Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościZarządzanie
 • 17.03.2017
  Centrum Przedsiębiorczości. W tym miejscu tworzy się polski biznes
  Punkt informacyjny w którym zarejestrujesz działalność, biurko lub pokój dla własnej firmy, szkolenia i spotkania z ekspertami – to część oferty Centrum Przedsiębiorczości Smolna, miejsca, w którym każdy początkujący przedsiębiorca może otrzymać wsparcie. Przestrzenią zarządza m.st. Warszawa, które promuje tu polską przedsiębiorczość. – Można do nas skierować swoje pierwsze kroki w biznesie. Wystarczy sam pomysł na biznes – tłumaczy w #dzieńdobryWP Jan Krzyżanowski, koordynator Centrum Przedsiębiorczości Smolna.
 • Zobacz, który bank ma najlepsze konto dla firmy [ranking]
  15.03.2017
  Zobacz, który bank ma najlepsze konto dla firmy [ranking]
  Konto FIRMA TO JA zwyciężyło w rankingu kont dla firm przygotowanym przez TotalMoney.pl. Co zdecydowało o jego wygranej? Jakie inne konta znalazły się w czołówce zestawienia? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć poniżej.
 • 20 mln zł wsparcia dla małych firm. Dziś rusza konkurs
  13.03.2017
  20 mln zł wsparcia dla małych firm. Dziś rusza konkurs
  "Badania na rynek" to największe działanie z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój z puli, za którą odpowiada PARP. Jego cały budżet wynosi ok. 4,4 mld zł.
 • Jedna trzecia małych firm zapowiada wzrost inwestycji
  8.03.2017
  Jedna trzecia małych firm zapowiada wzrost inwestycji
  Nieco bardziej ostrożne są małe przedsiębiorstwa - wzrost inwestycji deklaruje 33 proc. - zauważają autorzy badania.
 • Plan Morawieckiego: do eksporterów trafi 60 mld zł
  16.02.2017
  Plan Morawieckiego: do eksporterów trafi 60 mld zł
 • Sektor MSP inwestuje. Takiego wyniku nie było od siedmiu lat
  15.02.2017
  Sektor MSP inwestuje. Takiego wyniku nie było od siedmiu lat
  W 2016 roku 49 proc. mikro i małych firm zdecydowało się na inwestowanie - wynika z siódmej edycji corocznego badania "Raport o sytuacji mikro i małych firm" opublikowanego przez Pekao SA. To najlepszy wynik od początku przygotowywania raportu.
 • Liczba niewypłacalnych firm w Polsce wzrosła o 44 proc.
  13.02.2017
  Liczba niewypłacalnych firm w Polsce wzrosła o 44 proc.
  Według analityków Euler Hermes wiązało się to zarówno z brakiem inwestycji z nowej perspektywy budżetu UE, jak i m.in. z zadłużeniem samorządów i instytucji centralnych.
 • Małe i średnie firmy w coraz lepszej kondycji. Rośnie płynność finansowa
  13.02.2017
  Małe i średnie firmy w coraz lepszej kondycji. Rośnie płynność finansowa
  Płynność finansowa małych i średnich przedsiębiorstw poprawia się. W 2013 r. dwie na pięć firm obawiało się utraty płynności finansowej, a w 2016 r. takie zagrożenie zgłaszała już tylko jedna na pięć - wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
 • Rozdawali pieniądze na prawo i lewo. Ale to koniec. "Przetrwają tylko karaluchy"
  23.01.2017
  Rozdawali pieniądze na prawo i lewo. Ale to koniec. "Przetrwają tylko karaluchy"
  - Bańka w Dolinie Krzemowej jest gigantyczna i szybko pęknie – ostrzega Marcin Piątkowski, twórca startupu JIVR Bike. Polak lada chwila będzie szukał na rynku 5 mln dol., ale do Kalifornii po nie nie pójdzie. – Za rogiem jest już faza karaluchów, czyli tych, którzy potrafią przetrwać najtrudniejsze czasy – prognozuje. A Łukasz Młodyszewski, CEO DreamJay, firmy która poprawia jakość snu i sprawia, że ludziom nie śnią się koszmary, dodaje: skończyło się szastanie pieniędzmi na oślep, zaczęły się zwolnienia.
 • Zakładanie firmy przez telefon. Ministerstwo Rozwoju daje nową możliwość
  16.01.2017
  Zakładanie firmy przez telefon. Ministerstwo Rozwoju daje nową możliwość
  Od poniedziałku firmę można założyć przez telefon - zachęca wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.
 • Coraz mniej upadłości likwidacyjnych firm. Pomogło nowe prawo
  2.01.2017
  Coraz mniej upadłości likwidacyjnych firm. Pomogło nowe prawo
  W 2016 r. liczba upadłości likwidacyjnych wyraźnie spadła i jest najniższa od 2009 r., m.in. dzięki wprowadzeniu nowego prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego - wynika z raportu firmy Coface, zajmującej się ubezpieczaniem należności. Jej zdaniem trend ten będzie się utrzymywał.
