Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w rozporządzeniu VAT już obowiązują

0
Podziel się:

2 lipca br. w Dzienniku Ustaw nr 115 poz. 1079 opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 czerwca 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Nowela wprowadza do rozporządzenia wykonawczego VAT nowy art. 17a, rozszerzając tym samym przypadki, w których przysługuje zwrot VAT.

2 lipca br. w Dzienniku Ustaw nr 115 poz. 1079 opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 czerwca 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Nowela wprowadza do rozporządzenia wykonawczego VAT nowy art. 17a, rozszerzając tym samym przypadki, w których przysługuje zwrot VAT.

Zgodnie z nowym przepisem zwrot podatku przysługuje również w przypadku, gdy zakupy towarów i usług lub import towarów są finansowane w części z rachunku bankowego, na którym ulokowane są wyłącznie środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, a w części z innych własnych środków finansowych podatnika.

Podatek wykazany w fakturze lub dokumencie celnym podlega zwrotowi w części odpowiadającej procentowemu udziałowi należności, która została sfinansowana ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej w należności ogółem wynikającej z faktury.

Faktura lub dokument celny dokumentujący transakcję dotyczącą towarów i usług, których zakup lub import został sfinansowany w części ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej może być podstawą tylko do jednokrotnego wystąpienia podatnika o zwrot podatku.

Zwrot podatku przysługuje podatnikom, którzy zapłacili ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej część należności obejmującej podatek naliczony z tytułu dokonanych zakupów towarów i usług oraz posiadają oryginał faktury lub faktury korygującej dokumentującej zakup towarów lub usług, a w przypadku importu towarów - również dokument stwierdzający zapłatę cła i podatków pobieranych przez organy celne.

Zwrot podatku następuje na wniosek podatnika, który oprócz dotychczasowych elementów powinien zawierać również wyliczenie kwot wnioskowanego zwrotu wraz z zestawieniem danych, w tym dotyczących sprzedawców towarów i usług, wynikających z faktur i dokumentów celnych.

Do wniosku należy także dołączyć zaświadczenie o zarejestrowaniu przez Komitet Integracji Europejskiej umowy przewidującej finansowanie w części zakupów ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej wraz z określeniem wynikającego z podpisanej umowy udziału tego finansowania.

Należy podkreślić i omawiane powyżej zasady zwrotu VAT mają zastosowanie do zakupu towarów i usług lub importu towarów dokonanych do dnia 31 grudnia 2003 r.

vat
msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)