Na skróty
Money.plFirmaWiadomościKadryKto płaci chorobowe po zakończeniu urlopu bezpłatnego
2011-01-03 12:28

Kto płaci chorobowe po zakończeniu urlopu bezpłatnego

Kto płaci chorobowe po zakończeniu urlopu bezpłatnego
[fot: style-photographs/iStockphoto]

Autor: Bogdan Majkowski


Generalną zasadą jest, że zasiłek chorobowy, a tym samym także wynagrodzenie chorobowe, nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadające m.in. w czasie urlopu bezpłatnego.

Przykład 1

Na wniosek pracownicy udzielony jej został urlop bezpłatny w celu podjęcia zatrudnienia u innego pracodawcy. W trakcie urlopu osoba ta zachorowała otrzymując wynagrodzenie chorobowe u tamtego pracodawcy. Zwolnienie lekarskie obejmuje również okres przypadający po zakończeniu urlopu i zatrudnienia u drugiego pracodawcy, w związku z czym pracownica zażądała od nas kontynuacji wypłaty tegoż wynagrodzenia. Czy rzeczywiście musimy dokonać takiej wypłaty?

W przedstawionej sytuacji pracownicy nie przysługiwało wynagrodzenie od pracodawcy, który urlopu takiego udzielił. Wynagrodzenie to zostało natomiast wypłacone przez pracodawcę, u którego była świadczona praca w tym okresie.

Z pytania wynika, że wraz z zakończeniem urlopu bezpłatnego ustało również zatrudnienie u drugiego pracodawcy, natomiast pracownik nadal jest niezdolny do pracy. W takiej sytuacji wypłatę wynagrodzenia chorobowego powinien przejąć pracodawca udzielający urlopu bezpłatnego. Po wyczerpaniu limitu, przez który przysługuje to wynagrodzenie, pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek chorobowy płatny przez pracodawcę lub ZUS, o ile ten pierwszy nie jest uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych.

Przykład 2

W okresie od 1 do 31 grudnia 2010 r. 34-letniej pracownicy udzielony został urlop bezpłatny w celu podjęcia zatrudnienia u innego pracodawcy. Osoba ta stała się niezdolna do pracy z powodu choroby, otrzymując zwolnienie lekarskie obejmujące dni od 20 grudnia 2010 r. do 7 stycznia 2011 r.

W związku z tym, że jest to pierwsza choroba pracownicy w 2010 r., za cały okres objęty zwolnieniem przysługiwać jej będzie wynagrodzenie chorobowe, którego płatnikiem będzie:

  • w okresie od 20 do 31 grudnia 2010 r. - pracodawca, u którego świadczona była praca w czasie urlopu bezpłatnego,
  • w okresie od 1 do 7 stycznia 2011 r. - pracodawca, który udzielił urlopu bezpłatnego.

Podstawa prawna:

  • art. 92 kp,
  • art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy chorobowej.
Czytaj w Money.pl
Kontrola PIP - na co się przygotować
Za uchybienia wykryte w firmie podczas kontroli, inspektor pracy może nałożyć grzywnę od 1 do nawet 30 tys. zł.
Jakie składki za pracownika na urlopie bezpłatnym
Pracodawca powinien wyrejestrować zatrudnionego z ubezpieczeń: emerytalnego, rentowego, wypadkowego i zdrowotnego.
Świadczenie urlopowe a brak 14-dniowego urlopu
Świadczenie urlopowe wypłaca się w firmach bez funduszu świadczeń socjalnych. Przysługuje pracownikom, którzy udają się na urlop wypoczynkowy trwający minimum 14 kolejnych dni.

Autor jest specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznychTagi:zus, płatnik, pracownik, pracodawca, zasiłek, urlop, chorobowe, bezpłatny
Zobacz więcej:zasiłek chorobowy
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
Podobne wiadomości
Urlop bezpłatny. Kiedy można go wziąć? Urlop bezpłatny. Kiedy można go wziąć?
Zobacz, kiedy pracodawca nie musi wypłacać wynagrodzenia, ani odprowadzać składek

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI