Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZUS dla młodych firm. Ulga na start dla początkujących przedsiębiorców

Od 30 kwietnia 2018 działa ulga na start. To zwolnienie z obowiązku płacenia składek na ZUS przez 6 miesięcy dla wszystkich, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Konstytucja Biznesu umożliwia początkującym przedsiębiorcom skorzystanie z ulgi na start, czyli półrocznego zwolnienia z ZUS-u (Fot: pressmaster)

Wejście w życie Konstytucji Biznesu wprowadziło kilka istotnych zmian dla małych przedsiębiorców. Jedną z nich są wprowadzone przez ustawę ulgi związane z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, dla tych, którzy rozpoczynają prowadzenie firmy po raz pierwszy.

Ulga na start – co to jest?

Ulga na start obejmuje tych, którzy podejmują po raz pierwszy działalność gospodarczą lub uruchamiają ją ponownie, a od momentu zakończenia poprzedniej działalności minęło przynajmniej 60 miesięcy. Innym warunkiem jest też to, by wykonywana działalność gospodarcza nie była prowadzona na rzecz byłego pracodawcy w ramach zadań, którymi przedsiębiorca był związany stosunkiem pracy. W ramach ulgi na start przedsiębiorca nie musi płacić składek na ZUS przez 6 miesięcy od momentu podjęcia działalności. Z ulgi na start mogą też skorzystać wspólnicy spółki cywilnej.

W czasie obowiązywania „ulgi na start” ubezpieczenie społeczne trzeba płacić za współpracowników i pracowników. Zwolnienie obejmuje tylko prowadzącego działalność gospodarczą.

Maksymalny okres trwania ulgi na start to 6 miesięcy. Pierwszym dniem jej obowiązywania jest dzień, w którym faktycznie rozpoczęto wykonywanie działalności. Jeśli rozpoczęto ją pierwszego dnia miesiąca, to jest on wliczany do 6 miesięcy ulgi. Jeśli biznes rozpoczyna się w trakcie miesiąca, to ten miesiąc nie jest objęty ulgą.

Warto pamiętać, że zawieszenie działalności w ciągu pierwszych 6 miesięcy, nie powoduje zawieszenia „ulgi na start”. Przedsiębiorca z własnej woli ma prawo do rezygnacji z „ulgi na start”, jednak będzie mógł z niej skorzystać na nowo dopiero po upłynięciu 60 miesięcy liczonych od dnia zakończenia albo zawieszenia firmy.

Ulga na start i ubezpieczenie zdrowotne

Ulga nie obejmuje ubezpieczenia zdrowotnego. W czasie korzystania z „ulgi na start” ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Żeby skorzystać z ulgi na start, trzeba zgłosić się do ubezpieczenia na druku ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia, który zaczyna się cyframi 05 40.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest od kwoty zadeklarowanej przez przedsiębiorcę. Nie może ona jednak być niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego. W przypadku, gdy oprócz działalności gospodarczej będzie prowadziło się jeszcze inne aktywności, np. jako wspólnik spółki cywilnej, spółki jawnej lub komandytowej itd. to od każdej takiej aktywności trzeba będzie zapłacić składkę. Jeśli będzie się wspólnikiem w kilku spółkach, to składka będzie musiała być opłacona osobno dla każdej ze spółek, jak i za działalność gospodarczą.

Ulga na start pozwala na zwolnienie z ubezpieczenia zdrowotnego jedynie w kilku przypadkach. Dotyczy to:

  • Emerytów lub rencistów, jeśli ich świadczenie jest niższe niż minimalne wynagrodzenie, a przychody z działalności nie są wyższe niż połowa najniższej emerytury.
  • Osób zaliczonych do niepełnosprawności umiarkowanej lub znacznej, a przychody z działalności nie są wyższe niż połowa najniższej emerytury.
  • Osób pobierających zasiłek macierzyński, jeśli jego wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty świadczeń rodzicielskich.

Inną ulgą jest tzw. niski ZUS, który opłaca się przez 24 miesiące. Składkę oblicza się od podstawy, nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Ważnym elementem konstytucji biznesu jest też działalność nierejestrowana. Najmniejsze przedsięwzięcia nie będą podlegały w ogóle ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-02-2019

OnZawsze cos

19-02-2019

LokUlga, a ja prowadząc DG kolejny rok dostałem podwyżkę na zusie 67 zł miesięcznie..,... bardzo dziekuję Morawieckiemu i reszcie rządu, że tak dbają o … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)