Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościPodatkiBiuro w mieszkaniu - jak rozliczać koszty i VAT?
2010-10-28 08:23

Biuro w mieszkaniu - jak rozliczać koszty i VAT?

Biuro w mieszkaniu - jak rozliczać koszty i VAT?
[fot: Money.pl/Tomasz Brankiewicz]

Autor: Jacek Łangowski


1/2

Wydatkami związanymi z wykorzystywaniem mieszkania, które możemy rozważać jako koszty uzyskania przychodów, mogą być koszty najmu, koszty opłat czynszowych do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, wydatki eksploatacyjne typu opłaty za prąd, gaz, wodę, śmieci itp.

W art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Ustawa) określono definicję kosztów uzyskania przychodów, która określa je jako koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 Ustawy.

O ile więc dany wydatek nie został wykluczony zgodnie z art. 23 Ustawy, to ustalenie, czy jest on kosztem podatkowym, pozostawione jest do decyzji podatnika przy zachowaniu związku przyczynowo-skutkowego z osiąganym przez podatnika przychodem.

Firma w domu: pięć sposobów na niższe podatki
W związku z tym decyzja podatnika, czy wydatki związane z użytkowaniem lokalu mieszkalnego na cele biurowe będą uwzględnione w kosztach podatkowych, wiąże się z koniecznością wykazania przez podatnika związku między wydatkiem a osiąganym przychodem.

Wydatkami związanymi z wykorzystywaniem mieszkania, które możemy rozważać jako koszty uzyskania przychodów, mogą należeć np. koszty najmu, koszty opłat czynszowych do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, wydatki eksploatacyjne typu opłaty za prąd, gaz, wodę, śmieci itp.

Należy jednak ustalić, w jakiej części powyższe wydatki będą wydatkami osobistymi podatnika, a w jakiej części będą to wydatki związane z działalnością gospodarczą.

Jaką powierzchnię przeznaczasz pod działalność?

Najczęściej stosowaną metodą, która określi jaką część wydatków związanych z mieszkaniem będziemy mogli zaliczyć do wydatków związanych z działalnością gospodarczą, jest ustalenie wielkości udziału powierzchni wykorzystywanej na cele działalności gospodarczej w stosunku do łącznej powierzchni całego lokalu. Najczęściej w tym celu określa się, które pomieszczenia w naszym lokalu będą stanowiły powierzchnię biurową.

Taki sposób ustalania powierzchni biurowej naszego mieszkania znajduje uzasadnienie w wielu indywidualnych interpretacjach podatkowych (np. ILPB1/415-947/09-2/AG).

Należy przy tym podkreślić, że kwestia zaliczenia danych wydatków dotyczących mieszkania, a związanych z działalnością gospodarczą, nie jest wprost określona w Ustawie i dla ich prawidłowej kwalifikacji należy stosować przedstawioną powyżej definicję kosztów uzyskania przychodów.

W odniesieniu do tej definicji określone powyżej kategorie wydatków nie stanowią w tym wypadku katalogu zamkniętego. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie (sygn. 1409/PDG/415-5/06/AZ) zgodził się ze stanowiskiem podatnika, który do kosztów związanych z działalnością gospodarczą zaliczył wydatki na odsetki od kredytu bankowego zaciągniętego na sfinansowanie nieruchomości w tej części, w jakiej pozostaje powierzchnia (w tym wypadku) pokoju przeznaczonego na działalność gospodarczą w powierzchni całego lokalu mieszkalnego.

Tagi: gaz, koszty, czynsz, biuro, prąd, koszty uzyskania przychodu, firma w domu
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2010-10-30 17:56:03 79.185.77.* | Amelie2
Re: Biuro w mieszkaniu - jak rozliczać koszty i VAT? [0]
Proszę grubą czcionką podać , że podatek (czynsz) od powierzchni mieszkania (domu) wykazanego jako przeznaczonej na prowadzenie działalności gospodarczej jest 30 razy większy od podatku od powierzchni mieszkalnej.
2010-10-28 12:35:42 213.25.109.* | pytajacy
Re: Biuro w mieszkaniu - jak rozliczać koszty i VAT? [2]
a jak np wygląda sytuacja wynajmu lokalu pod działalność gdzie w mieszkaniu zameldowany jest ktoś z rodziny mieszkanie jest małe 1 pokoj i kuchnia, czy mozna całość przeznaczyć na działalność ?? jesli nie to jak w takiej sytuacji podzielic np. koszty korzystania z toalety i piecyka gazowego (ogrzewanie mieszkania)?? bardzo proszę o odpowiedź
2010-10-28 19:42:10 87.204.174.* | remaw
Nawet jeżeli jest to małe mieszkanie, to zawsze jakaś jego część jest przeznaczona na cele osobiste, więc udział powierzchni należy ustalić procentowo. Jeżeli by przeznaczyć całość mieszkania na cele biurowe (działalności gospodarczej), to należy wystąpić do Starostwa o zmianę sposobu użytkowania lokalu, co wiąże się ze zmianą stawki w podatku od nieruchomości. Z kolei tak długo jak długo tylko część mieszkania jest wykorzystywana na cele działalności gospodarczej (np. 49%) i zachowane są funkcje mieszkalne, tak długo nie traci ono przymiotu lokalu mieszkalnego, bez względu na rodzaj prawa do dysponowania lokalem. I jeszcze jedna rzecz: zameldowanie nie jest równoznaczne z prawem do lokalu. Użytkuje je właściciel, lokator lub najemca i to on ma prawo dysponowania lokalem również w zakresie sposobu jego wykorzystania. koszty i VAT rozlicza się proporcjonalnie. Jeżeli faktura jest wystawiona na dysponenta (stronę umowy) z NIP-em dłużnika, wówczas do podatku VAT z właściwym opisem ustala się procent odliczenia podatku naliczonego, natomiast jako koszty ustala się proporcjonalnie kwotę netto za pomocą dowodu wewnętrznego do którego podpinamy ksero faktury. Przy podnajmie funkcjonują tak zwane re - faktury z podpiętą kserokopią oryginału faktury. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych promatyką podatkową.
2010-10-28 13:09:02 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jak w artykule- wszystko trzeba oszacować tak, by dało się US w razie kontroli przekonać o zasadności zaliczenia kosztów.
W tym przypadku jak rozumiem jest kawalerka z zameldowanym panem X, a najemcą przedsiębiorca pan Y ( nota bene spokrewniony ).
Odliczanie kosztów zależy więc od
1. tego, jak umowa jest skonstruowana- czy "opiewa" na pokój czy całe mieszkanie
2. jak reguluje ona kwestie opłat za media- jeśli nic o nich nie mówi, albo wynika z niej, ze ponosi je właściciel z pobranych opłat za wynajem- to nie można ich odliczyć nawet w części.
3. jeśli umowa jest na najem całego mieszkania, zameldowany właściciel tam nie mieszka, a przedsiębiorca Y mieszka gdzie indziej- w kawalerce prowadzi jedynie DG- a umowa dodatkowo nakłada na niego obowiązek opłat za media-odliczyć można całość.


Tu jeszcze 2 artykuły:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/firma;w;domu;piec;sposobow;na;nizsze;podatki,205,-1,688589.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/firma;w;domu;to;nizsze;podatki,203,0,268491.html