Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zmiany w Kodeksie pracy od września. Potrzebny jeszcze tylko podpis prezydenta

Zmiany w Kodeksie pracy od września. Potrzebny jeszcze tylko podpis prezydenta

 

Obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy zakłada nowelizacja Kodeksu pracy. W czwartek Senat nie zaproponował do niej poprawek. Zmiana ma wejść w życie 1 września 2016 r.

Obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy wprowadził w piątek do Kodeksu pracy Sejm, przyjmując rządowy projekt nowelizacji. Zmiana ma wejść w życie 1 września 2016 r.

Do tej pory, zgodnie z Kodeksem pracy, umowę o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu jej podjęcia - czyli do końca tego dnia. Podczas kontroli inspekcji pracy osoby, które takiej umowy nie mają, wskazywane są jako pracujące pierwszy dzień. W ocenie PIP tzw. syndrom pierwszej dniówki to najczęściej nieprawdziwa informacja, służąca pracodawcom do nielegalnego zatrudniania.

Po zmianie, pracodawca i każdy pracujący będzie musiał mieć umowę na piśmie albo na piśmie potwierdzone jej warunki, co będzie jednoznaczne dla służb kontrolujących zatrudnienie. Nowe przepisy ułatwią inspektorom pracy stwierdzanie przypadków nielegalnego zatrudniania pracowników.

Nowelizacja przygotowana w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej zakłada również, że pracownik musi być zapoznany z regulaminem pracy przed dopuszczeniem go do niej - obecnie ma być zapoznany przed rozpoczęciem pracy. Przewiduje też sankcję dla pracodawcy za brak pisemnego potwierdzenia pracownikowi jego umowy o pracę - za naruszenie przepisów wymierzana byłaby grzywna.

Senat nowelizację przyjął jednogłośnie. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

prawo, pap, senat, praca, kodeks pracy, kraj, mrpips
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Polak
2016-12-11 03:20
To jest błąd logiczny. By ukrócić proceder zasłaniania się fikcyjnymi przepisami aby "przykryć lewe umowy" należy wprowadzić troszkę inny przepis. Przepis powinien stanowić, że: na dzień przed podjęciem pracy, dowolnej umowy cywilno- prawnej pracodawca miałby obowiązek zarejestrowania pracownika w urzędzie państwowym- czy np jak teraz w ZUS i uzyskać potwierdzenie rejestracji. Podkreślę, PRZED podjęciem zatrudnienia. Każde inne zatrudnienie było by równoznaczne z "pracą na czarno" z bardzo odczuwalnymi tego konsekwencjami. Kara pieniężna dla pracodawcy, zwiększone wszystkie składki ZUS przez najbliższy rok a w przypadku likwidacji firmy lub celowego działania w celu uniknięcia kary średnia krajowa x 100 natychmiast wymagalna, w pełni ozusowane i opodatkowane wynagrodzenie za 6 miesięcy dla wszystkich zatrudnionych na czarno wyłapanych w czasie kontroli.
Jack
2016-06-12 20:40
Tia, potrzebna jeszcze tylko zgoda prezesa i podpisik pod ustawą może być!
HUNTER
2016-06-12 03:44
Oj tak agencje pracy to jak piate kolo,zdzieranie kasy z ludzi, umowa o prace na miesiac niepewne zatrudnienie.
Pokaż wszystkie komentarze (36)