Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Zmiany w JPK. Nowość od 1 października

20
Podziel się

Od 1 października przedsiębiorcy płacący VAT będą musieli nieco inaczej wysyłać skarbówce dane na temat prowadzonej przez nich sprzedaży i zrealizowanych transakcji. Zmieni się bowiem forma Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Zmiany w JPK. Nowość od 1 października
Ważne zmiany dla podatników już od 1 października (money.pl, Rafał Parczewski)
bErqlAXp

Zmiany zostały odłożone w czasie przez pandemię koronawirusa. Od października jednak taryfy ulgowej ma nie być.

Wszystkie transakcje przeprowadzone przez podatników VAT po 1 października będą musiały znaleźć się w nowym pliku JPK_V7. To spora zmiana, bo do tej pory tacy przedsiębiorcy musieli wysyłać skarbówce dwa pliki - JPK_VAT oraz deklaracje VAT-7.

Nowy plik zostanie podzielony na dwie części - ewidencyjną i deklaracyjną. Pierwsza ma odpowiadać temu, co do tej pory znajdowało się w JPK_VAT plus kilka dodatkowych informacji.

bErqlAXr
Zobacz także: Luki w polskim prawie, pieniądze wyciekają. "Uszczelnianie cały czas musi postępować"

Druga zaś to to, co znajdowało się do tej pory w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Te dokumenty de facto przestaną funkcjonować jako samodzielne deklaracje.

Co istotne, dla przedsiębiorców żadnych obowiązków ma nie przybywać. Nie trzeba będzie składać żadnych nowych oświadczeń ani dokumentów w skarbówce. Po prostu rozliczenie za październik będzie trzeba wysłać już na nowych zasadach.

bErqlAXx

W JPK_V7 trzeba będzie też oznaczać niektóre towary i usługi. Lista specjalnych kodów GTU znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 roku.

Jak ma wyglądać wypełnianie pliku? "Będzie to proste w obsłudze narzędzie webowe, wymagające połączenia z Internetem, które zastąpi dotychczasowy plik w formacie csv. Nowa wersja zostanie udostępniona od 1 października na podatki.gov.pl. Z formularza będą mogli korzystać także podatnicy posiadający kontrahentów zagranicznych" - informuje resort finansów.

Podatnicy będą mogli skorygować ewentualne błędy w złożonej ewidencji JPK_VAT. Jeżeli podatnik w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania, prześle skorygowany plik lub wykaże, że ewidencja nie zawiera błędów wskazanych w wezwaniu, nie zostanie ukarany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErqlAXS
gospodarka
podatki
firma
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
RS
10 miesięcy temu
Napisano tu masę bzdur. Oczywißcie ,że przedsiębiorca będzie miał znowu dużo nowych obowiązkòw + nowa odpowiedzialniść karna za pomyłkę. Np za pomyĺkè w oznaczeniu piwa 1 butelki bezalkoholowego jako alkoholowe 500 zĺ.
Epic Tech
10 miesięcy temu
Poczytajcie stronę epic tech ... tk będzie wyglądała przyszłośc rozliczeń międzyludzkich. Państwo i urzędy będą bezsilne wobec chęci anonimowości społeczeństwa. Ludzie mają już dośc wiecznej inwigilacji i przerostu państwa nad społęczeństwem. Zmieniamy się jako ludzie na całym świecie. Większą wartość ma dla nas społeczność niż opowieści o mocy państwa i jego dobroci dla ludzi ( za ich własne astronomiczne podatki ). Idze inne postrzeganie świata. Pandemia to uczyniła.
Babcia
10 miesięcy temu
to nie nowść tylko teroryzowanie podatników
bErqlAXT
miki
10 miesięcy temu
Jaki rząd takie uławienie , tylko migracja z fimą za granicę , tu zajeżdzą biurokracja , podatkami plus brak stabilności w prawie podatkowym.
Nowik
10 miesięcy temu
Teraz aby przypisać dobrze kody GTU trzeba sprawnie poruszać się w ustawie akcyzowej gdzie kiedyś akcyzą zajmowały się osobne urzędy , można zadzwonić do pierwszego lepszego US i spytać się o ustawę akcyzową ... w telefonie nastąpi cisza...