Na skróty
Money.plFirmaWiadomościPrawoKto może prowadzić handel w Trzech Króli
2011-01-04 14:32

Kto może prowadzić handel w Trzech Króli

Kto może prowadzić handel w Trzech Króli
[fot: Joyfull/Dreamstime]


Święto Trzech Króli jest od tego roku dniem wolnym od pracy. Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że 6 stycznia staje się trzynastym dniem świątecznym, w którym obowiązuje zakaz handlu.

Rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska podkreśla, że zasady dotyczące handlu są takie same, jak w czasie innych dni ustawowo wolnych od pracy.

- Zakaz pracy w handlu w święta obowiązuje także 6 stycznia, w nowoustanowione święto Trzech Króli. Zakaz ten obejmuje pracowników, a więc osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. 6 stycznia, tak jak w inne święta centra handlowe, hipermarkety i inne placówki handlowe, które w większości zatrudniają pracowników będą nieczynne - mówi Danuta Rutkowska.

Rzeczniczka PIP podkreśliła, że w święto Trzech Króli - tak jak w inne święta, w które obowiązuje zakaz handlu - mogą pracować te osoby, które nie są pracownikami w rozumieniu kodeksu pracy.

- Jeśli więc za ladą sklepu stanie sam właściciel albo będą to osoby zatrudnione przez niego na podstawie umowy cywilno-prawnej, wówczas zgodnie z przepisami takie sklepy będą mogły tego dnia prowadzić handel - dodaje Rutkowska.

Rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy przypomniała, że złamanie zakazu handlu w dni świąteczne wolne od pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym i złamaniem przepisów o czasie pracy. Jest to wykroczenie zagrożone karą grzwyny od tysiąca do 30 tysięcy złotych.

Czytaj w Money.pl
"Solidarność" zaskarży nowelizację kodeksu pracy
Nowy przepis odbiera prawo dla dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.
Kontrola PIP - na co się przygotować
Za uchybienia wykryte w firmie podczas kontroli, inspektor pracy może nałożyć grzywnę od 1 do nawet 30 tys. zł.
Pracowałeś ubiegłej nocy? Masz prawo do nadgodzin
W związku ze zmianą czasu osoby zatrudnione w nocy przekroczyły dobową normę.


(IAR)
Tagi:zakaz, święto, praca, handel, pracownik, sklep, wykroczenie, trzech króli, złamanie
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2011-01-05 18:55:56 81.190.54.* | T.
Re: Kto może prowadzić handel w Trzech Króli [0]
Jeśli jest zakaz handlu w święta , to powinien obowiązywać generalnie !
A nie na zasadzie ; ten i tamten może , ksiądz też może św.figurki sprzedawać , ale tamtych należy już ukarać za handel.
Co to za dziwny kraj ,ta Polska ???
2011-01-05 18:40:19 79.191.86.* | Salomon 1949
Re: Kto może prowadzić handel w Trzech Króli [0]
Gdzie jeszcze na świecie, w państwach z podobnym wskaźnikiem ubóstwa, tak utrudnia się ludziom pracę? Kto nie chce niech nie pracuje, a w te 13 dni w roku powinni pracować właśnie dobrowolnie, np. pracownicy etatowi, którzy na te święta zatrudnią się dodatkowo, na umowę zlecenia, w swoim macierzystym sklepie (markecie) lub u innego handlowca. Niechby tylko 1/3 kasjerów i 1/2 ochroniarzy plus 1/2 obsługi marketu podpisała taką umowę zlecenia - wtedy market byłby czynny w te święta, może w nieco skróconym czasie, pracując wyłącznie z kadrą zatrudnioną na umowach zlecenia i innymi osobami- współwłaścicielami marketu-sklepu itp.
Podobne wiadomości
Badania lekarskie. Kto odpowiada za ich brak? Badania lekarskie. Kto odpowiada za ich brak?
Każda przyjmowana do pracy osoba powinna poddać się wstępnym badaniom lekarskim, które potwierdzą brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI