Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

ZUS ostrzega. Spiesz się albo stracisz sporo pieniędzy

36
Podziel się:

Właścicielom biznesów turystycznych "zamrożonych" przez obecne obostrzenia przysługuje zwolnienie ze składek odprowadzanych do ZUS-u. Zwolnienie nie zostanie udzielone z automatu, lecz trzeba złożyć o nie wniosek. A czas na jego złożenie upływa w piątek 15 stycznia.

ZUS ostrzega. Spiesz się albo stracisz sporo pieniędzy
Zwolnienie ze składek na ZUS. Termin na złożenie wniosku upływa w piątek 15 stycznia. (Shutterstock)
bFeoSGut

Zwolnienie ze składek na ZUS przysługuje właścicielom firm z tych branż, które obecnie są objęte obostrzeniami związanymi z tzw. narodową kwarantanną. Skorzystać z tej formy pomocy mogą m.in. firmy z branży hotelarskiej i noclegowej, czy organizatorzy turystyki.

Okres umorzenia płatności do ZUS-u obejmuje trzy miesiące 2020 roku - od lipca do września. Odzyskać zatem można pieniądze wpłacone na konto Zakładu.

A można je odzyskać na kilka sposobów, np. poprzez zwrot nadpłaty na konto ZUS. Można też przesunąć te środki na poczet przyszłych opłat związanych z ZUS-em, które przedsiębiorca będzie musiał uiścić.

bFeoSGuv
Zobacz także: mBank webinar odc. 6: Nie wszystko złoto co się świeci, czyli pułapki wyświechtanych cytatów

Jakie kryterium zadecyduje o tym, czy przyznane zostanie umorzenie? Przede wszystkim udowodnienie spadku przychodów o co najmniej 75 proc. w pierwszym miesiącu, który obejmuje wniosek w porównaniu z danymi za analogiczny miesiąc sprzed roku.

Przedsiębiorca musi również prowadzić działalność gospodarczą na dzień 30 września 2020 roku. Musi również mieć opłacone składki co najmniej od 30 czerwca 2020 roku - przypomina "SE".

bFeoSGuB

Wniosek można złożyć do ZUS-u np. poprzez system PUE ZUS, ale też można wysłać go pocztą, lub złożyć osobiście. Chętni muszą się spieszyć, bowiem mają na to czas do piątku 15 stycznia 2021 roku.

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o możliwość zwolnienia ze składek za wspomniane trzy miesiące za sprawą tzw. tarczy antykryzysowej 6.0. To właśnie ona przewiduje taką możliwość.

bFeoSGuC

- To kolejny realizowany przez ZUS ważny etap wsparcia przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, cytowana w komunikacie Zakładu.

- Od blisko roku realizowane przez nas wsparcie dociera do wielu podmiotów. Łączna pomoc z ZUS sięga ok. 30 mld złotych. Zwolniliśmy ze składek ponad 2 mln firm na ponad 13 mld złotych. Wypłaciliśmy ok. 2,7 mln świadczeń postojowych na ponad 5,3 mld złotych - wskazuje szefowa Zakładu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFeoSGuW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
Igor
2 tyg. temu
Czy jest opcja na odroczenie płatności ZUS?
Daniel
12 miesięcy temu
Szkoda ze nikt mnie od placenia faktur nie chce zwolnic.
Olaf
12 miesięcy temu
Moja firma i tak już mnóstwo straciła przez to, co się teraz dzieje
bFeoSGuX
Bez stresu
rok temu
Zawiesić działalność i nic do ZUSu nie płacić oto najlepszy sposób na państwową machinę a na czarno brać ile wlezie i zero faktur paragonów. Życie spokojne ....!polecam
wiewiór
rok temu
po co wyświetlać artykuł 16stycznia kiedy mowa w nim o terminie do 15stycznia
...
Następna strona