Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Upadłość polskich firm. Od początku roku coraz więcej bankructw

0
Podziel się:

W zeszłym miesiącu zbankrutowało 60 przedsiębiorstw wobec 65 w analogicznym okresie roku 2014.

Upadłość polskich firm. Od początku roku coraz więcej bankructw
(Fotolia)

W pierwszych 4 miesiącach tego roku upadło więcej firm niż w tym samym czasie roku poprzedniego - 139 wobec 125. Natomiast w samym kwietniu sytuacja jest inna. W ubiegłym miesiącu zbankrutowało 60 spółek wobec 65 w analogicznym okresie roku 2014.

Takie dane wynikają z danych Euler Hermes. Stało się tak głównie dzięki mniejszej ich liczby w budownictwie oraz w handlu. Poprawa nie jest jednolita, nie obejmuje całej gospodarki - zaznaczają autorzy raportu.

Rośnie natomiast liczba bankructw firm usługowych i produkcyjnych. W ubiegłym miesiącu upadłości spółek znacząco wzrosły w województwie mazowieckim. Odwrócenie tendencji widać z kolei w pomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

Podobne wnioski wypływają z raportu firmy Coface, przeprowadzonego dla pierwszego kwartału bieżącego roku. Główny wpływ ma na to otwartość polskiej gospodarki na zagraniczną wymianę handlową.

Poza bankructwami przedsiębiorstw statystyki pierwszego kwartału 2015 r. przynoszą znaczny wzrost liczby upadłości konsumenckich. Nowelizacja przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej, która weszła w życiu z początkiem tego roku, spowodowała uproszczenie procedury oddłużeniowej osób fizycznych. W rezultacie wzrosła liczba osób, które począwszy od 2015 r. ogłosiły upadłość konsumencką jako rozwiązanie problemu zadłużenia.

Prognozy na nadchodzący rok są mimo wszystko optymistyczne. - Pomimo wzrostu upadłości w pierwszym kwartale 2015 r., nasze przewidywania zakładają utrzymanie się pozytywnych tendencji w popycie wewnętrznym, jak również wyższą dynamikę eksportu niż zanotowana w pierwszym miesiącu br. - podsumowuje główny ekonomista Coface w Polsce Grzegorz Sielewicz.

Zobacz także: Dlaczego tak dużo firm upada? Zdaniem ekspertów, winna jest nadmierna biurokracja utrudniająca biznes młodym przedsiębiorcom
Czytaj więcej w Money.pl
W pierwszej połowie 2014 roku upadły 402 firmy Według autorów raportu, w całym 2014 roku liczba upadłości będzie o 20 procent niższa niż przed rokiem.
Zamiast upadać, mają się restrukturyzować! Firmy, które znajdą się w kłopotach finansowych, będą miały większe niż obecnie szanse na utrzymanie się na rynku.
Własna firma i co dalej? Łatwo o poważny błąd Aż 8 na 10 nowopowstałych firm bankrutuje w ciągu pierwszego roku istnienia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)