Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
24.05.2005 12:56

Zwiększenie oczekiwań co do przyspieszenia wzrostu

Kwartalny indeks biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan wzrósł w maju o 1 pkt do 54 pkt, natomiast indeks roczny wzrósł o 4 pkt do 62 pkt, co sugeruje zwiększenie oczekiwań co do przyspieszenia wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach, podała PKPP w materiałach przed konferencją prasową we wtorek./ ISB /

Podziel się
Dodaj komentarz

Kwartalny indeks biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP) wzrósł w maju o 1 pkt do 54 pkt, natomiast indeks roczny wzrósł o 4 pkt do 62 pkt, co sugeruje zwiększenie oczekiwań co do przyspieszenia wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach, podała PKPP w materiałach przed konferencją prasową we wtorek.

„Wyniki gospodarcze pierwszego miesiąca nowego kwartału są lepsze niż się spodziewano: mimo rosnącej bazy odniesienia, spadek dynamiki produkcji został chyba zahamowany. Poprzednie miesiące wskazują na utrzymującą się wysoką dynamikę eksportu po rocznym okresie aprecjacji złotego. Napływają wyraźne sygnały wzrostu inwestycji i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw przy utrzymujących się wysokich wskaźnikach ich płynności i rentowności” – podano w materiałach.

„W sumie skłania to do stwierdzenia, iż rosną szanse na przyspieszenie dynamiki wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach, co powinno dać pozytywny skumulowany wynik w skali całego roku. Skalę oczekiwanego przyspieszenia wskazuje rozpiętość między obecnymi indeksem kwartalnym a rocznym, wynosząca aż 8 pkt na koniec indeksu rocznego” – czytamy dalej.

Indeks Biznesu jest obliczany na podstawie prognoz dziewięciu ekonomistów. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,0-3,5% PKB rocznie. Zejście indeksu poniżej 25 punktów oznaczałoby recesję, a przebicie poziomu 75 – boom gospodarczy.

Tagi: gospodarka, msp, zarzadzanie
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz