Na skróty
Money.plFirmaWiadomościPodatkiUmowa zlecenia a zasiłek macierzyński
2010-04-21 16:18

Umowa zlecenia a zasiłek macierzyński

Umowa zlecenia a zasiłek macierzyński
fot: Alexshalamov/Dreamstime

Autor: Elżbieta Kowalska


Osoba wykonująca umowę zlecenia, która przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego.

Zasiłek ten nie jest bowiem świadczeniem przysługującym wyłącznie pracownikom.

Zleceniobiorca bez urlopu ojcowskiego



Zasiłek macierzyński przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego przysługuje także osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu, niebędącym pracownikami.

Wprawdzie osobom tym nie przysługuje urlop ojcowski, ponieważ nie ma do nich zastosowania Kodeks pracy, ale osoby te mają prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako urlop ojcowski, oczywiście pod warunkiem, że podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

Trzeba zaznaczyć, że ubezpieczenie chorobowe w przypadku tych osób nie ma charakteru obowiązkowego jak w przypadku pracowników, tylko ma charakter dobrowolny. One same decydują, czy chcą przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Przy podejmowaniu decyzji muszą jednak pamiętać o tym, że jeżeli nie przystąpią do ubezpieczenia chorobowego, to w przypadku choroby lub macierzyństwa nie będą mieli prawa do świadczeń z tego ubezpieczenia, takich jak zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenie rehabilitacyjne.

Wymiar zasiłku dla ojca przyjmującego zlecenie

Zasiłek macierzyński przysługuje tym ubezpieczonym w takim samym wymiarze jak pracownikom, a więc przez okres tygodnia, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko roku.

Podmiot wypłacający świadczenia

Jeżeli płatnik składek jest uprawniony do ustalania prawa i wypłaty zasiłków w razie choroby i macierzyństwa, jest zobowiązany do wypłacania tych świadczeń nie tylko zatrudnionym u niego pracownikom, ale także wykonującym pracę innym ubezpieczonym, takim jak np. zleceniobiorcy.

Dokumenty do wypłaty zasiłku macierzyńskiego

Ojciec dziecka, który jest zleceniobiorcą, występuje z pisemnym wnioskiem o zasiłek macierzyński do płatnika. Powinien go złożyć przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku macierzyńskiego i wskazać w nim datę, od której zamierza korzystać z zasiłku. Zleceniodawca ma obowiązek wypłacić zasiłek macierzyński za wnioskowany przez ubezpieczonego okres.

Do wypłaty zleceniobiorcy zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego niezbędne są:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • oświadczenie ojca dziecka, ze zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany z innego tytułu.
Podstawa prawna:
  • art. 29 ust. 5a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Autorka jest specjalistką w dziedzinie zasiłków



Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2013-07-28 21:45:07 213.108.8.* | anulka93
Re: Umowa zlecenia a zasiłek macierzyński [1]
witam!
mam takie pytanie czy jak przepracuje na umowę zlecenie 3 miesiące to dostane macierzyńskie? Czy wgl na Umowę zlecenie są odprowadzane składki zdrowotne czy to zależny od pracodawcy ?
2013-07-29 13:52:38 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
1. ubezpieczenie zdrowotne jest bez związku z zasiłkiem macierzyńskim, bo ten świadczeniem z ub. chorobowego.
2. prawo do zasiłku zależy więc od tego, czy owo zlecenie podlega ub. chorobowemu oraz od tego, czy do porodu dojdzie w czasie trwania tego ubezpieczenia- warunkiem zasiłku jest spełnienie obu ww warunków.
3. rozumiem, że mówimy o sytuacji, gdy poza zleceniem nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych (etatu, DG, innego zlecenia).
Zatem podlega ono ww ubezpieczeniu co do zasady dobrowolnie- czyli na wniosek zleceniobiorcy, poza sytuacją gdy zleceniobiorca jest uczniem/studentem w wieku do 26 lat- nie ma możliwości ub. chorobowego, bo zlecenie to wtedy nie podlega ub. ani dobrowolnie ani obowiązkowo.
2012-06-10 14:21:38 95.40.95.* | Gosia2703
Re: Umowa zlecenia a zasiłek macierzyński [10]
witam, jestem w 5 miesiącu ciąży termin porodu przypada na 1 listopada, pracuje na umowe zlecenie od lipca bede miala odprowadzane skladki zdrowotne i dobrowolne ubezoieczenie chorobowe. umowe mam do 30 wrzesnia jednak zleceniodawca zobligował sie do przedłużenia jej. Czy w takim wypadku moge w październiku pojść na zwolnienie lekarskie płatne? oraz Czy przysługuje mi Zasiłek i urlop macierzyński?
Pozdrawiam
2012-06-11 10:53:19 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jeśli w dniu porodu rzeczywiście będzie Pani w ubezpieczeniu chorobowym ( będzie trwała umowa zlecenia z dobrowolnym u. chorobowym - będzie Pani miała prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Nie ma urlopu macierzyńskiego na zleceniu- jest to uprawnienie pracownicze.
Można oczywiście w umowie zlecenia zawrzeć zapis o jakimś jego odpowiedniku- czyli np. czasowym zawieszeniem wykonywania zlecenia itp.
2012-06-11 23:48:01 95.40.95.* | Gosia2703
i miałabym jeszcze jedno pytanie, czy przy odprowadzaniu dobrowolnej składki ub. chorobowego musze miec rowniez odprowadzane pozostałe skladki, oraz jak długo nalezy odprowadzac skladki aby uzyskać mozliwoc pojscia na zwolnienie lekarskie czy ono rzezcywiscie bedzie płatne?
2012-06-12 10:14:56 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
1. Dla prawa do zasiłku chorobowego/macierzyńskiego nie ma znaczenie odprowadzanie innych składek. Ale z mocy ustawy systemowej- nie bardzo jest tu wybór, bo albo zlecenie podlega wszystkim składkom, albo żadnej, albo obowiązkowo tylko zdrowotnej.
To wszystko zależy od "kontekstu ubezpieczeniowego" jak ja to nazywam, czyli tego jaki status ma zleceniobiorca i jakie ma inne tytuły do ubezpieczeń.

2. By uzyskać zasiłek chorobowy z u. dobrowolnego musi być ono opłacane min. 90 dni. No chyba, że ma Pani staż w tym ubezpieczeniu min. 10 lat, lub choroba jest następstwem wypadku w drodze lub w pracy, lub do u. przystąpiła Pani nie później niż 90 dni od zakończenia studiów.

3. By uzyskać zasiłek macierzyński ww okresu nie ma, wystarczy być 1 dzień w ubezpieczeniu.

4.Zasiłek oznacza właśnie "płatność" z ZUS.

5.Zasiłek macierzyński tak długo jak pracownicy mają w KP urlop macierzyński ( art.180)- czyli w tym przypadku 20 tygodni PLUS dodatkowy u. macierzyński (art. 182'1) 4 tygodnie.

6. Przy braku zapisów w tej kwestii w Waszej umowie zleceniodawca może po prostu rozwiązać zlecenie, skoro nie będzie go Pani wykonywać. Pani stan zdrowia czy macierzyństwo jest przy umowie cywilno-prawnej Pani prywatną sprawą.
2012-06-13 19:19:37 95.41.132.* | Gosia2703
tzn jesli chodzi o studia to ja jestem studentką na drugim roku studiów zaocznych, czy to jakos wpływa na zmiane tego terminu 90 dni oplacania skladek dobrowolnego ub. chorobowego aby uzyskac zasilek chorobowy?
2012-06-13 21:28:41 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zmienia to sytuację nie w kwestii 90 dni, ale w kwestii tego, że do ukończenia 26 lata NIE może Pani przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu tego zlecenia.

