Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
|

VAT-8. Kto musi składać ten formularz?

0
Podziel się:

Kupujesz za granicą? Pamiętaj, aby zapłacić VAT fiskusowi.

VAT-8. Kto musi składać ten formularz?
(Wojciech Stróżyk / Reporter)

Przedsiębiorca niebędący podatnikiem VAT w pewnych przypadkach musi zachować się jak typowy vatowiec, czyli naliczyć podatek i złożyć stosowną deklarację w skarbówce. Sprawdź kto i kiedy?

Mowa tutaj o podatnikach, którzy nie mają obowiązku składania okresowych deklaracji (VAT-7, VAT-7K), ale zawierają transakcje typu: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), import usług, czy dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Taki obowiązek nie spoczywa na wszystkich, ale wyłącznie na podatnikach, którzy w skali roku dokonali obrotu przekraczającego ustawowy limit 50 tysięcy złotych, w odniesieniu do wyżej wymienionych transakcji.

Wówczas w miesiącu, w którym przekroczony został limit, przedsiębiorca musi naliczyć podatek VAT od nadwyżki i oddać go fiskusowi. Transakcję trzeba również odpowiednio wykazać na formularzu. Dla WNT właściwym będzie właśnie druk VAT-8. Na tym samym druku można również wykazać import usług czy dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Jeżeli mamy do czynienia wyłącznie z którąś wyżej wymienionymi czynności, ale nie występuje WNT, wówczas właściwy będzie druk VAT-9M.

Podstawa prawna:
art. 99 ust. 8 ustawy o VAT
Transakcja typu WNT występuje w sytuacji, gdy przedsiębiorca kupuje towar od kontrahenta należącego do Unii Europejskiej i wartość tego zakupu przekroczy limit 50 tys. zł, wówczas od nadwyżki trzeba naliczyć podatek VAT w kraju, do którego towar został przywieziony.

W przypadku tak zwanych vatowców, mamy do czynienia z podatkiem neutralnym, ponieważ zakup towaru rozlicza zarówno po stronie kosztów jak i sprzedaży, przez co wynik jest zerowy. Natomiast podatnicy zwolnieni z obowiązku rozliczania podatku VAT będą musi naliczyć podatek od towarów i usług wyłącznie po stronie sprzedaży, przez co będą musieli zapłacić fiskusowi.

Przykład 1

*VAT-8. Jak wypełnić formularz? (tutaj można pobrać wzór formularza VAT-8)
*

Pierwszą deklarację trzeba złożyć za miesiąc, w którym de facto został przekroczony limit 50 tysięcy złotych w terminie do 25 dnia za miesiąc poprzedni. Na przykład deklarację za listopad trzeba złożyć do 25 grudnia.

Na początku jednak trzeba wypełnić dane identyfikacyjne podatnika: numer identyfikacji podatkowej, czyli NIP. Następnie należy określić miesiąc i rok, za który sporządzony został formularz (na przykład 11/2014).

Część A

W części A trzeba wpisać urząd skarbowy, do którego składana jest deklaracja (na przykład Urząd Skarbowy Wrocław Psie Pole). Z racji tego, że podatnik nie jest płatnikiem VAT przy wyborze właściwego urzędu należy sugerować się miejscem zamieszkania. Następnie trzeba zaznaczyć odpowiedni kwadrat: złożenie deklaracji lub korekta deklaracji.

Część B

W polu numer 8 trzeba zaznaczyć właściwy kwadrat. Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą odpowiedni będzie druga opcja - osoba fizyczna. W pozostałych przypadkach należy zaznaczyć pierwszy kwadrat - podatnik, niebędący osobą fizyczną.

Z kolei w polu numer 9 trzeba wpisać dane sugerując się wcześniejszym wyborem. Osoby fizyczne powinny wpisać w oknie imię, nazwisko oraz numer pesel. Natomiast pozostali podatnicy podają pełną nazwę firmy oraz numer regon.

Następnie należy przejść do części B.2, gdzie należy uzupełnić adres. Podobnie jak w polu B.1, osoby fizyczne uzupełniają informacje w oparciu o adres zamieszkania. Z kolei pozostali podatnicy wpisują adres siedziby firmy.

Część C

Część C służy do rozliczenia podatku należnego. W pozycjach: 20, 22, 24 należy wpisać kwotę brutto wynikającą z faktury. Od kwoty należy naliczyć podatek VAT w oparciu o obowiązujące w Polsce stawki VAT. Wartość naliczonego podatku należy wpisać odpowiednio w pozycjach: 21, 23, 25.

W pozycji 26 wpisuje się kwotę odprowadzonego uprzednio podatku VAT z tytułu zakupu środku trwałych (na przykład sprzętu czy wyposażenia). Z kolei w pozycji 27 można wpisać kwotę nadwyżki z poprzedniego miesiąca, która powstaje w wyniku obliczeń: od sumy pozycji 26 i 27 trzeba odjąć sumę pozycji 21, 23, 25.

Nadwyżka podatku należy wpisać w pozycji 29, natomiast kwotę podatku do zapłaty w pozycji 28.

Część D

Na końcu formularza trzeba złożyć oświadczenie, czyli podpisać składaną deklarację. Należy uzupełnić dane osobowe, kontaktowe oraz wpisać datę wypełnienia i co najważniejsze złożyć podpis.

Podstawa prawna

Za niezłożenie deklaracji podatnik może zostać ukarany grzywną w wysokości do 33 tys. zł. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że deklaracja nie została złożona, wówczas nie należy czekać aż urząd skarbowy przyśle wezwanie tylko trzeba to zrobić jak najszybciej. W okolicznościach, gdy przedsiębiorca nie był świadomy obowiązku lub zwyczajnie przeoczył termin ma prawo powołać się na tak zwany czynny żal (zgodnie z art. 16 Kodes karny skarbowy). Wówczas do deklaracji należy załączyć pismo, w którym należy wyrazić "czynny żal" za niedotrzymanie obowiązku oraz podać przyczynę.

Czytaj więcej w Money.pl
Handlujesz z zagranicą? Musisz złożyć druk Za brak tego dokumentu grozi grzywna nawet w wysokości ponad 30 tysięcy złotych.
Kupujesz od Google? Nie zapomnij o tym Sprawdź, na co zwracają uwagę urzędy skarbowe i co trzeba zrobić, jeśli cię przyłapią.
Jesteś VAT-owcem? Na to uważaj Brak niezbędnych dokumentów, źle obliczana kwota podatku i niewłaściwe jego stawki. Sprawdź, na co uważać jeśli jesteś podatnikiem VAT.
Resort finansów ostrzega. Uwaga na oszustwa Władze po raz pierwszy skorzystają z możliwości publicznego ostrzeżenia firm o nieprawidłowościach dotykających rynek.
baza wiedzy
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)