 • 25 lat polskiego biznesu. Kilka milionów firm upadło, 170 tys. odniosło sukces
  24.12.2016
  25 lat polskiego biznesu. Kilka milionów firm upadło, 170 tys. odniosło sukces
  Ponad 170 tys. - tyle firm prowadzi swój biznes w Polsce niezmiennie od 25 lat. Zarejestrowane w okresie transformacji ustrojowej znacząco rozwinęły swoją działalność. Przedsiębiorstwa te zatrudniają dziś 1,7 mln pracowników.
 • Mateusz Morawiecki: Skończyliśmy z epoką bylejakości. Polskimi przedsiębiorcami mają zająć się eksperci
  14.12.2016
  Mateusz Morawiecki: Skończyliśmy z epoką bylejakości. Polskimi przedsiębiorcami mają zająć się eksperci
  - Skończyliśmy z epoką bylejakości i egoizmów w ramach wielu różnych instytucji rozwojowych - wyjaśnia wicepremier Mateusz Morawiecki i ogłasza koniec prac nad organizacją działania Polskiego Funduszu Rozwoju. W ramach wspólnej grupy PFR działać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu i Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
 • Załamanie na rynku zamówień publicznych. 2,5 mld zł strat
  14.12.2016
  Załamanie na rynku zamówień publicznych. 2,5 mld zł strat
  Ponad 32 proc. - o tyle zmniejszyła się liczba ogłoszonych w tym roku przetargów. Po wejściu w życie noweli Ustawy o zamówieniach publicznych, rynek obserwuje prawdziwe załamanie. W przypadku największych realizacji straty sięgają 2,5 mld zł. Najbardziej poszkodowane są małe i średnie przedsiębiorstwa z branży teleinformatycznej.
 • Pakiet wsparcia dla przedsiębiorców. Resort rozwoju chce ułatwić im działanie w strefach ekonomicznych
  13.12.2016
  Pakiet wsparcia dla przedsiębiorców. Resort rozwoju chce ułatwić im działanie w strefach ekonomicznych
  Uproszczenie procedur dot. prowadzenia działalności w specjalnych strefach ekonomicznych to element dokumentu "Polityka inwestycyjna", którego całość przedstawi resort do końca marca.
 • Ciężkie czasy dla polskiego biznesu. Firmy próbują przetrwać dzięki zagranicznym kontraktom
  23.11.2016
  Ciężkie czasy dla polskiego biznesu. Firmy próbują przetrwać dzięki zagranicznym kontraktom
  Po drugiej stronie Bałtyku dynamicznie rozwija się branża budowlana, co zauważają polskie firmy.
 • Firmy rodzinne coraz rzadziej narzekają. Optymizm rośnie
  23.11.2016
  Firmy rodzinne coraz rzadziej narzekają. Optymizm rośnie
  Odsetek polskich firm rodzinnych, które pozytywnie oceniają własną sytuację ekonomiczną wzrósł o 9 pkt proc. do 56 proc. - wynika z piątej edycji badania KPMG przeprowadzonego wśród 900 europejskich firm rodzinnych, w tym 139 z Polski. Jednocześnie jeden na trzech respondentów z Polski ocenia swoją sytuację neutralnie. Odsetek ocen złych i bardzo złych zmalał o 3 pkt proc, osiągając 10 proc., podano również.
 • Ta ustawa skłoni firmy do innowacyjności? Ulga podatkowa zachętą
  16.11.2016
  Ta ustawa skłoni firmy do innowacyjności? Ulga podatkowa zachętą
  Badania firmy doradczej EY pokazują, że zaledwie co czwarta polska firma, która prowadzi działalność badawczo-rozwojową, skorzystała do tej pory z jakiejkolwiek dostępnej formy wsparcia innowacyjności.
 • Prawie połowa młodych chce założyć własny biznes
  16.11.2016
  Prawie połowa młodych chce założyć własny biznes
  Podczas gdy na świecie niemal sześć na dziesięć osób chciałoby założyć własną firmę, zaś w skali Unii Europejskiej prawie co druga, to w Polsce takich potencjalnych przedsiębiorców jest tylko 27 proc.
