Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
Karolina Wysota
|
aktualizacja

VAT-5: ten dokument wystawia skarbówka. Kiedy i komu?

0
Podziel się:

Nie każdy musi płacić VAT. Bywa tak, że skarbówka musi go oddać!

VAT-5: ten dokument wystawia skarbówka. Kiedy i komu?
(Fotolia)

PIT i VAT to dwa podstawowe podatki w biznesie. O ile każdy przedsiębiorca musi płacić tak zwaną dochodówkę, to w przypadku VAT jest możliwy wybór. Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają pracę na własną rękę stają przed trudną decyzją: warto być tak zwanym vatowcem czy nie?

Tego problemu nie mają właściciele firm, które muszą być czynnym podatnikiem VAT, bez względu na to czy im się to podoba czy też nie. Dotyczy to na przykład prawników, jubilerów, a także przedsiębiorców, którzy świadczą usługi w zakresie doradztwa (podatkowe, finansowe, itp.). Nie mogą oni skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z tytułu limitu w przychodach 150 tys. zł.

Czy warto być vatowcem?

Podatku VAT nie należy się bać. Na początku przygody z własną firmą trzeba przeanalizować kwestię podatku od towarów i usług, ponieważ w niektórych przypadkach bycie czynnym płatnikiem VAT zwyczajnie się opłaca. Przede wszystkich trzeba skupić się na branży, w jakiej się działa oraz na klientach, z którymi zamierza się współpracować. Może większość z nich to właśnie vatowcy i będzie im zależało na tym, aby współpracować z kontrahentami, którzy będą mogli wystawić faktury z podatkiem VAT.

Bycie vatowcem opłaca się również w sytuacji, gdy podatek VAT po stronie sprzedaży jest niższy niż po stronie zakupów. Taka sytuacja ma miejsce na przykład przy świadczeniu usług budowlanych i remontowych. Kupując materiały budowlane na fakturze kosztowej naliczona jest stawka podatku w wysokości 23 procent. Natomiast przy wykonaniu usługi z tych materiałów dla rzecz osób prywatnych (na przykład w przypadku remontu mieszkania lub wykonania elewacji bloku, w który mieszkają osoby prywatne) na fakturze przychodowej nalicza się podatek w wysokości 8 procent.

Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku prowadzenia piekarni. Właściciel nie tylko musi zrobić wypieki, ale również dostarczyć je do klientów. W związku z tym spora część wydatków dotyczy utrzymania i eksploatacji samochodów firmowych (opłaty, części samochodowe, paliwo, ipt.). Tego typu wydatki są opodatkowane stawką 23 procent. Z kolei przychód ze sprzedaży towarów to przede wszystkim stawka VAT 5 procent (pieczywko: chleb, bułki) i 8 procent (wyroby cukiernicze: pączki, ciasto).

Rozliczanie podatku VAT opłacalne jest również przy prowadzeniu dużych inwestycjach w majątek firmy. Może to być zakup sprzętu, środków transportu czy lokalu. Wówczas podatnik może jednorazowo odliczyć znaczą kwotę VAT po stronie kosztów.

Na koniec okresu rozliczeniowego (miesiąc lub kwartał) może okazać się, że wartość podatku VAT z tytułu sprzedaży jest niższa od podatku wynikającego z rozliczenia faktur kosztowych. Taki wynik powoduje nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, czyli prościej mówiąc nie trzeba płacić do urzędu, a wręcz przeciwnie można wnioskować do naczelnika o zwrot nadpłaty.

Trzeba zaznaczyć, że vatowcy mają również wiele dodatkowych obowiązków w postaci rozliczeń podatku VAT (w przychodach i kosztach), prowadzenia rejestrów sprzedaży i zakupów VAT oraz składania deklaracji (miesięcznych lub kwartalnych) do urzędu skarbowego.

Jak zostać vatowcem?

Czynnym podatnikiem VAT można zostać wyłącznie po przez zarejestrowanie się w urzędzie skarbowym. Właściwym dla tego celu jest formularz VAT-R, który należy prawidłowo wypełnić i złożyć w skarbówce. O tym, jak to zrobić pisaliśmy na tutaj.

Przedsiębiorca po złożeniu formularza VAT-R zostaje zarejestrowany przez naplecznika urzędu skarbowego jako czynny podatnik VAT. Jako potwierdzenie otrzyma z urzędu potwierdzenie, które wystawia się na formularzu VAT-5.

Deklaracja VAT-5 służy jako potwierdzenie, gdy przedsiębiorca musi udokumentować fakt, że jest zarejestrowany jako czynny płatnik VAT - na przykład przy staraniu się o dofinansowanie do firmy z funduszy unijnych, wówczas druk trzeba załączyć do wniosku.

Na potwierdzeniu wskazuje się dokładnej daty, od kiedy przedsiębiorca funkcjonuje jako czynny podatnik VAT, jest natomiast informacja o stanie faktycznym.

Taki dokument otrzymuje się także w momencie rezygnacji z bycia czynnym podatnikiem VAT, czyli w chwili powrotu do zwolnienia. Wówczas ponownie trzeba złożyć dokument VAT-R.

Podstawa prawna

Czytaj więcej w Money.pl
To łączy przedsiębiorców i... duchownych Jedni i drudzy muszą to zrobić, jeżeli zachorują.
Zwrot podatku za donos do skarbówki Klient nie płaci? Możesz odzyskać VAT. Tyle, że jego kosztem!
Jest sposób, by nie płacić składek do ZUS Ten przywilej pozwala zaoszczędzić nawet do 700 złotych miesięcznie.
baza wiedzy
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)