Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
30.09.2020 13:42

Zmiany w JPK. Nowość od 1 października

Od 1 października przedsiębiorcy płacący VAT będą musieli nieco inaczej wysyłać skarbówce dane na temat prowadzonej przez nich sprzedaży i zrealizowanych transakcji. Zmieni się bowiem forma Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Ważne zmiany dla podatników już od 1 października (Fot: Rafał Parczewski)

Zmiany zostały odłożone w czasie przez pandemię koronawirusa. Od października jednak taryfy ulgowej ma nie być.

Wszystkie transakcje przeprowadzone przez podatników VAT po 1 października będą musiały znaleźć się w nowym pliku JPK_V7. To spora zmiana, bo do tej pory tacy przedsiębiorcy musieli wysyłać skarbówce dwa pliki - JPK_VAT oraz deklaracje VAT-7.

Nowy plik zostanie podzielony na dwie części - ewidencyjną i deklaracyjną. Pierwsza ma odpowiadać temu, co do tej pory znajdowało się w JPK_VAT plus kilka dodatkowych informacji.

Luki w polskim prawie, pieniądze wyciekają. "Uszczelnianie cały czas musi postępować"

Druga zaś to to, co znajdowało się do tej pory w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Te dokumenty de facto przestaną funkcjonować jako samodzielne deklaracje.

Co istotne, dla przedsiębiorców żadnych obowiązków ma nie przybywać. Nie trzeba będzie składać żadnych nowych oświadczeń ani dokumentów w skarbówce. Po prostu rozliczenie za październik będzie trzeba wysłać już na nowych zasadach.

W JPK_V7 trzeba będzie też oznaczać niektóre towary i usługi. Lista specjalnych kodów GTU znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 roku.

Zamiast obsługiwać petentów, jeden z urzędników w Gdyni zajmował się wypłacaniem sobie nienależnych świadczeń (zdjęcie ilustracyjne)
Urzędnik ukradł ponad 100 tys. zł. Wypłacał sobie nienależne świadczenia

Jak ma wyglądać wypełnianie pliku? "Będzie to proste w obsłudze narzędzie webowe, wymagające połączenia z Internetem, które zastąpi dotychczasowy plik w formacie csv. Nowa wersja zostanie udostępniona od 1 października na podatki.gov.pl. Z formularza będą mogli korzystać także podatnicy posiadający kontrahentów zagranicznych" - informuje resort finansów.

Podatnicy będą mogli skorygować ewentualne błędy w złożonej ewidencji JPK_VAT. Jeżeli podatnik w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania, prześle skorygowany plik lub wykaże, że ewidencja nie zawiera błędów wskazanych w wezwaniu, nie zostanie ukarany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, podatki, firma, jpk, jpk vat, vat, msp
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-09-2020

Precz z dojnaNic co tworzy piss nikomu nie pomaga poza mafiom i zorganizowanym grupom, które w skomplikowanych procesach pływają jak ryba w wodzie dojąc zwroty VAT … Czytaj całość

30-09-2020

KlucznikTo jest lepiej dla urzędasów a nie przedsiębiorców

30-09-2020

IwonaTo prosto napisane ale w rzeczywistości to duże utrudnienie dla firm które chcą poprawnie sporządzić Jpk

Rozwiń komentarze (20)