Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zakładanie firmy przez internet wśród pomysłów PSL dotyczących przedsiębiorców

3
Podziel się:

PSL swój nowy program zatytułowany "Zawsze po stronie polskich firm" chce zaprezentować w czwartek na konferencji z udziałem ekspertów.

Zakładanie firmy przez internet wśród pomysłów PSL dotyczących przedsiębiorców
(Fotolia)

Umożliwienie zakładania firmy przez internet i ustanowienie zasady, zgodnie z którą wprowadzenie przez parlament nowego przepisu dotyczącego przedsiębiorców wymaga usunięcia innego - to niektóre propozycje PSL dla małych i średnich firm.

PSL swój nowy program zatytułowany "Zawsze po stronie polskich firm" chce zaprezentować w czwartek na konferencji z udziałem ekspertów.

Według informacji PAP nowe propozycje programowe skierowane do małych i średnich firm to wynik badań sondażowych zleconych przez ludowców liczących na ich głosy w wyborach. - Mali przedsiębiorcy są z reguły rozczarowani Platformą Obywatelską, mają obawy przed zbyt liberalną Nowoczesną i często wyznają wartości konserwatywne. Wprawdzie pod tym względem PiS mogłoby im odpowiadać, ale w tej partii brakuje konkretnej oferty programowej dla takich wyborców - tłumaczy polityk z kierownictwa PSL.

Szef partii Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o nowe propozycje zaznaczył, że rząd "zupełnie porzucił sektor małych i średnich firm rodzinnych" i "nie pokazuje ciekawych rozwiązań".

Według byłego ministra pracy po wprowadzeniu programu socjalnego "Rodzina 500 plus" potrzebne są rozwiązania dla przedsiębiorców, które wzmocnią rynek pracy. - Musimy przejść do przedsiębiorczości 2.0. Trzeba wykorzystać środki europejskie, ale też ułatwić Polakom zakładanie firm - dodał Kosiniak-Kamysz.

W dokumencie programowym, który ma być zaprezentowany na czwartkowej konferencji, ludowcy proponują, by umożliwić wypełnienie wszystkich formalności związanych z zakładaniem firmy w jednym prostym internetowym formularzu, bez konieczności wizyty w urzędzie gminy, urzędzie skarbowym czy w ZUS.

Stronnictwo chce też podnieść kwotę bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej z 20 tys. zł do 50 tys. zł dla osób, które chcą założyć firmę wykorzystującą nowe i innowacyjne technologie. Rozwój startupów - jak podkreślono w dokumencie - blokują wysokie koszty i brak źródeł finansowania. - Na tak dynamicznym rynku sukces osiągają osoby, które pierwsze wystartują ze swoją ofertą. Inaczej uprzedzi ich konkurencja. Nie możemy sobie pozwolić na marnowanie potencjału młodych polskich startupowców - zaznaczono.

PSL jest też za ustanowieniem zasady, zgodnie z którą wprowadzenie przez parlament nowego przepisu dotyczącego przedsiębiorców wymaga usunięcia innego. - Wymusi to na administracji i politykach patrzenie na uregulowania szerzej niż wyłącznie przez pryzmat jednego nowelizowanego zapisu - wyjaśniono w dokumencie.

Wśród pomysłów ludowców jest też propozycja, by ZUS przejął na siebie obowiązek płacenia wynagrodzenia docelowo już od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, na którym przebywa pracownik. - Takie rozwiązanie nie zwiększy szarej strefy, bo dzięki systemowi E-zwolnień ZUS z łatwością wychwyci ewentualne nadużycia popełniane przez pracowników. Jednocześnie będzie to ogromne wsparcie dla przedsiębiorców - czytamy w dokumencie PSL.

Ludowcy zaznaczyli w nim też, że będą zabiegali o ograniczenie liczby kontroli, które "najmocniej dotykają" małe i średnie firmy rodzinne. Według pomysłu PSL mikroprzedsiębiorcy mogliby być kontrolowani maksymalnie 1 raz w roku, małe firmy - maksymalnie 2, a średnie - 3 razy w roku.

wiadomości
gospodarka
druki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
m-53
6 lat temu
Zawracanie głowy. Jeżeli ktoś decyduje się na DG to uruchomienie firmy nie jest w tej chwili problemem. Natomiast 50 tys. bezzwrotne na start to bardzo chwytliwe ale mało realne. Bo kto ma oceniać co jest innowacyjne, co ma szansę.
...ghg
6 lat temu
Gdyby rządziło ZSL to każdy kto ma dostęp do Internetu mógłby założyć firmę i oczekiwać na 50 000 zl a nie na 1100 zł wydatku miesięcznie na ZUS. Umiejetnosc wypełniania formularza przez Internet nie równa się umiejetnosci prowadzenia firmy i utrzymania się na rynku wśród konkurencji...
antyPSL
6 lat temu
a więc według tych złodzieji z PSL ludziom czyli obywatelom nic się nie należy tylko harówka za minimalną płacę na umowach śmieciowych, to mi przypomina postulaty tego zbrodniczego żydowskiego syndykatu Lewiatan, żydowskiego ducha śmierci i zniszczenia Polaków i Polski