Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

0
Podziel się:

Przedsiębiorca może zatrudniać osoby niepełnosprawne pod warunkiem odpowiedniego przystosowania ich stanowiska.

Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
(Daquella manera/CC/Flickr)

Przedsiębiorca z otwartego rynku pracy, nie prowadzący zakładu pracy chronionej, może zatrudniać osoby niepełnosprawne pod warunkiem odpowiedniego przystosowania ich stanowiska.

Miejsce pracy osoby niepełnosprawnej powinno być dostosowane do stopnia i rodzaju jej upośledzenia. Przed przystosowaniem miejsca pracy osoby niepełnosprawnej należy zasięgnąć opinii służb medycznych, które określą zakres niezbędnych do wprowadzenia zmian.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy, pracodawca może otrzymać zwrot poniesionych kosztów z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Zaliczają się do nich wydatki na adaptację stanowiska pracy, zakup nowych lub przystosowanie starych sprzętów oraz koszty porady lekarskiej.

Zwrot kosztów otrzyma pracodawca, który zobowiąże się do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej na okres co najmniej 36 miesięcy. Osoba ta musi być zarejestrowana jako bezrobotna lub poszukująca pracy, nigdzie nie zatrudniona i skierowana do pracy przez powiatowy urząd pracy.

Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej można otrzymać także zatrudniając osobę, której niepełnosprawność powstała w okresie pracy u pracodawcy, ale nie wynika z jego lub pracownika zaniedbań.

Zwrotu kosztów dokonuje starosta. Wypłacana kwota nie może przekroczyć 20-krotnego przeciętnego wynagrodzenia za każde przystosowane stanowisko pracy osoby niepełnosprawnej.

Tekst powstał w oparciu o informacje Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

praca
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)