesięcznym jest coraz gorzej.
"Parszywa dwunastka" UE. Kto kolejną Grecją? W dwóch krajach zagrożenie kryzysowym scenariuszem jest bardzo poważne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)