Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Polska wróciła do czołówki europejskich krajów. "Najbardziej atrakcyjne"

4
Podziel się:

Polska wróciła do pierwszej dziesiątki krajów, które inwestorzy zagraniczni uważają za najbardziej atrakcyjne - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu". Jak jednak zaznacza gazeta, w skali Europy bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) się zatrzymały.

Polska wróciła do czołówki europejskich krajów. "Najbardziej atrakcyjne"
"Puls Biznesu": Polska znów w pierwszej 10. krajów atrakcyjnych inwestycyjnie (Materiały prasowe, PKP PLK)

"Puls Biznesu" przytacza w poniedziałek dane EY European Attractiveness Survey - europejskiego monitora inwestycyjnego EY, który śledzi inwestycje w 44 krajach. Wynika z nich, że po dwóch latach popandemicznego odbicia, w 2023 r. w ramach BIZ ogłoszono 5694 projekty, o 4 proc. mniej niż rok wcześniej. Spadła też liczba miejsc pracy, które powstaną w Europie dzięki inwestycjom, o 7 proc. do 319,9 tys. W najlepszym w ostatniej dekadzie 2021 r. było to 394,3 tys. - przypomina gazeta.

Inwestycje w Europie. Polska korzysta

Według tych danych, Polska wróciła do pierwszej dziesiątki krajów, które inwestorzy uważają za najbardziej atrakcyjne. Rok temu była 16., teraz jest szósta. W pierwszej trójce obecnie kolejność jest następująca: Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Liczba projektów BIZ w Polsce co prawda spadła o 3 proc., ale wzrosła liczba projektów produkcyjnych - zauważa "Puls Biznesu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedyś "Made in Germany" to był synonim kiepskiej jakości - Krzysztof Domarecki w Biznes Klasie

Podobnie jest w prowadzącej Francji - liczba projektów spadła tam o 5 proc., ale liczba miejsc pracy, które dzięki nim powstaną, jest o 4 proc. wyższa niż rok wcześniej. Gazeta podkreśla, że pod względem utworzonych miejsc pracy Polska jest znacznie wyżej niż w rankingu liczby projektów. Znajduje się na czwartej pozycji z 22,4 tys. etatów i wzrostem o 21 proc.

- Europa pozostaje atrakcyjnym miejscem inwestycyjnym na dłuższą metę ze względu na duży rynek wewnętrzny, wykwalifikowaną siłę roboczą i stosunkowo stabilne otoczenie regulacyjne - przekonuje Jacek Kędzior, partner zarządzający EY w Polsce.

- W obecnym wielowymiarowym świecie coraz więcej czynników wpływa na decyzje inwestorów o alokowaniu kapitału w Europie – najczęściej skłania ich do tego chęć usprawniania działalności, skrócenia łańcuchów dostaw czy poprawy innowacyjności. Nowe regulacje, zmienne ceny energii i niestabilność polityczna stanowią największe zagrożenia dla ożywienia BIZ w Europie - dodaje Jacek Kędzior.

- Polska jest jednym z głównych beneficjentów trendu reorganizacji łańcuchów dostaw i nearshoringu. Inwestorzy relokują inwestycje do krajów bliskich geograficznie i politycznie. Ten trend dotyczy szczególnie inwestycji w przemyśle, które wzrosły o 17 proc. rok do roku oraz funkcji back-office. Dobre dane dotyczące planowanego zatrudnienia w nowych inwestycjach to pokłosie kilku dużych projektów ogłoszonych w ubiegłym roku - powiedział Jacek Kędzior.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Kraken
3 dni temu
💡 W środku Europy płaca minimalna 3,222 zł. netto 💰 wliczając w to koszty uzyskania przychodu i ulgę podatkową 🤣 co daje na rękę 15 zł. netto za godzinę pracy 🤣
Jan
2 tyg. temu
Każdy rozsądny człowiek boi się ludzi dojnej zmiany więc nie byli za ich pseudo rządów zainteresowani Polską. 8 lat straconych.
TakaPrawda
2 tyg. temu
Propaganda kłamstw mafii POwskiej jak za komuny. Pół roku rządzą ( czytaj. okradają Polskę) i kraj jest już w ruinie, bezrobocie rośnie jak ceny w sklepach. Rudy obiecał paliwo po 5 zeta, a już jest po prawie 8. Kraj bankrutuje. Nasze dzieci i wnuki zostaną niewolnikami rudego długu.
mtmale
2 tyg. temu
Czołówka czołówką, ale lotnisko ma być pod Berlinem.