Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W I półroczu 405 przypadków niewypłacalności firm

0
Podziel się:

Od stycznia do czerwca 2005 roku w Polsce zanotowano 405 przypadków niewypłacalności firm. Jest to o 36 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - podała Coface Intercredit Poland w raporcie.

Najbardziej ryzykowną branżą ze względu na wypłacalność jest od wielu lat handel hurtowy.

"Najwięcej upadłości w Polsce w pierwszym półroczu bieżącego roku zarejestrowano w handlu hurtowym – 89, co stanowi 22 proc. wszystkich przypadków niewypłacalności" - napisano w raporcie.

"Na drugim miejscu znalazło się budownictwo, z 68 bankructwami. Wiele firm z tej branży w ostatnim okresie notuje poprawę koniunktury" - dodano.

Według badań Coface Intercredit produkcja artykułów spożywczych i napojów znalazła się na trzecim miejscu z 32 upadłościami.

"Branża ta, wbrew ogólnie pozytywnej tendencji, zanotowała o 33 proc. więcej przypadków niewypłacalności niż w roku ubiegłym. Częstym powodem problemów firm jest tu niedostosowanie inwestycji do faktycznych potrzeb rynku" - napisano w raporcie.

W handlu detalicznym według Coface Intercredit nastąpiła znaczna poprawa (53 proc.) w porównaniu z rokiem ubiegłym.

"Po wielu latach ostrej selekcji firm z tego sektora sytuacja w branży ustabilizowała się. Znacznie przyczynił się do tego wzrost popytu krajowego" - podano.

Według analityków Coface Intercredit okres kryzysu branża ma już za sobą.

Od przynajmniej dwóch lat nie zbankrutowało żadne przedsiębiorstwo w sektorach: ubezpieczeń i funduszy emerytalnych oraz wydobycia ropy i gazu.

"Ponadto w 2005 roku upadłości nie zanotowały następujące branże: rybołówstwo i rybactwo, produkcja maszyn biurowych i komputerów, produkcja pojazdów i przyczep oraz pozostałego sprzętu transportowego, wywóz śmieci, ścieków, zagospodarowanie odpadów, a także ochrona zdrowia" - napisano.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)