Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
związki zawodowe
18.04.2012 15:23

Związki zawodowe nie mogą działać w jednej trzeciej firm

Na brak możliwości działania w związkach zawodowych częściej wskazują pracownicy małych firm prywatnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przeszło jedna trzecia uczestników sondażu CBOS twierdzi, że w ich zakładach pracy nie można działać w związkach zawodowych.

35 procent ankietowanych oświadczyło, że w ich zakładach nie można zakładać związków albo nie można zrzeszać się w istniejących organizacjach. 19 procent skarżyło się na przedłużanie czasu pracy bez odpowiedniego wynagrodzenia. 14 procent respondentów twierdzi, że w ich zakładach pracownicy są zmuszani do pracy w nieprzepisowych warunkach, a 4 procent oświadczyło, że wynagrodzenia są wypłacane nieregularnie.

Na brak możliwości działania w związkach częściej wskazują pracownicy małych firm prywatnych. Praca w nieprzepisowych warunkach dotyczy na ogół osób najsłabiej wykształconych, robotników, pracowników administracji, a także łączności, transportu i budownictwa.

84 procent uczestników sondażu twierdzi, że składka na ubezpieczenie społeczne jest odprowadzana od całej ich pensji. 8 procent oświadczyło, że składki są odprowadzane od części wynagrodzenia, a 4 procent - że pracodawcy w ogóle nie płacą składek.

Sondaż przeprowadzono w dniach 8-14 marca na reprezentacyjnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski, liczącej 1015 osób.

O związkach zawodowych czytaj więcej w Money.pl
Tradycja. Chcą co najmniej 500 zł podwyżki Związki zawodowe z Tesco Polska domagają się co najmniej 500 zł brutto podwyżki dla każdego pracownika.
Zobacz, jakie będą emerytury związkowców Związki zawodowe walczą z reformą emerytalną. Na jakie świadczenia mogą liczyć ich szefowie?
Związkowcy zarobią na podniesieniu wieku emerytalnego Trudno znaleźć kraj, w którym związki miałyby tyle władzy - pisze Arkadiusz Droździel.
Tagi: związki zawodowe, sondaż, kraj, prawo, zarządzanie, wiadmości, msp, czołówki, zarzadzanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, druki, baza wiedzy, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz