Notowania

ZUS RMUA. Miesięczny raport dla osób podlegających ubezpieczeniu

ZUS RMUA jest imiennym raportem miesięcznym, który jest przekazywany osobie podlegającej ubezpieczeniu. Jest potwierdzeniem danych przekazywanych każdego miesiąca przez płatnika składek do ZUS-u. Zobacz, do czego potrzebny jest dokument ZUS RMUA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Jeśli pracownik regularnie otrzymuje raporty ZUS RMUA, to powinny one być przekazywane co miesiąc

ZUS RMUA jest formularzem potwierdzającym przekazanie przez pracodawcę informacji o ubezpieczonym pracowniku do ZUS-u. Dokument pozwala sprawdzić, jakie składki trafiają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo pozwalają porównać, czy zarobki, od których liczone są składki ubezpieczeniowe, są właściwe. ZUS RMUA potwierdza jednak to, że pracownik ma ubezpieczenie zdrowotne. Może więc skorzystać bezpłatnie z publicznej opieki zdrowotnej.

RMUA – jak przekazać?

Pracodawca ma obowiązek przekazania pracownikowi dokumentu ZUS RMUA. Dzięki temu pracownik jest w stanie dowiedzieć się, jaka jest wysokość stanu konta w ZUS, a także w OFE. Najłatwiej zrobić to poprzez porównanie danych z ZUS RMUA z tymi uzyskanymi z Otwartego Funduszu Emerytalnego.

RMUA i ubezpieczenie zdrowotne

ZUS RMUA jest zestawieniem składek na ubezpieczenie społeczne. W dokumencie są one podzielone na poszczególne rodzaje takich ubezpieczeń. I tak, w ZUS RMUA mamy składki emerytalne, rentowe, a dodatkowo chorobowe i wypadkowe. ZUS RMUA zawiera także informacje o wysokości podstawy, od której liczy się składki.

W ZUS RMUA znajdziemy też podział na kwoty, które płaci ubezpieczony, a którą płatnik. Przy okazji warto sprawdzić, czy prawidłowo został wpisany numer NIP i REGON. Trzeba to zrobić, by jak najszybciej wykryć ewentualne błędy

Jak często przekazywać RMUA?

Przepisy przewidują, że pracodawca ma obowiązek przekazania deklaracji RMUA raz w roku, do końca lutego. Jeśli jednak pracownik zechce taki dokument otrzymywać częściej, pracownik musi spełnić jego żądanie. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli przedsiębiorca przekaże pracownikowi RMUA każdego miesiąca, to nie jest zobowiązany do przekazania takich informacji jako raport roczny. Oczywiście, jeśli pracownik zażąda takiego dodatkowego raportu, trzeba go będzie dostarczyć.

Informacja o RMUA nie musi być wcale dostarczona na ZUS RMUA. Wystarczy, że ją spiszemy tak, by miała wszystkie potrzebne elementy.

Co, jeśli pracodawca nie przekaże RMUA?

Jeżeli pracodawca nie przekaże informacji pracownikowi, ten ma prawo zgłosić do inspekcji pracy. Wtedy inspekcja może skontrolować firmę. Pracownikowi przysługuje też prawo poinformowania ZUS-u o tym, że nie została mu przekazana informacja ZUS RMUA. Jeśli pracodawca nie będzie przekazywał tych dokumentów pracownikowi, grozi mu kara od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Za to. Że nie dopełnia obowiązków związanych z kodeksem pracy.

Dodatkowo pracownik ma prawo wystąpienia z roszczeniem i żądaniem naprawienia szkody, która powstała z powodu tego, że pracodawca działał niewłaściwie. Chodzi o to, że nie wykonywał należycie swoich obowiązków. Szkoda może być np. taka, że pracownik nie będzie mógł skorzystać z darmowej służby zdrowia.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-03-2019

Zakład Utylizacji...Autor artykułu nie wie, że od paru lat nie ma już raportu RMUA, bo zastąpiła go IM /IR -informacja miesięczna /roczna? W każdym zdaniu, jak nie błąd … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)