Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KOS
|

ZUS bez kontroli, Polacy biorą fikcyjne L4. Wyłudzamy zwolnienia dzięki teleporadom

84
Podziel się

Choć w zeszłym roku wbrew pozorom nie było dużo więcej zwolnień lekarskich, to ci którzy chcieli dostać lewe L4, mogli to zrobić bez problemu. Powód? Łatwość oszukania lekarza przez telefon i praktycznie brak kontroli ZUS.

ZUS bez kontroli, Polacy biorą fikcyjne L4. Wyłudzamy zwolnienia dzięki teleporadom
Lewe zwolnienie lekarskie? W epidemii to nie problem (Adobe Stock)
bDYobHDV

"Gazeta Wyborcza" opisuje przykład pana Marka, który siedząc na pracy zdalnej w domu postanowił wziąć zwolnienie lekarskie. Wystarczyły dwa telefony do prywatnego lekarza i bez problemu je uzyskał. Pod pozorem zwiększonego stresu przez telemedycynę stwierdzono u niego rzekomą depresję.

- Okazja czyni złodzieja - mówi "GW" pan Marek. Ma tu na myśli przede wszystkim łatwość w oszukaniu lekarzy, ale także praktyczny brak możliwości wykrycia oszustwa przez ZUS. Według danych tej instytucji w zeszłym roku liczba kontroli spadła blisko trzykrotnie.

I tak jak w 2019 urzędnicy mówili "sprawdzam" ponad 149 tys. razy, tak w pandemicznym 2020 roku było to już tylko 55 tys. razy. ZUS rok temu zakwestionował zwolnienia na kwotę 15 mln zł. Dwa lata temu na ok. 28 mln zł.

bDYobHDX
Zobacz także: Łepkowska dostaje 1314 zł emerytury. Broni podatku od smartfona

Jak pisaliśmy w money.pl, kilka dni temu to właśnie choroby psychiczne stały się w znacznej mierze przyczyną zwolnień w covidowym roku.

W ubiegłym roku Polacy spędzili 35 mln dni, lecząc choroby układu oddechowego, 30 mln dni na leczeniu zatruć i urazów, a 27 mln dni nie chodzili do pracy przez zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania.

bDYobHEd

Rok do roku liczba zaświadczeń chorobowych z tytułu właśnie takich problemów urosła o 25 proc. Jeszcze mocniej podskoczyła liczba dni wolnego, którego potrzebowali Polacy, by wrócić do siebie. Tu skok wynosi 36 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYobHEy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(84)
testr
3 dni temu
Cały ten system jest kulawy - płacimy mimo, że nie korzystamy. A z drugiej strony jest szara strefa która bimba, od jednego L4 do drugiego. Tu akurat fajnie sprawdza się samozatrudnienie - nie pracujesz, nie ma kasy :)
Małgosia
4 dni temu
trzeba było nie robić lockdownów Panie Premierze
prawda
4 dni temu
Bo ZUSU zwolnienia do czterech tygodni nie obchodzą! Do czterech tygodni płaci Pracodawca !!!!!! Zus wkracza do akcji po miesiącu !!!!
bDYobHEz
ina
4 dni temu
deprsja jak dla mnie dotyka w procentach ludzi którzy walczą o swoją firmę bez tzw PKB rządu .Nie załapili się na PKB a ich życie zależy od targów ,konferencji ,itp
gość
4 dni temu
Lekarze są zaszczepieni więc po co teleporady?
...
Następna strona