Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W czerwcu spadł Indeks Biznesu

0
Podziel się:

Roczny Indeks Biznesu zaprezentowany w poniedziałek przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych (PKPP) spadł w czerwcu do 60 pkt. z 64 pkt. w maju.

Spadł również indeks kwartalny, o 4 punkty, do 62 pkt.

"Jakkolwiek boom akcesyjny mamy już z pewnością za sobą, to impuls akcesyjny, który wyrwał gospodarkę z kilkuletniego letargu, nie przestaje działać utrzymując wysoką dynamikę produkcji i eksportu" - napisali eksperci PKPP.

Spadki zanotowały także wszystkie indeksy szczegółowe. Roczny indeks popytu globalnego spadł o 3 punkty do 71 pkt., a indeks kwartalny o 7 punktów do 70 pkt.

"Mimo obniżenia indeksów popytowych w czerwcu ciągle pozostają one na bardzo wysokim poziomie, co oznacza, że popyt nadal będzie najważniejszym czynnikiem sprzyjającym utrzymaniu dobrej koniunktury w gospodarce" - napisano w opracowaniu PKPP.

Zdaniem ekspertów Konfederacji wyższy poziom indeksu rocznego niż kwartalnego może sugerować, że ewentualny poakcesyjny spadek popytu, zwłaszcza konsumpcyjnego, będzie miał charakter przejściowy.

Indeks finansów przedsiębiorstw również utrzymuje się na wysokim poziomie, choć roczny spadł o 5 punktów do 66 pkt. Indeks kwartalny utrzymał się na poziomie 68 pkt.

Eksperci PKPP uważają, że niewielkie obniżenie rocznego indeksu finansów można wiązać z perspektywą zacieśnienia polityki pieniężnej i wzrostem stóp procentowych do końca roku.

Zauważają również zagrożenie związane z małymi szansami na wykonanie planowanych wpływów z prywatyzacji, co zwiększy potrzeby pożyczkowe państwa wypychając z rynku kredytów przedsiębiorstwa.

Indeks makroekonomiczny, zarówno roczny, jak i kwartalny, uległ pogorszeniu. Roczny spadł o 3 punkty do 44 pkt. a kwartalny o 2 punkty do 47 pkt.

Spadek ten eksperci PKPP wiążą z podwojeniem inflacji w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i rosnącym zagrożeniem celu inflacyjnego.

"Szczególnie silny wzrost cen produkcyjnych może niepokoić w związku z realnym prawdopodobieństwem przełożenia się na indeks cen konsumpcyjnych w przyszłości" - napisali w opracowaniu.

Kolejne spadki zanotował indeks oceny sytuacji politycznej. Roczny spadł do 24 pkt. z 26 pkt., a kwartalny do 21 pkt. z 24 pkt.

"Mało znacząca, wobec niskiego poziomu, przewaga indeksu rocznego nie pozwala oczekiwać istotnej stabilizacji sceny politycznej jeszcze w tym roku" - uważają eksperci PKPP.

Indeks Biznesu PKPP powstaje na podstawie prognoz ekonomistów polskich, oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i rok. Liczony jest w skali 100 punktowej, gdzie 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 proc. PKB rocznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)