Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zawieszenie działalności gospodarczej. Jak to zrobić?

Epidemia koronawirusa zmusza wielu przedsiębiorców do podejmowania zdecydowanych kroków. Jednym z nich jest zawieszenie działalności gospodarczej. Pozwala to zaoszczędzić na składkach ZUS, nie trzeba też w tym czasie płacić podatku. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wiele polskich firm, sklepów i zakładów usługowych od dwóch tygodni pozostaje zamknięte. Czasami jedynym wyjściem jest zawieszenie działalności. (Fot: LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER)

Firma praktycznie nie działa, nie ma klientów, pracownicy siedzą w domach, a zakład jest zamknięty na cztery spusty. W takiej sytuacji są tysiące polskich przedsiębiorców. A - przynajmniej na razie - składki i podatki trzeba płacić.

Żeby tego uniknąć, coraz więcej Polaków szuka informacji na temat zawieszenia działalności gospodarczej.

Jak zauważył dziennikarz ekonomiczny Rafał Hirsch, liczba wyszukiwań takiego hasła w internecie w ostatnim czasie znacząco wzrosła. Tak dużego zainteresowania zawieszeniem działalności nie było od ponad 15 lat.

Obejrzyj: Statistica – rynek samochodowy w Polsce

Co daje taki ruch? Przede wszystkim wspomnianą oszczędność na składkach i podatkach. Ale po kolei.

Kto może zawiesić działalność?

Każdy przedsiębiorca może zdecydować się na zawieszenie firmy. Jest jeden warunek: nie może zatrudniać pracowników, czyli na podstawie umów o pracę. Na zlecenie czy dzieło - proszę bardzo. Ale na etacie nie można mieć żadnego pracownika.

Wyjątkiem są ci, którzy przebywają na urlopie macierzyńskim albo wychowawczym. Nie trzeba ich zwalniać przed decyzją o zawieszeniu działalności.

Na jak długo można zawiesić działalność?

W przypadku firm, które podlegają tylko wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, nie ma maksymalnego czasu zawieszenia. Może ono trwać nawet kilka lat, ale nie mniej niż 30 dni.

Z kolei dla firm wpisywanych do KRS maksymalny czas zawieszenia wynosi 24 miesiące. Jeśli mowa o spółkach, to przed zawieszeniem trzeba podjąć stosowną uchwałę, a w ciągu 7 dni zgłosić ten fakt do KRS.

Co można robić w czasie zawieszenia działalności?

Oczywistym jest, że w trakcie zawieszenia nie można prowadzić działalności zarobkowej. Można jednak przyjmować wpływy (na przykład opłacone faktur z przeszłości), ale również płacić czynsz za wynajem lokalu, regulować inne zobowiązania czy wyprzedawać majątek. Zawieszona firma musi również prowadzić księgowość.

Zawieszenie działalności oznacza również zwolnienie z płacenia zaliczek na podatek dochodowy, VAT oraz składek na ZUS. Należy jednak pamiętać, że po 30 dniach wygasa ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorca z zawieszoną działalnością po miesiącu nie będzie już ubezpieczony w NFZ, chyba że opłaci składki dobrowolnie.

Jak zawiesić działalność?

Przede wszystkim trzeba wypełnić wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej. Można go pobrać na stronach rządowych.

Sposobów na złożenie stosownego wniosku w CEIDG jest kilka. Co oczywiste, mało kto będzie w tej chwili chciał wybrać się do urzędu miasta lub gminy. A to jedna z trzech możliwości.

Druga zakłada wysłanie wniosku tradycyjną pocztą. W czasie epidemii to również średni pomysł.

Zostaje więc trzecia opcja, czyli internet. Wystarczy zarejestrować się na stronie CEIDG, wypełnić wniosek i podpisać go, wykorzystując do tego Profil Zaufany lub bankowość elektroniczną.

Zazwyczaj można również skorzystać z infolinii, ale obecnie może być to utrudnione.

Data zawieszenia działalności

We wniosku trzeba wskazać, z jakim dniem chcemy zawiesić działalność gospodarczą. Może to być data złożenia wniosku, ale nie musi. Równie dobrze można wpisać datę późniejszą lub wcześniejszą. Byle była zgodna ze stanem rzeczywistym.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2020

SzyderProwadziłem w tym chorym kraju firmę przez ponad 15 lat. W szczycie zatrudniałem 28 osób. 2 lata temu zwolniłem wszystkich i zawiesiłem działalność. I … Czytaj całość

25-03-2020

kikoloJa swoja zlikwidowałem i mam ich wszystkich gdzieś. Wreszcie odetchnąłem i teraz niech te barany sie martwią, co ze mna zrobic. Było fajnie to … Czytaj całość

25-03-2020

GoscBiznesmeni za dwa grosze!!!!Cwaniactwo i kombinatorstwo!!!!!kazdy otym wie!!!Szybko sie wzbogacic i pajacowac!!!no i wykorzystac zdesperowanych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (65)