Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Uproszczenia przepisów dla małych firm. Sejmowa komisja za pakietem MŚP

Uproszczenia przepisów dla małych firm. Sejmowa komisja za pakietem MŚP

Szkolenia BHP w warsztatach samochowodych nie będą obowiązkowe.
Szkolenia BHP w warsztatach samochowodych nie będą obowiązkowe.

4 mld zł w ciągu dekady mają zaoszczędzić przedsiębiorcy dzięki uproszczeniu przepisów, jakie proponuje resort przedsiębiorczości. Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji opowiedziała się za przyjęciem tzw. pakietu MŚP.

Przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pakiet miesiąc temu został przyjęty przez rząd i następnie trafił do Sejmu.

Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji opowiedziała się w poniedziałek za przyjęciem, wprowadzając jedynie poprawki językowe i redakcyjne.

Wideo: zmiany w leasingu aut. Min. Emilewicz: otwarcie na przedsiębiorców, którzy dzisiaj nie mogą korzystać


 

Komisja nie uwzględniła postulatów Państwowej Inspekcji Pracy, która opowiedziała się przeciw ograniczeniu szkoleń okresowych BHP. PIP przekonywał, że spowoduje to spadek poziomu bezpieczeństwa w niektórych firmach, między innymi z branż produkcji odzieży, handlu czy napraw pojazdów.

Jedną z głównych zmian w pakiecie jest wprowadzenie statusu tzw. małego podatnika w PIT i CIT. Będzie dotyczył firm o sprzedaży do 2 mln euro rocznie, gdzie obecnie jest to 1,2 mln euro.

Ponadto wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu. Do tego jednorazowo można będzie rozliczyć stratę podatkową do wysokości 5 mln zł.

Zlikwidowany zostanie też obowiązek okresowych szkoleń BHP dla 5 mln pracowników administracyjno-biurowych w branżach, które są najmniej wypadkowe.

Skrócony zostanie także, ze 150 do 90 dni, termin uprawniający wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
konrad
2018-10-25 12:39
Od kiedy to mechanicy mają małą wypadkowość w pracy? I od kiedy to mechanik jest pracownikiem administracyjny - biurowym, a nie fizycznym?

"Szkolenia BHP w warsztatach samochowodych nie będą obowiązkowe"
"Zlikwidowany zostanie też obowiązek okresowych szkoleń BHP dla 5 mln pracowników administracyjno-biurowych w branżach, które są najmniej wypadkowe.
tz
2018-10-24 20:56
szkolenia to jedno badania kontrolne to drugie... zwykle to tak naprawdę fikcja, nawet w dużych zakłądach
Ola
2018-10-24 19:41
a kto teraz w złodziejskiej POlszy żydowskiej przestrzega BHP
Pokaż wszystkie komentarze (28)