Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dodatek stażowy w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego

0
Podziel się:

Sprawdź, co brać pod uwagę przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku.

Dodatek stażowy w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego
(Dreamstime)

Dodatek za staż pracy, wypłacany przez pracodawcę w całości obok pobieranego przez pracownicę zasiłku macierzyńskiego, nie wchodzi do podstawy wymiaru tego zasiłku.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, które to zasady stosuje się również przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, które zgodnie z obowiązującymi u pracodawcy przepisami płacowymi albo umowami o pracę (u pracodawców niemających obowiązku tworzenia regulaminów wynagradzania) przysługują za okres pobierania zasiłku.

Brak zapisów w regulaminach

W razie braku postanowień o zachowywaniu prawa do składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie przysługuje za okres pobierania zasiłku i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru. Jeżeli jednak, mimo braku odpowiednich postanowień w przepisach płacowych lub umowach o pracę, pracodawca udokumentuje, że składnik wynagrodzenia jest pracownikowi wypłacany za okres pobierania zasiłku, składnika tego nie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku.

Przykład

_ Pracownica w ciąży przebywała na zwolnieniu lekarskim od 30 września 2009 r. do 29 maja 2010 r. Dnia 30 maja 2010 r. urodziła dziecko. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uwzględniono wszystkie wypłacane jej składniki wynagrodzenia, tj.: wynagrodzenie zasadnicze, premię i trzynastkę wypłaconą w 2009 r. za rok 2008. W lutym 2010 r. pracownica nabyła prawo do dodatku za staż pracy, który pracodawca wypłacał w całości. Czy dodatek ten należy uwzględnić w podstawie zasiłku macierzyńskiego? _

Z przedstawionej sytuacji wynika, że pracodawca wypłacał w całości dodatek za staż pracy. Skoro ten składnik wynagrodzenia wypłacany był obok zasiłku macierzyńskiego, to nie będzie on wchodził do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca nie ma zatem podstaw do ponownego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, ponieważ pracownica zachowuje prawo do tego składnika wynagrodzenia za czas pobierania zasiłku.

Podstawa prawna:

Autorka jest specjalistką w zakresie ubezpieczeń społecznych.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)