 • Od 1 stycznia 2017 większe ulgi podatkowe. Dla przedsiębiorców
  8.11.2016
  Od 1 stycznia 2017 większe ulgi podatkowe. Dla przedsiębiorców
  W końcu ukłon w stronę innowacyjności promowanej przez wicepremiera Morawieckiego. Od przyszłego roku firmy, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową będą mogły odpisać sobie od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów na badania i rozwój. W przyszłym roku być może limit odliczenia wzrośnie do 100 proc. Kontrowersyjna ustawa „Za życiem”, mówiąca m.in. o pomocy niepełnosprawnym zwana prześmiewczo ustawą 4000+ czy ustawa o statucie sędziów Trybunału Konstytucyjnego przyćmiły inny projekt, który został przyjęty przez Sejm tego dnia – tzw. małą ustawę o innowacyjności. Tym czasem może się ona okazać bardzo ważna dla wielu przedsiębiorców. Dzięki niej od 1 stycznia 2017 roku przedsiębiorcy zyskają znacznie większe ulgi podatkowe na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Projekt czeka już tylko na podpis prezydenta, a to już raczej formalność. Co można będzie zyskać? 50 proc. ulga podatkowa Przede wszystkim przedsiębiorcy będą mogli więcej kosztów ponoszonych na badania i rozwój odliczyć od podstawy opodatkowania. Inaczej limity ustalone będą jednak dla małych i średnich przedsiębiorstw, inaczej dla dużych. Dla MSP z 30 do 50 proc. zwiększy się limit odliczeń kosztów pracowniczych, a limit pozostałych kosztów wzrośnie z 20 do 50 proc. W przypadku dużych przedsiębiorstw limit kosztów pracowniczych wzrośnie również z 30 do 50 proc., natomiast pozostałe koszty – z 10 do 30 proc. Pozostałe zmiany przewidziane od 2017 roku to wydłużenie okresu, w którym można skorzystać z ulgi z 3 go 6 lat i zniesienie podatku dochodowego od własności intelektualnej wnoszonej do spółki. Co jeszcze ważne dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli skorzystać z ulgi? - odliczać mogą ją nawet prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą; - skorzystać z niej nie mogą jedynie rozliczający się w sposób uproszczony, czyli płacący podatek w formie ryczałtu np. korzystający z karty podatkowej; - dla możliwości skorzystania z odliczenia nie ma znaczenia wynik prowadzonych badań, nie trzeba ich opatentować ani sprzedać innowacyjnego produktu na rynku; - ulga dotyczy również produktów w toku. Czym różni się od ulgi na nowe technologie? Ulga, która wejdzie w życie od stycznia 2017 r. powstała na bazie ulgi działającej do końca 2015 roku, tzw. ulgi na nowe technologie. Z tej poprzedniej skorzystało zaledwie 1 proc. firm – jak wynika z badania firmy doradczej EY, była więc zupełnie nieskuteczna. Czy nowe rozwiązanie podatkowe zadziała? – Na pewno będzie szerzej wykorzystywana, bo jej zakres jest znacznie szerszy. Stara tak naprawdę była zupełnie innym narzędziem, choć nazywa się podobnie. Pozwalała jedynie odliczać zakup nowych technologii, które istnieją już na rynku. Nowa ulga pozwoli odliczać koszty ponoszone przy okazji tworzenia nowych rozwiązań – wyjaśnia Honorata Ścisłowicz-Skarba. Sąsiedzi dają firmom więcej Jednak tzw. mała ustawa o innowacyjności to dopiero początek i to w dodatku mało rewolucyjny. Większe zmiany będą przygotowywane dopiero w przyszłym roku i mają szansę wejść w życie w 2018 r. Duża ustawa o innowacyjności może m.in. zwiększyć limit odliczeń do 100 proc. poniesionych kosztów. To jednak ciągle nie spowoduje, że Polska stanie się liderem we wspieraniu badań i rozwoju w firmach. Inne kraje europejskie oferują znacznie większe zachęty. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje tzw. Patent Box, w ramach którego firmy mogą płacić dwukrotnie niższy CIT (10 proc. zamiast 20 proc.) od dochodów osiąganych z wykorzystaniem opatentowanych rozwiązań. Oprócz tego do dyspozycji jest również kredyt podatkowy na działania B+R. Polska dziś wypada również blado na tle swoich sąsiadów. - Ta nowelizacja pozwoli nam konkurować z innymi krajami pod względem dostępności i atrakcyjności zachęt dla firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Nie jest tajemnicą, że większość naszych sąsiadów a także państw Europy Zachodniej posiada bardzo rozbudowany system zachęt dla inwestorów – mówi Paweł Tynel, partner oraz szef espołu Ulg i Dotacji Inwestycyjnych w EY. - Warto pamiętać, że w niektórych krajach te limity są znacząco wyższe, jak np. na Litwie, gdzie przedsiębiorstwa mogą dodatkowo odliczyć nawet 200 proc. kosztów B+R – dodaje Tynel. Korzystniejsze rozwiązania są również na Węgrzech i w Czechach, gdzie odliczenie na B+R sięga 100 proc. Tylko na Słowacji ulgi są na podobnym poziomie co w Polsce – 25-65 proc.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... +25 +50 154
Badanie piersi. Polskie urządzenie coraz popularniejsze Badanie piersi. Polskie urządzenie coraz popularniejsze
2 751 - tyle badań wykonały kobiety przy użyciu urządzenia Braster - podała spółka. Urządzenie, opracowane przez polskich naukowców może wykrywać m.in. raka piersi. Badanie można wykonać samodzielnie w domu.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Biznesmeni na niby. Nie wezmą kredytów, nie zatrudnią pracowników Biznesmeni na niby. Nie wezmą kredytów, nie zatrudnią pracowników
Stewardesa, pielęgniarka, sprzątaczka, a nawet ochroniarz. Wszyscy mogą być przedsiębiorcami. Najczęściej jednak tylko na niby. Samozatrudnienie i prowadzenie własnej firmy wybiera coraz więcej Polaków. Z analiz wynika, że to nie tylko eksplozja przedsiębiorczości, a wciąż efekt "wypychania" z umów o pracę.