Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W przemyśle i handlu nieco lepiej, budownictwo czeka na poprawę

0
Podziel się:

GUS podał wskaźniki ogólnego klimatu koniunktury w przemyśle, handlu i budownictwie. W dwóch pierwszych sytuacja jest nieco lepsza niż przed miesiącem.

Przemysł

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przemyśle ukształtował się na poziomie plus 15, wobec plus 13 w lutym - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 30 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 15 proc., podczas gdy w lutym odpowiednio 29 proc. i 16 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorstwa zgłaszają w marcu większy niż w lutym wzrost portfela zamówień. Jest to wynikiem poprawy ocen portfela zamówień krajowych przy utrzymujących się korzystnych ocenach portfela zamówień zagranicznych" - napisał GUS.

Według badań producenci sygnalizują wzrost bieżącej produkcji.

"Prognozy portfela zamówień i produkcji na najbliższe miesiące są bardzo korzystne, lepsze niż w poprzednim miesiącu" - napisał GUS.

Według GUS zapasy wyrobów gotowych określane są nadal jako nadmierne.

Z ankiet wynika, że mimo występowania opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorstwa odczuwają nieco mniejsze trudności w bieżącym regulowaniu swych zobowiązań finansowych.

"Oczekuje się, że w najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się poprawić, w większym nawet stopniu niż przewidywano przed miesiącem" - napisał GUS.

Prognozowane redukcje zatrudnienia mogą być mniejsze od przewidywanych w lutym.

Ceny produkowanych wyrobów w najbliższych trzech miesiącach mogą wzrosnąć w stopniu większym niż przewidywały prognozy przed miesiącem.

Handel

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w marcu na poziomie minus 22. Oznacza to nieznaczną poprawę w stosunku do poprzedniego miesiąca. Jak informuje GUS wśród badanych przedsiębiorstw 13 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 35 proc. - jej pogorszenie (w lutym było odpowiednio 12 proc. i 36 proc). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorstwa handlowe sygnalizują znacznie większe niż miesiąc wcześniej ograniczenia bieżącej sprzedaży. W konsekwencji, zwiększają się opóźnienia przy regulowaniu zobowiązań finansowych. W opinii przedsiębiorców w najbliższych miesiącach sprzedaż może utrzymać się na dotychczasowym poziomie, co oznacza poprawę w stosunku do negatywnych prognoz sprzed miesiąca" - czytamy w opracowaniu GUS.

W efekcie, prognozy dotyczące sytuacji finansowej przedsiębiorstw są mniej pesymistyczne niż przewidywano w lutym.

GUS podaje, że w marcu utrzymuje się niedobór bieżących zapasów. Powoduje to, że – przy lepszych prognozach sprzedaży - przyszłe zamówienia na towary będą ograniczane w mniejszym stopniu niż w ubiegłym miesiącu.

"Przedsiębiorcy sygnalizują znaczny wzrost bieżących cen towarów. W najbliższych miesiącach ceny mogą nadal rosnąć, szybciej niż prognozowano przed miesiącem. Skala zwolnień pracowników może być nieco mniejsza niż przewidywano w ubiegłym miesiącu" - czytamy w komunikacie GUS.

Budownictwo

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w marcu wyniósł minus 18 i jest to gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziesięciu lat. Wśród badanych przedsiębiorstw 16 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 34 proc proc. jej pogorszenie, podczas gdy w lutym było to odpowiednio 14 proc. i 36 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Z badań GUS wynika, że portfel zamówień na roboty budowlano-montażowe jest oceniany negatywnie, choć lepiej niż przed miesiącem.

"Prognoza portfela zamówień na najbliższe trzy miesiące jest natomiast optymistyczna, lepsza dla przedsiębiorstw publicznych niż prywatnych" - napisał GUS.

GUS pisze, że w konsekwencji zmniejszającego się bieżącego portfela zamówień, negatywne są też, choć również lepsze niż przed miesiącem, oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej.

Prognozy produkcji na najbliższe trzy miesiące są pozytywne, dużo lepsze od przewidywań sprzed miesiąca.

"Trudna już w styczniu sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych ulega dalszemu pogorszeniu tak w przedsiębiorstwach prywatnych jak i - w większym stopniu - publicznych. W ciągu najbliższych trzech miesięcy trudności napotykane w zakresie sytuacji finansowej mogą być mniejsze niż prognozowano w ubiegłym miesiącu" - napisał GUS.

W najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy przewidują spowolnienie tempa spadku cen realizacji robót budowlano-montażowych w porównaniu z prognozami sprzed miesiąca.

Z badań wynika, że nadal utrzymuje się spadkowa tendencja zatrudnienia w budownictwie, przy czym skala przewidywanych na najbliższe miesiące redukcji pracowników może być mniej znacząca, aniżeli prognozowano w ubiegłym
miesiącu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)