Zlecenie ucznia/studenta do ukończenia 26 lat nie podlega w ogóle ubezpieczeniom, ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.
Co wyklucza oba zasiłki w tym czasie.
2012-06-13 21:48:14 95.41.132.* | Gosia2703
a co mogłabym w takim razie zrobic czy uzyskanie jakiegokolwiek swiadczenia jest mozliwe tylko i wylacznie na podstawie o prace?
2012-06-13 22:02:51 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Na etacie, albo prowadząc działalność gospodarczą.
Po ewentualnym rozwiązaniu umowy zlecenia- zasiłek dla bezrobotnych. Urodzenie w czasie jego pobierania powoduje wydłużenie okresu jego przysługiwania o tyle, ile trwa urlop macierzyński, czyli obecnie 20+4 tygodnie.
2012-06-14 13:59:17 95.41.132.* | Gosia2703
i po urodzeniu rowniez bedzie mi przyslugiwal jakikolwiek zasilek? przepraszam ze sie wypytyje ale nie znam sie na tym a z tego co widze nie zostalo mi zbyt duzo czasu zeby przed porodem pojsc na platne zwolnienie a nie stac mnie na bezplatne. a jak wyglada sprawa z ubezpieczeniem w szkole? czy jest mozliwosc jakos odprowadzac skladki przez szkole? podobno niby jest taka mozliwosc
2012-06-14 18:21:32 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, jak napisałem- urodzenie dziecka w trakcie zasiłku dla bezrobotnych, lub do miesiąca po nim- powoduje wydłużenie jego pobierania/wznowienie na 24 tygodnie (przy urodzeniu pojedyńczym).
Normalnie zasiłek pobiera się 6 miesięcy lub 12 co zależy od powiatu.

O ile w ogóle prawo do zasiłku dla bezrobotnych Pani uzyska (zależy to od tego jak długo zlecenie trwało i jakie było wynagrodzenie).

Ubezpieczenie przez szkołę- dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego- czyli tego, które pozwala korzystać z lekarza pierwszego kontaktu, szpitala, refundacji recept- czyli NFZ. Ma to miejsce, gdy uczeń/student nie może być ubezpieczony przez rodzica- bo jest sierotą itp.

Nie dotyczy ono ub. chorobowego dającego prawo do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego.
2012-06-11 23:43:12 95.40.95.* | Gosia2703
Czyli o ile dobrze rozumiem bedzie przyslugiwał mi zasilek macierzynski oraz jednoczesnie mam mozliwosc kontynuowania dotyczasowej pracy chyba ze po porozumieniu sie z zleceniodawcą czasowo zawiesimy wykonywanie tej pracy? a dokładnie na jaki okres bedzie mogl przyslugiwac mi ten zasilek? Dodam ze urodze jedno dziecko.
2012-05-16 12:05:07 83.30.62.* | dolores102
Re: Umowa zlecenia a zasiłek macierzyński [1]
Witam ! Jestem na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienia wysyłam do Zusu ponieważ pracowałam na umowa zlecenie nie przedłużonej umowy do dnia porodu. Czy należy mi się zasiłek macierzynski?
2012-05-16 12:27:49 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Rozumiem, że jest już Pani w ciąży, a zlecenie podlegało dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.
Nie, zasiłek macierzyński nie przysługuje, chyba że w dniu porodu będzie Pani w innym, nowym ubezpieczeniu chorobowym.

Przyczyna jest prosta- brak ub. chorobowego w dniu porodu.
Zasiłek ten PO ustaniu ubezpieczenia jest możliwy tylko w przypadku ustania Zatrudnienia (stosunku pracy) z powodu upadłości/likwidacji zakładu, albo stwierdzonego sądownie nieprawnego zwolnienia z pracy albo gdy jej umowa na czas określony została przedłużona zgodnie z KP do dnia porodu.
-1 spadek
2010-04-24 10:55:09 88.220.142.* | drzew
Re: Umowa zlecenia a zasiłek macierzyński [0]
jest tyle form zarobku na macierzyństwie,a kobiety z tego nie korzystają i mało rodzą - dziwny jest ten kraj

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

To nowość w podatkach. Minimalne terminy na... To nowość w podatkach. Minimalne terminy na...
Zmienione zasady fakturowania już obowiązują. Wyjaśniamy, na czym polega rewolucja.