Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premie motywacyjne i dodatki do wynagrodzenia a podstawa do zasiłku

0
Podziel się:

Jakie dodatki wliczać do podstawy wymiaru zasiłków?

Premie motywacyjne i dodatki do wynagrodzenia a podstawa do zasiłku

_ Zamierzamy zmienić system motywacyjny w naszej firmie. Wprowadzimy kilka rodzajów dodatków, w tym dodatki funkcyjne, za staż pracy. Czy tego typu dodatki będziemy później musieli wliczać do podstawy wymiaru zasiłków? _Podstawa prawna: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., sygn. akt SK 16/06; DzU nr 119, poz. 771.Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego oraz pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, należy uwzględniać składniki wynagrodzenia, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe. Wyłączone są natomiast składniki, co do których obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe albo umowy o pracę zawierają jednoznaczne postanowienia o zachowywaniu przez pracownika prawa do tego składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku. Jednak tylko u pracodawców nie mających obowiązku tworzenia regulaminów wynagradzania.

W razie braku takich postanowień w przepisach płacowych lub umowach o pracę należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie jest wypłacany za okres pobierania zasiłku i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

Jeżeli jednak powstaną wątpliwości, a pracodawca udokumentuje, że wypłaca składnik wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku, mimo że nie zawarł tej zasady w przepisach płacowych lub umowie o pracę, składnika tego nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru. Dotyczy to zarówno wszelkiego typu dodatków, jak i innych składników wynagrodzenia takich jak premie, nagrody.

W podstawie wymiaru zasiłków nie można ponadto uwzględniać tych składników wynagrodzenia, które są przyznawane tylko i wyłącznie według uznania pracodawcy. A zatem jeśli wprowadzicie np. wypłatę premii motywacyjnej, której częstotliwość wypłaty i wysokość określać będzie każdorazowo pracodawca, nie będzie ona podlegała wliczeniu do podstawy wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy.

Istnieją również dodatki, które przysługują pracownikom z mocy prawa - dodatek za pracę w nocy oraz dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Obydwa te dodatki podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy w kwocie faktycznie wypłaconej (bez uzupełnienia za miesiące, w których pracownik nie przepracował wszystkich dni z przyczyn usprawiedliwionych).

Dodatki te należy uwzględniać w miesiącu, w którym zostały wypracowane, bez względu na miesiąc dokonania ich wypłaty.

Autor jest specjalistą w zakresie ubezpieczeń społecznych.

porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)