Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W tym roku jeszcze jeden konkurs na wsparcie e-biznesu

0
Podziel się

Od 14 listopada do 16 grudnia przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

W tym roku jeszcze jeden konkurs na wsparcie e-biznesu
(Amaxim/Dreamstime)
bErldFEB

Od 14 listopada do 16 grudnia przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o dofinansowanie z funduszy unijnych uruchomienia e-usług. Do podziału ma być około 150 mln zł. To ostatnia taka okazja w tym roku.

PARP ma ogłosić nowy nabór wniosków 31 października. Pula pieniędzy dostępnych w konkursie ma być o połowę mniejsza niż we wcześniejszych naborach. Jak poinformował zastępca prezesa Agencji Patrycja Zielińska, wynika to z tego, że w poprzednich konkursach poprawnych formalnie i merytorycznie wniosków było znacznie mniej niż przewidywano. W konkursie, który trwał od końca lipca do końca września ubiegłego roku, do rozdysponowania było 320 mln 871 tys. zł, ale do dofinansowania zakwalifikowano 160 projektów, które miały otrzymać łącznie 74 mln 723 tys. zł.

Natomiast w rozstrzygniętym właśnie konkursie z maja i czerwca br., pula dostępnych pieniędzy wynosiła około 307,5 mln zł. Choć przedsiębiorcy złożyli 1,4 tys. wniosków, do dofinansowania zakwalifikowano 122, na łączną kwotę dofinansowania około 57,4 mln zł. Pytana dlaczego tak jest, Zielińska przyznała, że przedsiębiorcy nie radzą sobie z uzasadnieniem merytorycznym wniosku - mówiąc w uproszczeniu, nie są w stanie wykazać, że ich firma będzie dobrze funkcjonować i na siebie zarabiać.

bErldFED

PARP nie przewiduje zmian kryteriów przyznawania unijnych pieniędzy na prowadzenie e-biznesu, ponieważ zdaniem przedstawicieli agencji nie są one nadmiernie zaostrzone. Zielińska przyznała, że w poprzednich latach konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Jednak jej zdaniem rynek się zmienił - przez ostatnie dwa lata przybyło tyle firm działających i sprzedających swoje usługi w sieci, że spora konkurencja utrudnia zaistnienie nowym projektom.

Agencja zapowiada, że wnioskodawcy, którzy nie zakwalifikowali się do otrzymania wsparcia, w pismach informujących o negatywnym wyniku otrzymają także informacje na temat oceny poszczególnych kryteriów, wraz z uzasadnieniem. Będą więc mogli poprawić swoje wnioski i złożyć je jeszcze raz w kolejnym naborze.

Budżet działania 8.1 unijnego programu Innowacyjna Gospodarka, z którego współfinansowane są e-usługi, to około 385 mln euro (około 1,5 mld zł). Budżet jest zagospodarowany w około 54,5 proc.

Czytaj więcej na temat unijnych dotacji dla firm
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t20710.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/firmy;nie;radza;sobie;z;pozyskiwaniem;dotacji;na;biznes;w;sieci,202,0,940234.html) Ponad tysiąc firm bez pieniędzy. To porażka Pieniądze z Unii Europejskiej na jego rozwój trafią tylko do co dziesiątej firmy, ubiegającej się o nie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t34418.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/dostales;dotacje;na;e-biznes;przygotuj;sie;na;walke,29,0,866845.html) Dostałeś dotację na e-biznes? Przygotuj się na walkę Na przedsiębiorców czekają tony faktur, zaświadczeń, rozliczeń i innych dokumentów. Na pieniądze muszą jeszcze poczekać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t86641.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/coraz;mniej;pieniedzy;z;ue;na;pozyskanie;inwestora,106,0,790378.html) Coraz mniej pieniędzy z UE na pozyskanie inwestora Firmy z sektora MŚP mogą otrzymać zwrot nawet 50 proc. rzeczywiście poniesionych kosztów w procesie pozyskiwania udziałowca.
bErldFFe
e-biznes
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)