Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Założenie spółki tańsze o połowę

0
Podziel się:

Założenie spółki z o.o. czy akcyjnej ma być o połowę tańsze niż obecnie. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem kolejnej nowelizacji kodeksu spółek handlowych.

Założenie spółki tańsze o połowę

Nowelizacja przewiduje, że minimalny kapitał zakładowy spadnie do 25 tys. zł dla spółki z o.o. (obecnie 50 tys. zł) i do 250 tys. zł dla akcyjnej (obecnie 500 tys. zł). Planuje się też zniesienie wymogu przekształcania dużych spółek cywilnych w jawne - czytamy w _ Rzeczpospolitej. _Obecnie spółka cywilna, której przychody w kolejnych dwóch latach przekroczą pewien pułap, musi przekształcić się w spółkę jawną.

Dla potencjalnych przedsiębiorców byłaby to więc niewątpliwie korzystna zmiana. Inaczej niż dla wierzycieli. Kapitał zakładowy, przynajmniej teoretycznie, odgrywa bowiem rolę gwarancji, że spółka jest w ogóle wypłacalna.

ZOBACZ TAKŻE: Kodeks spółek handlowych na prawo.money.pl
Zniesienie wymogu przekształcenia spółki cywilnej w jawną jest krytykowane, ze względu na to, że wcześniejsze wprowadzenie tego obowiązku miało zwiększyć bezpieczeństwo obrotu. Z tej perspektywy o wiele lepiej jest, jeśli duża spółka jest rejestrowana. Dzięki temu kontrola sądowa pozwala wychwycić rozmaite nieprawidłowości z korzyścią dla wierzycieli - czytamy w gazecie.

Inna planowana zmiana dotyczy zmniejszenia wysokości kary za zlekceważenie obowiązku podawania w dokumentach spółki wymaganych prawem elementów. Obecnie grozi za to grzywna do 10 tys. zł, ma być ona mniejsza o połowę.

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)