Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Żłobki w Polsce. Do 8 sierpnia można składać wnioski o dotacje

0
Podziel się

Po raz pierwszy o dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe. Dotychczas dotacje zarezerwowane były tylko dla gmin.

Żłobki w Polsce. Do 8 sierpnia można składać wnioski o dotacje
(Fotomolos/Dreamstime)
bDIGCyrp

Do 8 sierpnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyjmuje wnioski o dotacje na zakładanie lub prowadzenie żłobków bądź innego typu placówek opieki nad małymi dziećmi.

Trwa II edycja tegorocznej edycji programu _ Maluch _, w ramach której otrzymać można dotacje z budżetu państwa na rozwój instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech. Po raz pierwszy o dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe. Dotychczas dotacje zarezerwowane były tylko dla gmin.

Nowelizacja ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech (tzw. ustawy żłobkowej), która weszła w życie w tym miesiącu, poszerzyła katalog podmiotów uprawnionych do otrzymywania dotacji. Zmieniono także wysokość dofinansowania - będzie mogło ono wynieść do 80 proc.; wcześniej wkład własny beneficjenta musiał stanowić co najmniej 50 proc.

bDIGCyrr

W ramach programu ogłoszony został konkurs, w którym można ubiegać się o dofinansowywanie do założenia lub utrzymania placówek opieki nad dziećmi do lat trzech (żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie). Inaczej niż w ubiegłych edycjach, w tym konkursie nie mogą startować samorządy. Wyłączone zostały również instytucje, które otrzymały dofinansowanie w I edycji programu.

O dotacje mogą się ubiegać osoby fizyczne, a także osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej - na miejsca opieki w żłobkach i klubach dziecięcych wpisanych do rejestru żłobków i klubów dziecięcych w 2013 r. lub organizujące pracę i zatrudniające dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów do końca 2013 r.

Na II edycję programu przeznaczono 20 mln zł. Jak informuje MPiPS, kwota ta może zostać zwiększona.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 12 września.

bDIGCyrx

Beneficjenci zobowiązani są do utrzymania miejsc opieki objętych dofinansowaniem do końca 2014 r. Kwoty dotacji na funkcjonowanie miejsc opieki pomniejszają miesięczne opłaty rodziców.

W 2012 r. w ramach programu _ Maluch _ dofinansowano ponad 3,3 tys. miejsc opieki nad małymi dziećmi, w sumie na kwotę ponad 25,6 mln zł.

Szczegółowe informacje o programie _ Maluch _ i konkursie można znaleźć na stronie MPiPS poświęconej opiece nad małymi dziećmi www.zlobki.mpips.gov.pl.

Czytaj więcej w Money.pl
Opłata za żłobki nie będzie ograniczana Wprowadzenia górnej granicy, wynoszącej 15 proc. minimalnego wynagrodzenia, chciała Solidarna Polska.
Będą mieć darmowe żłobki i przedszkola? Steinbrueck zapowiedział dziś na konwencji SPD w Berlinie, że w przypadku zwycięstwa w wyborach 22 września jego partia stopniowo zlikwiduje opłaty za miejsca w żłobku i przedszkolu.
Miliony na nowe miejsca w żłobkach. Gdzie? Woj. śląskiemu przyznano 6,2 mln zł z rządowego programu Maluch 2013 na tworzenie nowych miejsc w żłobkach i na bieżące utrzymanie już istniejących.
bDIGCyrS
wiadmomości
kraj
Źródło:
KOMENTARZE
(0)