Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

ZUS umorzył składki. Prawie 600 mln zł

44
Podziel się:

ZUS poinformował, że nadpłacone składki na ubezpieczenia społeczne są sukcesywnie umarzane. Przedsiębiorcy mają teraz wybór - wnioskować o zwrot nadpłaty albo zaliczyć je na poczet przyszłych składek. W grze prawie 600 mln zł.

ZUS umorzył składki. Prawie 600 mln zł
ZUS rozpoczął umarzanie nadpłaconych składek (Flickr, Adam Guz, KPRM)

Zgodnie ze zmianą przepisów firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki albo miały nadpłatę uzyskają teraz pełne zwolnienie.

Wcześniej ZUS nie mógł tego zrobić, bo nie przewidywały tego przepisy. Zgodnie z ustawą obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone za kwiecień i maj.

- To dzięki naszej inicjatywie udało się zmienić przepisy tak, aby były one bardziej korzystne dla przedsiębiorców – podkreśliła prof. Uścińska.

Zobacz także: Wniosek o odroczenie składek. ZUS zapowiada zmiany

20 września ZUS rozpoczął proces tworzenia not umorzeniowych. - Do tej pory procesowi poddano około 740 tys. płatników składek. Oznacza to, że dodatkowo w wyniku realizacji ustawy umorzyliśmy około 598 mln zł. Utworzone noty zostaną zaksięgowane jeszcze dziś - zapewniła prezes ZUS.

W najbliższych dniach zostanie poddanych weryfikacji kolejne kilkadziesiąt tysięcy płatników składek.

Po zmianie przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie spraw. ZUS zrealizował umorzenie na podstawie nowych przepisów bez konieczności składania dodatkowego wniosku przez płatników.

O wysokości umorzenia oraz udzielonej pomocy ZUS poinformuje płatników przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

ZUS zwrócił uwagę, że w wyniku nowelizacji, po ponownym rozpatrzeniu wniosków i umorzeniu należnych składek za kwiecień i maj, na kontach nawet 800 tys. firm powstaną nadpłaty o łącznej wartości ok. 600 mln zł. Będzie można wnioskować o zwrot nadpłaty.

- Przedsiębiorcy mogą zdecydować, czy wypłacić pieniądze, czy też pozostawić je na koncie. Wówczas środki te będą zaliczone na poczet przyszłych składek – wyjaśniła szefowa ZUS.

W sumie zwolnienia z obowiązku opłacania składek wyniosły około 13 mld zł. Chodzi o składki za marzec, kwiecień i maj. Objęło to ponad 2 mln firm, chroniąc tym samym 6,5 mln miejsc pracy - podkreślił ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
Jacek-3
2 lata temu
To ja teraz rozumiem. Państwo przed płaciło za składki kleru, więc teraz im je zwróci wraz z odsetkami od 966 roku. Kary umowne przyjmą w hektarach ziemi.
DS
2 lata temu
A skąd 200 mld dziury skoro wpływy zmalały o 30mld? Publicznego jak najwiecej, wtedy to dopiero można kraść...
BEZDOMNY
2 lata temu
ZUS raz mnie zaskoczyl po kilkunastu latach placenia 0 na koncie i wskazowka zebym przyniusl dokumenty BO ONI NIE MAJA ?, od tej pory nie uznaje zadnych naciagaczy
Alicja
2 lata temu
Właśnie dostałam decyzje z ZUS, że moje składki nie zostaną umorzone ( chodzi o pierwszą tarczę ) nie zapłaciłam składek, złożyłam wniosek, wszystko prawidłowo, potwierdzone przez ZUS. Kolejne składki opłacone za czerwiec,lipiec, sierpień. Przyczyna odmowy? Składki za VII,VII i VIII zostały zaliczone na zaległości. Nie można umorzyć czegoś co jest zapłacone. Mam zaległości na koncie za trzy miesiące z odsetkami.To jest ta tarcza czy jej nie ma?
1952
2 lata temu
Kapitał początkowy spece od "EXCELA' potrafią naliczyć :z powietrza; celem zaniżenia wysokości emerytury
...
Następna strona