Notowania

urlop
28.04.2018 09:16

Urlop okolicznościowy. Pracodawca nie może go odmówić

Ślub własny lub dziecka, śmierć w rodzinie, narodziny potomka - to sytuacje, w których pracownik może wnioskować o urlop okolicznościowy. Jest płatny i nie zmniejsza liczby dni urlopu wypoczynkowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
Ojciec może skorzystać z dwudniowego urlopu okolicznościowego po tym, jak na świat przyjdzie jego dziecko

Ślub własny lub dziecka, śmierć w rodzinie, narodziny potomka – to sytuacje, w których pracownik może wnioskować o urlop okolicznościowy. Jest płatny i nie zmniejsza liczby dni urlopu wypoczynkowego.

Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne, które przysługują pracownikowi w razie wystąpienia w jego życiu jakichś nadzwyczajnych okoliczności, np. ślubu (własnego lub dziecka) albo śmierci najbliższych członków rodziny.

Wymiar urlopu okolicznościowego

Urlop okolicznościowy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę – niezależnie od jej rodzaju. W zależności od przyczyny może wynieść dzień lub dwa. I tak, pracodawca udzieli dwóch dni wolnego:

- w związku ze ślubem pracownika

- w przypadku przyjścia na świat jego dziecka

- w razie śmierci i pogrzebu małżonka pracownika, śmierci i pogrzebu jego dziecka, ojca matki, ojczyma lub macochy

Jeden dzień wolnego należy się w przypadku:

- ślubu dziecka pracownika

- śmierci i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babci, dziadka pracownika

- śmierci i pogrzebu innej osoby będącej na utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką pracownika

Urlop okolicznościowy - jakie dokumenty

Urlop okolicznościowy jest przyznawany na wniosek pracownika. Pracodawca może wymagać przedstawienia dokumentów potwierdzających prawo do niego, czyli np. odpisu aktu zgonu lub aktu urodzenia.

Jest płatny tak jak każdy inny dzień urlopu wypoczynkowego.

Skoro urlop okolicznościowy przysługuje tylko w razie wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, to niewykorzystany, nie przechodzi na kolejny rok.

Jeśli w tym samym roku wystąpią różne okoliczności uprawniające do urlopu okolicznościowego – przykładowo w marcu ślub, w lipcu pogrzeb dziadka, w grudniu narodziny dziecka, to pracownik może wziąć wolne w związku z każdym tym zdarzeniem. Żaden przepis nie wyznacza tu górnej granicy pojedynczych urlopów.

Zobacz też: * *Ile wydają Polacy na wakacje?

Pracodawca nie może odmówić dni wolnych na szczególne okoliczności

Przepisy bardzo oszczędnie regulują zasady udzielania urlopu okolicznościowego. Nic nie mówią o tym, czy pracodawca może go odmówić, więc zakłada się, że nie ma takiej możliwości. Kodeks pracy milczy też na temat tego, w jakim odstępie czasowym od "szczególnego wydarzenia" pracownik sięo taki urlop może ubiegać. Czy w przypadku urodzenia dziecka będzie to dzień, w którym żona trafi na salę porodową czy może dwa kolejne po porodzie? A może tydzień po urodzeniu dziecka?

Skoro przepisy nie wyznaczają sztywnej granicy do ich wykorzystania, uznaje się, że może złożyć wniosek nawet dwa-trzy tygodnie po narodzinach czy pogrzebie, jeśli właśnie wtedy pojawia się konieczność załatwienia formalności z tym związanych. Racjonalizm jest w cenie – żądanie urlopu okolicznościowego trzy miesiące po pogrzebie trudno uzasadnić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Tagi: urlop, urlop okolicznościowy, porady, najważniejsze, msp, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-04-2018

klekota ja z mężem pracowaliśmy w jednej firmie, wzięliśmy ślub i jemu udzielono urlopu a mi nie, na pytanie co się stało w kadrach … Czytaj całość

28-04-2018

NorfSkoro przepisy wprost nie zabraniają odmówić urlopu okolicznościowego to pracodawca jak najbardziej może odmówić.

28-04-2018

NostalgiaJak zmarła moja babcia to usłyszałam od przełożonego czy muszę koniecznie mieć wolne za dwa dni (pogrzeb) czy nie mogę wziąć później....na to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)