Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zwrot kosztów przystosowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych - zmiany

0
Podziel się:

W dniu 17 lipca br. weszło w życie nowe Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 maja 2003 r. w sprawie zwrotu kosztów przystosowania stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych

(Dz.U. Nr 115, poz. 1081). Rozporządzenie to określa tryb i szczegółowe zasady postępowania w sprawach dotyczących zwrotu ze środków PFRON kosztów poniesionych przez pracodawców w związku z:

- przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy stosownie do potrzeb osób niepełnosprawnych wynikających z ich niepełnosprawności, - rozpoznania tych potrzeb przez służby medycyny pracy. Rozporządzenie zawiera także wzór wniosku i elementy umowy, dokumentację niezbędną do zwrotu kosztów oraz sposób i terminy rozpatrywania wniosków.

Omawiane rozporządzenie wydane zostało na podstawie znowelizowanego art. 26 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.). Nowela art. 26 zawarta została w ustawie z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 7, poz. 79).

Znowelizowany art. 26 zmienił zasady dokonywania zwrotu kosztów przystosowywania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych. Oto najważniejsze zmiany:

  1. Skrócenie okresu zatrudniania osoby niepełnosprawnej

Wg nowych przepisów zwrot kosztów z PFRON otrzymać może Pracodawca, który przez okres co najmniej 36 miesięcy (a nie jak poprzednio 54 miesięcy) zatrudni osoby niepełnosprawne spełniające warunki określone w ustawie.

  1. Rodzaj kosztów podlegających zwrotowi

Pracodawca może wnioskować o zwrot ze środków Funduszu następujących kosztów:

- poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych, stosownie do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności, - rozpoznania przez służby medycyny pracy potrzeb, o których mowa wyżej. Nie będą już zwracane, ponoszone przez pracodawcę, koszty:

- utworzenia nowego stanowiska pracy,

- wynagrodzenia wypłacanego osobom niepełnosprawnym za okres 18 miesięcy,

- składki za ubezpieczenie społeczne od ww. wynagrodzeń.

  1. Rozszerzenie kręgu osób

Znowelizowane przepisy rozszerzają krąg osób objętych zwrotem kosztów o osoby niepełnosprawne pozostające w zatrudnieniu u pracodawcy występującego o zwrot kosztów, jeżeli niepełnosprawność tych osób powstała w okresie zatrudnienia u tego pracodawcy, z wyjątkiem przypadków, gdy przyczyną powstania niepełnosprawności było zawinione przez pracodawcę lub przez pracownika naruszenie przepisów, w tym przepisów prawa pracy.

Podobnie jak w poprzednim brzmieniu przepisu - zwrot kosztów dotyczy także osób niepełnosprawnych bezrobotnych lub poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu, skierowanych do pracy przez powiatowy urząd pracy.

  1. Koszty

Zwrot kosztów nie może przekraczać dwudziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia za każde przystosowane stanowisko pracy osoby niepełnosprawnej.

Zwrotu kosztów dokonuje starosta na warunkach i w wysokości określonych umową zawartą z pracodawcą, z tym że:

- zwrotowi nie podlegają koszty powstałe w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy poniesione przez pracodawcę przed dniem podpisania umowy, - kwota zwrotu kosztów poniesionych w związku z rozpoznaniem potrzeb osób niepełnosprawnych nie może przekraczać 15% kosztów związanych z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

  1. Zwrot środków

Jeżeli okres zatrudnienia osoby niepełnosprawnej będzie krótszy niż 36 miesięcy, pracodawca jest obowiązany zwrócić Funduszowi za pośrednictwem starosty środki w wysokości równej 1/36 ogólnej kwoty zwrotu za każdy miesiąc brakujący do upływu okresu 36 miesięcy, jednak w wysokości nie mniejszej niż 1/6 tej kwoty.

Pracodawca dokonuje zwrotu w terminie 3 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy z osobą niepełnosprawną.

Pracodawca nie zwraca środków, jeżeli zatrudni w terminie 3 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy z osobą niepełnosprawną inną osobę niepełnosprawną, skierowaną do pracy przez powiatowy urząd pracy.

Nowe przepisy nie przewidują zwolnienia pracodawcy z obowiązku zwrotu środków w przypadku, gdy przez trzy miesiące urząd pracy nie znajdzie innej osoby niepełnosprawnej na miejsce zwolnionego pracownika.

Pracodawca ubiegający się o zwrot kosztów składa wniosek do starosty (prezydenta miasta na prawach powiatu) właściwego ze względu na miejsce zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Wzór wniosku pracodawcy o zwrot ze środków Funduszu kosztów przystosowania stanowiska i rozpoznania określa załącznik nr 1 do rozporządzenia z 30 maja 2003 r. w sprawie zwrotu kosztów przystosowania stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 115, poz. 1081).

msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)