Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warunki pracy małych przedsiębiorstw coraz gorsze

0
Podziel się:

Oto wyniki ankiety przeprowadzonej z okazji półmetka rządów Donalda Tuska.

Warunki pracy małych przedsiębiorstw coraz gorsze
(Shironosov/Dreamstime)
bEKkFZCJ

42% mikroprzedsiębiorców uważa, że w ostatnich dwóch latach warunki do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce pogorszyły się. Co trzeci sądzi, że biznes prowadzi się tak samo, a co czwarty, że jest łatwiej - takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Idea Bank i Tax Care. Przedsiębiorców najbardziej uwierają wysokie podatki i koszty pracy oraz biurokracja.

Minęły już dwa lata od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska.. Idea Bank i Tax Care przeprowadziły z tej okazji badanie ankietowe, którego celem było sprawdzenie, jak w tym okresie zmieniły się w Polsce warunki do prowadzenia własnej firmy. W badaniu wzięli udział mikroprzedsiębiorcy, właściciele jednoosobowych firm.

Pierwszy wniosek z przeprowadzonego badania jest taki, że dla największej grupy badanych minione dwa lata były okresem pogorszenia warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Tak uważa 42% spośród badanych prowadzących działalność ponad dwa lata (łącznie 709 respondentów). Nieco mniej liczna jest grupa osób uważających, że w badanym okresie warunki do prowadzenia działalności gospodarczej nie zmieniły się – takiego zdania jest co trzeci badany. Najsłabiej reprezentowani są przedsiębiorcy uważający minione dwa lata za czas poprawy warunków do prowadzenia biznesu. Trzeba jednak podkreślić, że nie jest to grupa marginalna, ale co czwarty respondent.

bEKkFZCL

Nie jest to wynik dobry, ale nie jest to również wynik zły, jeśli uwzględnimy fakt, że ostatnie dwa lata to okres wyraźnego spowolnienia gospodarczego w Polsce. Wynik ten w pewnym sensie potwierdza tezę, widoczną też w innych badaniach prowadzonych przez Grupę Idea Banku, że kondycja mikrobiznesu nie jest wiernym odbiciem koniunktury panującej w całej gospodarce. Duża reprezentacja przedsiębiorców będących zdania, że minione dwa lata to okres stabilizacji warunków do prowadzenia biznesu może też świadczyć o pewnym przyzwyczajeniu do okoliczności prawno-administracyjnych, w jakich działają polscy przedsiębiorcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Bruksela chce ułatwić dochodzenie roszczeń Skargi będzie można składać przez e-mail.
Niemal 100 procent zgody. 425 posłów "za", tylko jeden sprzeciw Przyjęta ustawa ma pomóc w walce ze skutkami kryzysu gospodarczego.
Gwarancje przekroczyły cztery miliardy złotych. To nie koniec W ciągu siedmiu miesięcy Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił gwarancji 20 tysiącom przedsiębiorców.
bEKkFZDm
wiadomości
druki
KOMENTARZE
(0)