Notowania

ZUS robi ukłon w stronę przedsiębiorców. Sam wygenerujesz sobie zaświadczenie

ZUS udostępnia internetową usługę, w ramach której przedsiębiorcy będą mogli sami załatwić sobie potwierdzenie z danymi, zawartymi na ich koncie w Zakładzie. Później będą mogli iść z tym potwierdzeniem do instytucji, która wymaga od nich takiego dokumentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
- Robimy kolejny krok w rozwoju polskiej e-administracji - mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. (Fot: Bartłomiej Zborowski)

"Wprowadzona właśnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych samoobsługa na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS pozwala na samodzielne tworzenie elektronicznych dokumentów z wybranymi danymi z konta w ZUS: - chwali się Zakład.

Jak wyjaśnia, w taki sposób można na przykład utworzyć dokument z informacją o saldzie na koncie w ZUS, o liczbie ubezpieczonych czy też potwierdzenie, że jest się płatnikiem składek.

- Robimy kolejny krok w rozwoju polskiej e-administracji. Już nie tylko udostępniamy e-usługi realizowane zdalnie przez naszych pracowników, ale dajemy również narzędzia do samoobsługi na Platformie Usług Elektronicznych – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. - Na bieżąco analizujemy oczekiwania naszych klientów i staramy się wychodzić im naprzeciw - dodaje.

Obejrzyj też: Podwyżka składki ZUS. "To nie jest moment na wprowadzanie reformy ZUS"

Dotychczas przedsiębiorcy, którzy musieli przedłożyć tego typu potwierdzenie z danymi z ZUS w innej instytucji administracji publicznej, czy też instytucji finansowej, musieli złożyć w tej sprawie wniosek.

Od tego tygodnia sami mogą już utworzyć żądany dokument, potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Dokument można zapisać jako plik PDF, XML lub wysłać na dowolny adres e-mail. Co ważne - wysłanie potwierdzenia na adres e-mail jest odpowiednio zabezpieczone.

Przedstawiciel instytucji, w której przedsiębiorca złoży samodzielnie przygotowane potwierdzenie z danymi z ZUS, będzie mógł je potwierdzić online w udostępnionej przez ZUS specjalnej wyszukiwarce.

W najbliższych miesiącach na Platformie Usług Elektronicznych pojawią się kolejne nowości, m.in. w zakresie formularzy A1 (delegowanie pracowników), jak i rocznych rozliczeń składkowych. Dla lekarzy, ZUS wprowadzi nowy, bardziej przyjazny kreator do wystawiania e-zwolnień - chwali się ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, pue, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-08-2019

kaczy ujskładka prawie 1500zł przy indywidualnej działalności i oni maja czelność mówić o tym, że firmy będą miały lepiej

28-08-2019

tomek256Taka usługa jest już od pewnego czasu, ale... Dostajemy skan dokumentu, który nie jest podpisany elektronicznie, czyli de facto ksero. Wiekszość … Czytaj całość

27-08-2019

BlehMoże niech najpierw zrobią porządek z rozliczaniem składek na PUE, bo to się kupy nie trzyma

Rozwiń komentarze (31)