Notowania

msp
14.03.2019 12:32

ZUS jest winny przedsiębiorcom 2,5 mld zł. Nadpłatę składek ma milion firm

20 mln zł - taką nadpłatę w ZUS-ie ma rekordzista, ale w większości przypadków chodzi o nieduże sumy. Zakład wysyła listy do miliona przedsiębiorców, którzy mogą nadpłatę składek odzyskać w gotówce. Ćwierć miliona to przedsiębiorcy, którzy zaprzestali działalności. W ciągu 5 lat ich pieniądze przejmie ZUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Składki ZUS w 2019 znacznie wzrosły. (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Sprawę nadpłat składek opisuje "Rzeczpospolita". Gazeta wskazuje, że ZUS jest winny milionowi przedsiębiorców 2,5 mld zł, ale jednocześnie ściga pół miliona innych o zaległości sięgające aż 14 mld zł.

O nadpłatach firm w ZUS-ie money.pl pisał już na początku marca.

Zakład chce te rachunki wyrównać i do obu grup przedsiębiorców wysyła listy. - Zależy nam na tym, aby zainteresować osoby prowadzące biznes stanem ich rozliczeń z ZUS - mówi Anna Staszyńska z centrali ZUS w Warszawie.

Skąd biorą się nadpłaty składek? Gazeta wyjaśnia, że jednym z powodów może być osiągnięcie przez pracownika 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, co zwalnia z obowiązku odprowadzania składek. Część firm wcześniej reguluje wpłaty grudniowe, by zamknąć rok obrachunkowy.

Jak tłumaczył money.pl rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz, "nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż zadeklaruje w dokumentacji rozliczeniowej lub niż wynika to z przepisów".

Obejrzyj: Dobrowolny ZUS to koszt 12 mld zł. Rzecznik MŚP: będę przekonywał prezesa

O nadpłatę można pomniejszyć kolejne składki, ale jeśli kwota jest duża, ZUS radzi, by pieniądze odzyskać i "przeznaczyć na inny cel". Przede wszystkim należy sprawdzić aktualny stan rozliczeń, bo podawane przez ZUS dane w listach pochodzą z grudnia.

Wysyłanie przez ZUS listów ma bardzo istotne formalne znaczenie w przypadku przedsiębiorców, którzy zakończyli działalność. Od chwili doręczenie informacji zaczyna biec termin przedawnienia. Jeśli przedsiębiorca nie zgłosi się po swoją nadpłatę, pieniądze po 5 latach zasilą Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Łącznie chodzi o 114 mln zł.

ZUS właśnie rozpoczął wysyłkę listów do ubezpieczonych. W sumie 8,5 mln dostanie korespondencję od Zakładu
Waloryzacja 2019 stała się faktem. Listy od ZUS już w drodze

- Ryczałtowy ZUS niszczy przedsiębiorczość - uważa Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Proponuje wprowadzenie dobrowolnego ZUS wzorem niemieckim.

- Państwo nie jest w stanie zmusić kogoś do zapłacenia pieniędzy, których nie ma - uważa Abramowicz. Rzecznik zdradził, że gdyby zdecydowali się na to wszyscy, byłby to koszt 12 mld zł. - Będę chciał przekonać prezesa Jarosława Kaczyńskiego, by dopisał to do listy swoich obietnic - mówi Abramowicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: msp, wiadomości, gospodarka, zus, składki zus
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-03-2019

PRL i III RP to bandamam już prawie 70 lat i NIGDY w PRL i w III RP, złodziejskie władze obywatelom niczego nie oddały, jedynie śmiech i urągowisko z Polaków robiły, np. w … Czytaj całość

14-03-2019

bubaJeszcze niedawno ZUS był bankrutem teraz rozdaje kasę na lewo i prawo JAK JEST NAPRAWDĘ??? BOJĘ SIĘ O MOJĄ EMERYTURĘ !!!!!!

15-03-2019

jaNa tę chwilę to rząd dba tylko o nierobów i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A co rząd zrobi dla przedsiębiorców? Na razie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)