Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Zwolnienie ze składek ZUS. Jakie są warunki i komu przysługuje?

96
Podziel się:

Tarcza antykryzysowa zezwala na zwolnienie ze składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest jednak kilka warunków, które należy spełnić, by móc skorzystać z tej ulgi.

Zwolnienie z ZUS za okres marzec-maj 2020 r. można uzyskać dla całości (100 proc.) lub dla połowy (50 proc.) łącznej kwoty należności.
Zwolnienie z ZUS za okres marzec-maj 2020 r. można uzyskać dla całości (100 proc.) lub dla połowy (50 proc.) łącznej kwoty należności. (PAP)
bESkhQXp

Tarcza antykryzysowa to specjalna ustawa, która ma pozwolić walczyć polskim przedsiębiorcom z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Prawo zezwala na zwolnienie z płacenia składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma to pomóc najmniejszym firmom przetrwać trudny czas.

Jakie są warunki zwolnienia ze składek ZUS?

Najważniejszym warunkiem, jaki trzeba spełnić, by otrzymać zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek ZUS, to złożenie wniosku. Można tego dokonać drogą elektroniczną, poprzez platformę PUE ZUS.

Wniosek może być złożony także osobiście w placówce ZUS. Wystarczy wrzucić wniosek do skrzynki na dokumenty, bez kontaktu z pracownikiem ZUS. Można także wysłać wydrukowany i wypełniony wniosek pocztą.

bESkhQXr
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji już w grudniu 2019 roku i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Nie obejmuje też płatników korzystających z "ulgi na start". Takie osoby są zwolnione z płacenia składek przez 6 miesięcy.

Komu przysługuje zwolnienie z ZUS?

Zwolnienie z ZUS za okres marzec-maj 2020 r. można uzyskać dla całości (100 proc.) lub dla połowy (50 proc.) łącznej kwoty należności. Jeśli przedsiębiorca opłacił już składkę za marzec (dotyczy tylko tego miesiąca), a składa wniosek o zwolnienie ze składek na 3 miesiące (marzec, kwiecień, maj), może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków. Musi to zrobić najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień.

bESkhQXx

Prowadzący działalność nie może mieć zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze. Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot środków (nadpłata za marzec), to rozliczy się ona na składki za kwiecień. Należy pamiętać, że za kwiecień i maj podlegają zwolnieniu tylko składki jeszcze nieopłacone.

Zwolnienie z opłacenia 100 proc. należności za dany miesiąc dotyczy:

a) osób wykonujących pozarolniczą działalność przed 1 kwietnia 2020 r. i opłacających składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, kórych przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, nie przekracza kwoty 15 tys. 681 zł;
b) płatników składek, którzy prowadzili działalność:

bESkhQXy
  • przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 10 ubezpieczonych,
  • w okresie od 1 lutego do 29 lutego i na dzień 31 marca 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 10 ubezpieczonych,
  • w okresie od 1 marca do 31 marca i na dzień 30 kwietnia 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 10 ubezpieczonych.

c) spółdzielni socjalnych zgłoszonych przed dniem 1 kwietnia 2020 r. jako płatnik składek w ZUS (bez względu na liczbę zatrudnianych osób);
d) duchownych.

Zwolnienie z opłacenia 50 proc. należności za dany miesiąc dotyczy płatników składek, którzy prowadzili działalność:

  • przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych;
  • w okresie od 1 lutego do 29 lutego i na dzień 31 marca 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych;
  • w okresie od 1 marca do 31 marca i na dzień 30 kwietnia 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych.
bESkhQXz

Do liczby ubezpieczonych nie wlicza się pracowników młodocianych. Wniosek do ZUS trzeba złożyć najpóźniej do 30 czerwca 2020 r.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bESkhQXS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
grześ
rok temu
znów się segreguje ludzi , obrzydliwe , tfu , temu wolno a temu nie wolno
normalny
2 lata temu
i właśnie złozyłem dokumenty nie dostałem żednej odpowiedzi i stwierdziłem ze mi nie przyznali wiec opłaciłem za marzec dalej nic nie wiem czy mogę nie płacic czy nie nikt mnie nie poinformował
nika
2 lata temu
Rolnicy ubezpieczeni w KRUS dostali pisma, że z automatu mają składkę za trzy miesiące płaconą przez państwo. Żadnych wniosków nie trzeba było składać. Czy nie można było tak zrobić z przedsiębiorcami? Oczywiście, że można było ale po co? ile kasy by poszło a tak zaoszczędzą na swoje podwyżki!
bESkhQXT
Donald
2 lata temu
Kryzys z wirusem obnaża do cna czym jest zus??? A jest to zwykły haracz nie mający nic wspólnego z uczciwą ekonomią !!!Żeby można rozmawiać o wolności , to ludzie powinni mieć wybór ubezpieczyciela, oraz formy ubezpieczenia, bez przymusu jak jest to obecnie. Sprawa jest prosta mam to płacę , a nie mam to nie płacę, i musi to być dobrowolne!!!!!!
Bartolomeo
2 lata temu
Ile czasu ma ZUS na odpowiedź? 01.04 złożyłem wniosek o zawieszenie składek i do dzisiaj nie mam odpowiedzi..
...
Następna strona