Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zwolnienie ze składek ZUS. Jakie są warunki i komu przysługuje?

Tarcza antykryzysowa zezwala na zwolnienie ze składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest jednak kilka warunków, które należy spełnić, by móc skorzystać z tej ulgi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zwolnienie z ZUS za okres marzec-maj 2020 r. można uzyskać dla całości (100 proc.) lub dla połowy (50 proc.) łącznej kwoty należności.

Tarcza antykryzysowa to specjalna ustawa, która ma pozwolić walczyć polskim przedsiębiorcom z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Prawo zezwala na zwolnienie z płacenia składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma to pomóc najmniejszym firmom przetrwać trudny czas.

Jakie są warunki zwolnienia ze składek ZUS?

Najważniejszym warunkiem, jaki trzeba spełnić, by otrzymać zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek ZUS, to złożenie wniosku. Można tego dokonać drogą elektroniczną, poprzez platformę PUE ZUS.

Wniosek może być złożony także osobiście w placówce ZUS. Wystarczy wrzucić wniosek do skrzynki na dokumenty, bez kontaktu z pracownikiem ZUS. Można także wysłać wydrukowany i wypełniony wniosek pocztą.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji już w grudniu 2019 roku i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Nie obejmuje też płatników korzystających z "ulgi na start". Takie osoby są zwolnione z płacenia składek przez 6 miesięcy.

Komu przysługuje zwolnienie z ZUS?

Zwolnienie z ZUS za okres marzec-maj 2020 r. można uzyskać dla całości (100 proc.) lub dla połowy (50 proc.) łącznej kwoty należności. Jeśli przedsiębiorca opłacił już składkę za marzec (dotyczy tylko tego miesiąca), a składa wniosek o zwolnienie ze składek na 3 miesiące (marzec, kwiecień, maj), może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków. Musi to zrobić najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień.

Prowadzący działalność nie może mieć zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze. Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot środków (nadpłata za marzec), to rozliczy się ona na składki za kwiecień. Należy pamiętać, że za kwiecień i maj podlegają zwolnieniu tylko składki jeszcze nieopłacone.

Zwolnienie z opłacenia 100 proc. należności za dany miesiąc dotyczy:

a) osób wykonujących pozarolniczą działalność przed 1 kwietnia 2020 r. i opłacających składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, kórych przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, nie przekracza kwoty 15 tys. 681 zł;
b) płatników składek, którzy prowadzili działalność:

  • przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 10 ubezpieczonych,
  • w okresie od 1 lutego do 29 lutego i na dzień 31 marca 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 10 ubezpieczonych,
  • w okresie od 1 marca do 31 marca i na dzień 30 kwietnia 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 10 ubezpieczonych.

c) spółdzielni socjalnych zgłoszonych przed dniem 1 kwietnia 2020 r. jako płatnik składek w ZUS (bez względu na liczbę zatrudnianych osób);
d) duchownych.

Zwolnienie z opłacenia 50 proc. należności za dany miesiąc dotyczy płatników składek, którzy prowadzili działalność:

  • przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych;
  • w okresie od 1 lutego do 29 lutego i na dzień 31 marca 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych;
  • w okresie od 1 marca do 31 marca i na dzień 30 kwietnia 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych.

Do liczby ubezpieczonych nie wlicza się pracowników młodocianych. Wniosek do ZUS trzeba złożyć najpóźniej do 30 czerwca 2020 r.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-04-2020

AnonimKto to pisał? Od kiedy jest taka zmiana, że trzeba złożyć wniosek np. przed 10 kwietnia, aby być zwolnionym ze składek za marzec, kwiecień, maj? … Czytaj całość

24-04-2020

AdaMCzy w naszym kraju prawo nie może być normalne bez haczyków i furtek (cwaniaczenia) tak w jedną jak i w drugą stronę.

24-04-2020

LeonLudzie o czym wy snicie tylko likwidacja działalności i przejście na kuroniówkę daje wam gwarancję nie płacenia ZUS bez konsekwencji

Rozwiń komentarze (96)