Notowania

Przejdź na

Zmienia się trend na rynku pracy. Przedsiębiorcy myślą o zwolnieniach

Coraz więcej pracowników przewiduje zwiększenie się bezrobocia w kraju. Z kolei dla pracodawców wyzwaniem będzie rosnąca skokowo płaca minimalna połączona z nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym. Tak w skrócie można ocenić przewidywania rynku pracy na nadchodzące lata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Ochroniarzy już wkrótce zastąpią kamery. Przez wzrost płacy minimalnej.

Jeszcze we wrześniu dane GUS-u wskazywały, że przewaga optymistów, którzy uważali, że bezrobocie będzie maleć, nad pesymistami wynosiła 10 pkt. proc. Jednak miesiąc później ten sam GUS wskazał, że różnica ta zmalała do 2,5 pkt. proc. przewagi – podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

To najwyższa jednorazowa gwałtowna zmiana od lipca 2016 roku, która pokazuje, że konsumenci obawiają się zmian gospodarczych. Na pesymistyczne nastroje wpływa podwyżka płacy minimalnej, która nałoży się ze spowolnieniem gospodarczym, o którym otwarcie już mówią nawet przedstawiciele rządu.

Polityczna decyzja o wzroście pensji minimalnych wpłynie najbardziej na te branże, które obecnie płacą poniżej średniej krajowej. W trzech takich branżach zatrudnienie od stycznia do września spadło o 7 tys. osób. Mowa tutaj o produkcji odzieży (średnia płaca 3008 złotych brutto), produkcji skór i wyrobów skórzanych (3283 zł) oraz administrowaniu i działalnościach wspierających (3738 zł).

Zobacz także: Płaca minimalna. Nauczycielka zarobi mniej od sprzątaczki

Jednak coraz więcej firm poważnie myśli o ograniczeniu zatrudnienia. Powód? Jego rosnące koszty, które będą zbyt mocno obciążać budżet spółek. Na redukcję personelu przygotowują się m.in. przedstawiciele handlu, hurtownie i sektor budowlany.

Już niedługo zacznie brakować kierowców TIR-ów.
Czarne chmury nad branżą transportową. Pogłębia się problem braku kierowców

Najwięcej zatrudnionych może stracić pracę w branżach, które już teraz płacą na poziomie obecnej minimalnej krajowej (2250 złotych brutto). "DGP" podaje przykład branży ochrony – gdzie fizycznych ochroniarzy zastąpi system kamer.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-10-2019

Eeh Polscy biznesmeniJanusze biznesu za wszelką cenę będą utrzymywać życie ponad stan kosztem pracowników. Fura za 0.5 mln wakacje 6 razy w roku

28-10-2019

ABOj co wam daja takie artykuly .ze juz firmy Niemieckie niemaja roboli za 1000zl? Czasy Po juz niewroca ludzie maja krotka pamiec 5 lat temu to dopiero … Czytaj całość

28-10-2019

magaBez pracodawców ten kraj NIE ISTNIEJE!! A te opowieści o Januszach biznesu (może tacy są,a le to margines) należy włożyć pomiędzy bajki. Często … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (119)