Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
21.09.2020 16:46

ZUS umorzył składki. Prawie 600 mln zł

ZUS poinformował, że nadpłacone składki na ubezpieczenia społeczne są sukcesywnie umarzane. Przedsiębiorcy mają teraz wybór - wnioskować o zwrot nadpłaty albo zaliczyć je na poczet przyszłych składek. W grze prawie 600 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
ZUS rozpoczął umarzanie nadpłaconych składek (Fot: Adam Guz, KPRM)

Zgodnie ze zmianą przepisów firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki albo miały nadpłatę uzyskają teraz pełne zwolnienie.

Wcześniej ZUS nie mógł tego zrobić, bo nie przewidywały tego przepisy. Zgodnie z ustawą obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone za kwiecień i maj.

- To dzięki naszej inicjatywie udało się zmienić przepisy tak, aby były one bardziej korzystne dla przedsiębiorców – podkreśliła prof. Uścińska.

Wniosek o odroczenie składek. ZUS zapowiada zmiany

20 września ZUS rozpoczął proces tworzenia not umorzeniowych. - Do tej pory procesowi poddano około 740 tys. płatników składek. Oznacza to, że dodatkowo w wyniku realizacji ustawy umorzyliśmy około 598 mln zł. Utworzone noty zostaną zaksięgowane jeszcze dziś - zapewniła prezes ZUS.

W najbliższych dniach zostanie poddanych weryfikacji kolejne kilkadziesiąt tysięcy płatników składek.

Po zmianie przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie spraw. ZUS zrealizował umorzenie na podstawie nowych przepisów bez konieczności składania dodatkowego wniosku przez płatników.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska wyjaśnia, dlaczego wniosek o odroczenie składek jest tak obszerny
ZUS odda nadpłacone składki. Jak można je odzyskać?

O wysokości umorzenia oraz udzielonej pomocy ZUS poinformuje płatników przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

ZUS zwrócił uwagę, że w wyniku nowelizacji, po ponownym rozpatrzeniu wniosków i umorzeniu należnych składek za kwiecień i maj, na kontach nawet 800 tys. firm powstaną nadpłaty o łącznej wartości ok. 600 mln zł. Będzie można wnioskować o zwrot nadpłaty.

- Przedsiębiorcy mogą zdecydować, czy wypłacić pieniądze, czy też pozostawić je na koncie. Wówczas środki te będą zaliczone na poczet przyszłych składek – wyjaśniła szefowa ZUS.

W sumie zwolnienia z obowiązku opłacania składek wyniosły około 13 mld zł. Chodzi o składki za marzec, kwiecień i maj. Objęło to ponad 2 mln firm, chroniąc tym samym 6,5 mln miejsc pracy - podkreślił ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, koronawirus, koronawirus kryzys, składki zus, firma, msp
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-09-2020

zatroskany...cóż, noy , jesli sytuacja w ZUS, wygląda tak jak jego prezes, to naprawdę mamy sie czego obawiać.

21-09-2020

112nie wiesze mnie ZUS ściga przez 2 lata za nie dopłatę 3 groszy

21-09-2020

salomonwłaśnie sprawdziłem, mam nadpłatę z datą 10 sierpień. Szybko działa ich system.

Rozwiń komentarze (43)