Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraj
09.06.2016 21:45

Zmiany w Kodeksie pracy od września. Potrzebny jeszcze tylko podpis prezydenta

Obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy zakłada nowelizacja kodeksu pracy. W czwartek Senat nie zaproponował do niej poprawek. Zmiana ma wejść w życie 1 września 2016 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

Obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy zakłada nowelizacja Kodeksu pracy. W czwartek Senat nie zaproponował do niej poprawek. Zmiana ma wejść w życie 1 września 2016 r.

Obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy wprowadził w piątek do Kodeksu pracy Sejm, przyjmując rządowy projekt nowelizacji. Zmiana ma wejść w życie 1 września 2016 r.

Do tej pory, zgodnie z Kodeksem pracy, umowę o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu jej podjęcia - czyli do końca tego dnia. Podczas kontroli inspekcji pracy osoby, które takiej umowy nie mają, wskazywane są jako pracujące pierwszy dzień. W ocenie PIP tzw. syndrom pierwszej dniówki to najczęściej nieprawdziwa informacja, służąca pracodawcom do nielegalnego zatrudniania.

Po zmianie, pracodawca i każdy pracujący będzie musiał mieć umowę na piśmie albo na piśmie potwierdzone jej warunki, co będzie jednoznaczne dla służb kontrolujących zatrudnienie. Nowe przepisy ułatwią inspektorom pracy stwierdzanie przypadków nielegalnego zatrudniania pracowników.

Nowelizacja przygotowana w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej zakłada również, że pracownik musi być zapoznany z regulaminem pracy przed dopuszczeniem go do niej - obecnie ma być zapoznany przed rozpoczęciem pracy. Przewiduje też sankcję dla pracodawcy za brak pisemnego potwierdzenia pracownikowi jego umowy o pracę - za naruszenie przepisów wymierzana byłaby grzywna.

Senat nowelizację przyjął jednogłośnie. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

Tagi: kraj, prawo, praca, senat, pap, mrpips, kodeks pracy, wiadomości, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-06-2016

darkozmiany dla pracowników to będą korzystne jak będziemy za swoją pracę otrzymywać wynagrodzenie a nie zapomogę

10-06-2016

ElaKolejne dobre ułatwienie dla przedsiębiorców + kontrole PIP + konfiskata firmy i majątku. BRAWO! TAK TRZYMAĆ!. Nikt normalny nie otworzy firmy w … Czytaj całość

10-06-2016

PracownikKraj zakazów , nakazów i kar.To nie jest troska o pracownika , a o finanse państwa - kary, kary, kary....

Rozwiń komentarze (36)