Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Związkowcy w Kauflandzie zapowiadają referendum strajkowe. Domagają się podwyżek

15
Podziel się

Choć Kaufland wprowadził podwyżki od 1 marca, to jednak związkowcy nie są usatysfakcjonowani ich wysokością. Wolny Związek Zawodowy "Jedność Pracownicza" chce, by pensje pracowników sieci wzrosły o 800 złotych. Po fiasku mediacji z zarządem związek zapowiada referendum strajkowe w kwietniu.

Gorąco w Kauflandzie. Związkowcy zapowiadają referendum strajkowe.
Gorąco w Kauflandzie. Związkowcy zapowiadają referendum strajkowe. (Wikimedia Commons CC BY)
bEgEQVRx

Związkowcy nie doszli do porozumienia z zarządem Kaufland Polska Markety. Choć od 1 marca sieć podniosła pensje pracowników, to jednak zadaniem przedstawicieli związków zawodowych podwyżka nie była zadowalająca. Międzyzakładowa Organizacja WZZ "Jedność Pracownicza" w komunikacie przypomina, że związki pracownicze domagały się podniesienia pensji każdego pracownika o 800 złotych.

Kaufland już podniósł pensje zatrudnionych w sieci. Od 1 marca kasjer-sprzedawca otrzymuje od 3,2 tys. do 3,9 tys. złotych brutto miesięcznie w tym do 500 złotych dodatku motywacyjnego zależnego od frekwencji w pracy. Na podwyżki niemiecka sieć przeznaczy ok. 50 mln złotych.

- Co roku aktualizujemy stawki wynagrodzeń w naszej sieci. Prowadzimy przy tym stałe konsultacje ze związkami zawodowymi i przedstawicielami pracowników. Staramy się wypracować rozwiązania rynkowo konkurencyjne i atrakcyjne dla pracowników, ale także realne i ekonomicznie uzasadnione dla nas jako pracodawcy - tłumaczyła w komunikacie dyrektor pionu personalnego Kaufland Polska Małgorzata Ławnik.

bEgEQVRz
Zobacz także: Zobacz też: Wzrost PKB Polski pod znakiem zapytania. "Są czynniki, których tak mocno nie bierzemy pod uwagę"

Lutowe mediacje między Międzyzakładową Organizacją WZZ "Jedność Pracownicza" a zarządem Kauflandu zakończyły się fiaskiem.

Według zapowiedzi referendum ma mieć trzy pytania. Związkowcy chcą sprawdzić, czy pracownicy sieci będą gotowi dołączyć do strajku. Będzie mieć miejsce w dniach 24-25 kwietnia.

bEgEQVRF

Wysłaliśmy zapytanie w tej sprawie do biura prasowego Kauflandu. Odpowiedź otrzymaliśmy po publikacji artykułu. Poniżej prezentujemy ją w całości.

"Pragniemy poinformować, że sieć Kaufland - jako wiodący pod względem wynagrodzenia pracodawca w sektorze handlu detalicznego w Polsce - oferuje swoim pracownikom konkurencyjne warunki pracy. Co roku pod tym kątem zlecamy niezależnym instytutom badawczym przegląd zarobków oraz świadczeń pozapłacowych oferowanych przez rynek. Poza szczegółową analizą danych wsłuchujemy się w głos pracowników, w tym przedstawicieli związków zawodowych. Staramy się wypracować rozwiązanie, które jest rynkowo konkurencyjne, a także realne i ekonomicznie uzasadnione dla sieci Kaufland jako pracodawcy zatrudniającego w Polsce ok. 16 000 osób. Pragniemy przypomnieć, że od nowego roku obrotowego, czyli od 1 marca br., po raz kolejny podjęliśmy decyzję o przyznaniu podwyżek, którymi objęci zostali zarówno pracownicy sklepów, jak i centrów dystrybucyjnych oraz centrali. Ponadto zwiększyliśmy wysokość dodatku motywacyjnego. Pragniemy zapewnić, że nadal z uwagą wsłuchujemy się w opinię związków zawodowych, jednocześnie w pełni respektując ich prawo do przeprowadzenia referendum".

bEgEQVRG

Spór zbiorowy w Kauflandzie trwa od września 2019 roku.

Kaufland jest międzynarodową siecią sklepów. Oferuje artykuły spożywcze oraz produkty codziennego użytku. W Polsce posiada 216 marketów i zatrudnia ok. 16 tys. osób. W Europie natomiast - ok. 1,2 tys. sklepów i zatrudnia niecałe 150 tys. pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgEQVSa
KOMENTARZE
(15)
rob
rok temu
za chwilę będzie takie bezrobocie, że chyba zły moment na podwyżki...
Polacy
rok temu
Niemiaszki w swoim kraju płacą 4 razy więcej a ceny są porównywalne jak u nas. Strajkujcie. Macie moje poparcie!!!
Mieszkaniec W...
rok temu
Zasłyneli ze śmierdzących kurczaków ,Kaufland ,Carefoor ,Ludzie nie kupujcie w tych sklepach
bEgEQVSb
Polo
rok temu
Praca za ochłapy w zagranicznych sieciówkach 3200 brutto to 2300 na rękę. 2300 zł na rękę to ma kursant w szkółce policyjnej. A zyski takich firm zamiast gwarantować godną płacę pracownikowi wędrują za granice.
Urobiony
rok temu
My klienci też domagamy się podwyżek.