Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zawieszenie składek na ZUS. Mija termin, posypią się kary

Tarcza antykryzysowa a zawieszenie płatności składek na ZUS. Już 10 lipca mija ważny termin, przedsiębiorcy muszą wrócić do płacenia składek, minął czas zawieszenia płatności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Wraca obowiązek płacenia składek na ZUS

Lipiec to pierwszy miesiąc, kiedy osoby prowadzące działalność gospodarczą, które były zwolnione ze składek ZUS w związku z epidemią koronawirusa, muszą zapłacić składkę w pełnym wymiarze - przypomina "Fakt". Termin uregulowania należności mija 10 lipca. Do tego czasu należy uiścić opłatę za czerwiec.

Do piątego dnia każdego miesiąca płacą składki jednostki i zakłady budżetowe. Do dziesiątego dnia – osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Do piętnastego – pozostali podatnicy.

Zwolnienie ze składek ZUS obowiązywało w marcu, kwietniu i w maju, a to oznacza, że do 10 lipca osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą wracają do normalnego trybu płacenia składek - muszą uregulować należność za czerwiec.

Obejrzyj: Ceny mieszkań wreszcie spadną? Ekspert odpowiada

Posypią się kary

Kto nie dopełni obowiązku opłacenia składek ZUS w terminie, zapłaci od tego odsetki. Jednak to nie wszystko, istnieje również ryzyko obarczenia karą administracyjną do 5 tys. zł.

Składki nie muszą płacić jedynie osoby, które zawiesiły działalność. Aktualnie składka ZUS dla osób prowadzących działalność to 1431,48 zł. Nie wszyscy jednak płacą pełną składkę. Niektórym przedsiębiorcom przysługuje ulga.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, składki zus, zawieszenie składek ZUS, tarcza antykryzysowa, pomoc państwa, przedsiębiorcy, firma, msp, mśp, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-07-2020

KobietaJestem na działalności gospodarczej 30 lat,co miesiąc opłacam składkę,po co taki artykuł straszacy?Czy nie można napisać że przypominamy o obowiązku … Czytaj całość

09-07-2020

RobiDlaczego straszycie ludzi, że od razu będą płacić kary? Przedsiębiorcy normalnie wrócą do płacenia składek ZUS i tyle. Robicie sensacje i straszycie … Czytaj całość

09-07-2020

Populizm 🇵🇱 SocjalizmBrawo, PiS! Dobić prywaciarzy! Rozwalić kastę sędziów! Zapędzić leni nauczycieli do truskawek! Zabrać kłosom dopłaty, zamiast tego porobić kołchozy! … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (73)