Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zmowy przetargowe będą karane bardziej surowo

Zmowy przetargowe będą karane bardziej surowo

Fot. GlobalStock/iStockphoto

Rośnie liczba zmów przetargowych. Przestępcy czują się obecnie praktycznie bezkarni. Rząd szykuje jednak zmiany - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".

Przez ustawianie przetargów państwo traci miliony, tymczasem za udział w zmowie grozi mniej niż za podrobienie podpisu - czytamy w dzienniku. To wręcz zachęca potencjalnych sprawców, o czym często mówią śledczy ścigający takie nadużycia, którzy wskazują, że karę trzeba zaostrzyć.

"Kwestia zaostrzenia kary za zmowę przetargową jest obecnie poddawana w Ministerstwie Sprawiedliwości analizie" - powiedziała "Rzeczpospolitej" Milena Domachowska ze służb prasowych resortu.

Komisja Europejska zmowę przetargową traktuje jako praktykę korupcyjną. W Polsce jest to przestępstwo, za które grozi jedynie trzy lata więzienia. Tylko na jednym przetargu - obsługi polskiej prezydencji w UE - państwo miało stracić 14 mln zł. Choć państwo przepłaciło, oskarżonym grozi niska kara - czytamy w "RP".

"Nie do pogodzenia z poczuciem sprawiedliwości może być niski wymiar kary za przestępstwa, gdzie straty idą w miliony złotych. Kara musi mieć bowiem także walor prewencyjny, odstraszający innych, by nie szli tą drogą" - zaznacza Zbigniew Gabryś, naczelnik wydziału w Prokuraturze Generalnej w Krakowie.

Zmowę przetargową trudno wykryć, gdyż jej uczestnicy pilnie strzegą tajemnic. Śledztwa są trudne, a zbieranie dowodów to ciężka praca. Jak podaje "Rzeczpospolita", w 2016 r. np. policja wszczęła 127 śledztw i stwierdziła 40 zmów. W minionym półroczu - ruszyły już 83 postępowania (11 więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku).

Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że wkrótce pojawią się propozycje zmian. Ich szczegółowe rozwiązania na razie okryte są tajemnicą.

Zobacz także: Tak się robi modę w Polsce. Zobacz LPP od kuchni

przetargi, zmowy przetargowe
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Jaro
2017-08-10 16:19
Zamknąć to powinni Macierewicza
Billy
2017-08-10 16:08
Generalismus da nam popalić. Jeszcze się nie tytułuje jak Mussolini ale zacznie to tylko kwesta czasu!
Tomek
2017-08-10 15:58
UWAGA na PISowkie trolle. Coraz mocniej atakowani jesteśmy przez propagandę PISowską na portalach informacyjnych i społecznościowych, czemu będziemy się przeciwstawiać poprzez nie wstawianie ocen pod komentarzami trolli, oraz całkowite ignorowanie wypowiedzi.
Po czym poznać pisowskie Brygady Sieciowe.
Poruszana tematyka:

1. Opozycja = złodzieje, komuniści, SB'cy, zdrajcy itd. To dziś najpopularniejszy temat w internecie i jest to główny odcinek, na którym pracują obecnie ,,brygady sieciowe". Widać to w każdym artykule na Onet/Interia/WP dotyczącym opozycji.
2. PIS. Budowany jest pozytywny obraz PIS'u. Kaczyński przedstawiany jest jako prawdziwy mąż stanu, który prowadzi Polskę i trzyma porządek
3. Antyeuropeizm. Mocno krytykowane są starania Uni Europejskiej w obronie podstawowych praw i swobód obywatelskich w Polsce. Przedstawiana jest jako agresor, Unię niesprawiedliwą, stanowiącą zagrożenie dla Polski.
4. Niemcy=najeźdzcy. Tradycyjnie z poklaskiem dla PIS idzie atakowanie ,,niemców". Niemcy przedstawiani są jako największy wróg Polski.

Napuszczanie Polaków na Niemców i odwrotnie ma zresztą długą tradycję w PIS, gdyż metody te stosowano już w przeszłości oraz w PRL. Oprócz destabilizacji wewnętrznej PIS uzyskuje też korzyść, pokazując Polskę jako odwiecznych wrogów Niemców, co skutecznie utrudnia nam kontakty z zachodem.
5. Antyunijność. Bruksela jest ,,największym wrogiem". Źródło wszelkiego zła. Najlepiej jakby Polska była poza Unią...co oczywiście byłoby korzystne dla PIS.
6. Wybielanie historii. Pokazywanie PRL w dobrym świetle.
7. Zniechęcanie polaków do wszelkich sojuszy, organizowania się w demonstracjach.Każdy kto myśli o sojuszu i demonstrowaniu niezadowolenia jest ,,agentem, zdrajcą itd."
8. Stosowanie tematów zastępczych, nie związanych z tematem dyskusji.
9. Używanie nicku: Polak, patriota, suweren, obywatel itd.

To są najważniejsze, stałe tematy jakimi kierują się brygady sieciowe PIS'u. Oprócz tego działają też na określonych odcinkach, wynikających z zapotrzebowania w danej chwili. Dało się więc zauważyć swego czasu wzmożoną aktywność podczas demonstracji KOD, Obywateli RP, oraz w obronie sądów.

Jeżeli ważny jest dla Ciebie los Polski proszę o powielenie tej informacji, abyśmy mogli się bronić przed Propagandą PIS'u.
Pokaż wszystkie komentarze (4)