Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Związkowcy w Kauflandzie zapowiadają referendum strajkowe. Domagają się podwyżek

Choć Kaufland wprowadził podwyżki od 1 marca, to jednak związkowcy nie są usatysfakcjonowani ich wysokością. Wolny Związek Zawodowy "Jedność Pracownicza" chce, by pensje pracowników sieci wzrosły o 800 złotych. Po fiasku mediacji z zarządem związek zapowiada referendum strajkowe w kwietniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
Gorąco w Kauflandzie. Związkowcy zapowiadają referendum strajkowe.

Związkowcy nie doszli do porozumienia z zarządem Kaufland Polska Markety. Choć od 1 marca sieć podniosła pensje pracowników, to jednak zadaniem przedstawicieli związków zawodowych podwyżka nie była zadowalająca. Międzyzakładowa Organizacja WZZ "Jedność Pracownicza" w komunikacie przypomina, że związki pracownicze domagały się podniesienia pensji każdego pracownika o 800 złotych.

Kaufland już podniósł pensje zatrudnionych w sieci. Od 1 marca kasjer-sprzedawca otrzymuje od 3,2 tys. do 3,9 tys. złotych brutto miesięcznie w tym do 500 złotych dodatku motywacyjnego zależnego od frekwencji w pracy. Na podwyżki niemiecka sieć przeznaczy ok. 50 mln złotych.

- Co roku aktualizujemy stawki wynagrodzeń w naszej sieci. Prowadzimy przy tym stałe konsultacje ze związkami zawodowymi i przedstawicielami pracowników. Staramy się wypracować rozwiązania rynkowo konkurencyjne i atrakcyjne dla pracowników, ale także realne i ekonomicznie uzasadnione dla nas jako pracodawcy - tłumaczyła w komunikacie dyrektor pionu personalnego Kaufland Polska Małgorzata Ławnik.

Zobacz też: Wzrost PKB Polski pod znakiem zapytania. "Są czynniki, których tak mocno nie bierzemy pod uwagę"

Lutowe mediacje między Międzyzakładową Organizacją WZZ "Jedność Pracownicza" a zarządem Kauflandu zakończyły się fiaskiem.

Według zapowiedzi referendum ma mieć trzy pytania. Związkowcy chcą sprawdzić, czy pracownicy sieci będą gotowi dołączyć do strajku. Będzie mieć miejsce w dniach 24-25 kwietnia.

Kaufland będzie negocjował ze związkami. Podpisał protokół rozbieżności

Wysłaliśmy zapytanie w tej sprawie do biura prasowego Kauflandu. Odpowiedź otrzymaliśmy po publikacji artykułu. Poniżej prezentujemy ją w całości.

"Pragniemy poinformować, że sieć Kaufland - jako wiodący pod względem wynagrodzenia pracodawca w sektorze handlu detalicznego w Polsce - oferuje swoim pracownikom konkurencyjne warunki pracy. Co roku pod tym kątem zlecamy niezależnym instytutom badawczym przegląd zarobków oraz świadczeń pozapłacowych oferowanych przez rynek. Poza szczegółową analizą danych wsłuchujemy się w głos pracowników, w tym przedstawicieli związków zawodowych. Staramy się wypracować rozwiązanie, które jest rynkowo konkurencyjne, a także realne i ekonomicznie uzasadnione dla sieci Kaufland jako pracodawcy zatrudniającego w Polsce ok. 16 000 osób. Pragniemy przypomnieć, że od nowego roku obrotowego, czyli od 1 marca br., po raz kolejny podjęliśmy decyzję o przyznaniu podwyżek, którymi objęci zostali zarówno pracownicy sklepów, jak i centrów dystrybucyjnych oraz centrali. Ponadto zwiększyliśmy wysokość dodatku motywacyjnego. Pragniemy zapewnić, że nadal z uwagą wsłuchujemy się w opinię związków zawodowych, jednocześnie w pełni respektując ich prawo do przeprowadzenia referendum".

Kaufland podniesie pensje wszystkim pracownikom.
Kaufland podniesie płace wszystkim pracownikom. Na podwyżki przeznaczy ok. 50 mln złotych

Spór zbiorowy w Kauflandzie trwa od września 2019 roku.

Kaufland jest międzynarodową siecią sklepów. Oferuje artykuły spożywcze oraz produkty codziennego użytku. W Polsce posiada 216 marketów i zatrudnia ok. 16 tys. osób. W Europie natomiast - ok. 1,2 tys. sklepów i zatrudnia niecałe 150 tys. pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-03-2020

hahahahaJeszcze trochę i te sklepy wprowadzą kasy bezobsługowe i zatrudnią ochroniarza a wszyscy co chcieli mieć wolne niedziele będą mieć teraz wolne całe … Czytaj całość

05-03-2020

dekTyle zarabiają a im ciągle mało. Zarabiam najniższą krajową i nie robię z tego afery.

05-03-2020

JolaProszę o kontakt ludzi ze związku z Magazynem w Gliwicach -mamy dość 100 zł brutto podwyżki -kierownicy zmianowi pensje po 7-8 tyś za nic nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)