Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zasiłek opiekuńczy. Zasady przyznawania

0
Podziel się:

Zasiłek opiekuńczy przyznaje się w sytuacji, kiedy przebywamy na zwolnieniu lekarskim po to, by sprawować opiekę nad dzieckiem albo innych członkiem rodziny, który jest chory.

Zasiłek opiekuńczy przyznawany jest nie tylko na dzieci, ale w pewnych przypadkach również na innych członków rodziny
Zasiłek opiekuńczy przyznawany jest nie tylko na dzieci, ale w pewnych przypadkach również na innych członków rodziny (123RF)

Zasiłek opiekuńczy wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie to przysługuje wszystkim osobom, które podlegają ubezpieczeniom społecznym. Zasiłek opiekuńczy wypłaca się w sytuacji, gdy ubezpieczony nie jest w stanie podjąć pracy, bo jest zmuszony do opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat, chorym dzieckiem, które ma nie więcej niż 14 lat albo innym członkiem rodziny, który jest chory.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko

Zasiłek opiekuńczy może być wypłacony nie tylko w przypadku choroby dziecka. Można go otrzymać nawet wtedy, gdy dziecko jest zdrowe. Muszą wtedy zajść nieprzewidziane okoliczności. Może tak być np. w sytuacji, gdy bez uprzedzenia zamknięto żłobek albo inną placówkę edukacyjną, do której uczęszczało dziecko. Takie prawo przysługuje nie tylko w stosunku do dziecka własnego lub małżonka i dzieci przysposobionych, ale także w przypadku gdy ubezpieczony przyjął w ramach rodziny zastępczej dzieci na wychowanie. O zasiłek opiekuńczy na dziecko, które nie ukończyło 8 lat, mogą wnioskować również rodzice, którzy nie pozostają w formalnym związku małżeńskim. Na równych prawach mogą wnioskować o niego ojciec i matka dziecka. Pieniądze będą wypłacone jednak temu z rodziców, który pierwszy wystąpi z wnioskiem.

Zasiłek opiekuńczy na innych członków rodziny

W przypadku opieki nad innych członkiem rodziny można również wnioskować o zasiłek opiekuńczy. Zgodnie z przepisami innym członkiem rodziny jest małżonek, rodzice, rodzice dziecka, teściowie, dziadkowie, rodzeństwo i wnuki, a także dzieci, które mają powyżej 14 lat. W tym jednak wypadku mamy do czynienia z jednym warunkiem. Muszą oni pozostawać we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zasiłek opiekuńczy – kiedy go nie dostanę?

Zasiłek opiekuńczy nie będzie wypłacony w sytuacji, gdy inni członkowie rodziny są w stanie opiekować się dzieckiem. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdy dziecko ma mniej niż dwa lata. Wtedy ZUS wypłaca zasiłek także w przypadku, gdyby ktoś inny mógł opiekować się dzieckiem. Warto pamiętać, że nie uważa się za członka rodziny, który może opiekować się w tej sytuacji dzieckiem osoby, która jest całkowicie niezdolna do pracy, jest niesprawna fizycznie lub psychicznie z powodu wieku, prowadzi gospodarstwo rolne, a także, jeśli nie jest zobowiązana do opieki zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego, a odmawia sprawowania opieki. Zasiłek opiekuńczy nie będzie też wypłacony, jeśli ubezpieczony jest w okresie urlopu wychowawczego lub bezpłatnego, albo gdy zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie innych przepisów.

Jak długo wypłacany jest zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany nie dłużej niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, w sytuacji, gdy opiekę sprawuje się nad dzieckiem do lat 8 (gdy jest zdrowe) albo do 14 lat, gdy jest chore, a także przez 14 dni w roku kalendarzowym, gdy opiekujemy się dzieckiem starszym niż 14 lat albo gdy opiekujemy się chorym członkiem rodziny.

Wysokość zasiłku opiekuńczego

Kwota miesięcznego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. podstawy wymiary składek. Jest wypłacany za każdy dzień, kiedy jesteśmy niezdolni do pracy, również w dni, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)