Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walka z bezrobociem w Polsce. Oto plan Platformy Obywatelskiej

0
Podziel się:

- Premier wyjechał na narty, a tutaj pod osłoną nocy, Grupiński i Szejnfeld proponują rozwiązania, które są zupełnie inne - twierdzi Dariusz Joński z SLD.

Walka z bezrobociem w Polsce. Oto plan Platformy Obywatelskiej
(Piotr Blawicki/East News)

Wakacje ubezpieczeniowe oraz kredyt podatkowy dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą proponuje PO w projekcie ustawy skierowanej m.in. do osób bezrobotnych, absolwentów oraz osób po 50. roku życia. Propozycje PO skrytykowali na swej konferencji prasowej politycy SLD, uznali też, że są one niespójne z zapowiedziami premiera Donalda Tuska dotyczącymi walki z bezrobociem.

Szczegóły przygotowanego przez Platformę projektu - nazwanego pakietem startowym - przedstawił na dzisiejszej konferencji prasowej poseł PO Adam Szejnfeld, szef sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw ograniczania biurokracji.

_ - Jest to pakiet zmian deregulacyjnych skierowanych przede wszystkim do osób bezrobotnych, absolwentów i osób 50 plus. Tym, którzy zdecydują się na założenie własnej firmy chcemy pomóc wprowadzając dwie instytucje: wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy. Mają być one formą pomocy, aby młoda firma mogła się zakorzenić, kumulować kapitał na rozwój, a nie wypłacać go w formie składek ubezpieczeniowych i podatków _ - powiedział Szejnfeld.

Jak tłumaczył w ramach tzw. wakacji ubezpieczeniowych w okresie pierwszych 6 miesięcy po założeniu firmy dana osoba byłaby całkowicie zwolniona z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a przez kolejne 2 lata płaciłaby te składki w wymiarze ulgowym: podstawą ich wyliczenia byłoby 20 proc. płacy minimalnej.

Szejnfeld przyznał, że kredyt podatkowy nie jest nowym pomysłem, bo funkcjonuje już w polskim prawie, ale - jak przyznał - nikt z niego nie korzysta. _ Dokonujemy dogłębnej deregulacji: kredyt podatkowy byłoby można wziąć od pierwszego dnia po zarejestrowaniu działalności gospodarczej, spłata rozpoczynałaby się po dwóch latach, rozłożona na 5 lat _ - powiedział Szejnfeld.

Zgodnie z obecnymi przepisami z kredytu podatkowego może skorzystać mała firma, która w okresie poprzedzającym rok korzystania ze zwolnienia zatrudniała, na podstawie umowy o pracę, w każdym miesiącu co najmniej 5 osób w przeliczeniu na pełne etaty. Podatnicy tacy nie muszą wpłacać miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy oraz składać urzędowi skarbowemu comiesięcznych deklaracji. Podatnik musi jednak uregulować należność wobec fiskusa w pięciu kolejnych latach następujących po roku korzystania ze zwolnienia.

Projekt wprowadza zmiany m.in. w ustawach: o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych, o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W uzasadnieniu projektu Platforma ocenia, że zmiany spowodują zmniejszenie poziomu bezrobocia w kraju oraz przyczynią się do zmniejszenia wydatków budżetowych na aktywizację zawodową.

_ Należy również spodziewać się wzrostu wpływów budżetowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych od przedsiębiorców, którzy podejmą się wykonywania działalności gospodarczej w wyniku wejścia projektowanej regulacji w życie. Ten sam pozytywny skutek dla budżetu wywoła "wychodzenie z szarej strefy" osób, które dotychczas świadczyły usługi nie rejestrując działalności gospodarczej w obawie przed obciążeniami publicznoprawnymi. W dłuższej perspektywie należy oczekiwać wzrostu wpływów do ZUS z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne od przedsiębiorców oraz do NFZ z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne _ - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Propozycje Platformy skrytykowali na dzisiejszej konferencji prasowej politycy Sojuszu. Rzecznik SLD Dariusz Joński nazwał pomysły PO _ niespójnymi _ i pytał, _ czy rząd wie o tych propozycjach Platformy i czy się na nie zgadza, bo one są absolutnie inne od tego, o czym mówił premier Donald Tusk _. _ Premier wyjechał na narty, a tutaj pod osłoną nocy, Grupiński i Szejnfeld proponują rozwiązania, które są inne, niż te zaproponowane przez premiera _ - ocenił Joński.

Zdaniem polityka Sojuszu ogłoszone przez premiera hasła walki z bezrobociem okazały się _ tylko mało skutecznymi zapowiedziami _. _ Platforma sugeruje, że wszyscy są przedsiębiorcami. Zakłada, że wszyscy mogą poprowadzić firmę (...), a my kierujemy nasze propozycje przede wszystkim do ludzi bezrobotnych, którzy zostali pozostawieni sami sobie, bez żadnej opieki _ - powiedział Joński.

Wiceszefowa SLD Paulina Piechna-Więckiewicz przypomniała, że Sojusz już w 2013 roku zaprezentował program _ Praca dla Młodych _, który zakłada wspieranie przedsiębiorców, zachęcanie ich do zatrudniania młodych ludzi, wzmocnienie kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy oraz wzmocnienie szkolnictwa zawodowego. Program przewiduje m.in _ ozusowanie _ tzw. umów śmieciowych, likwidację bezpłatnych staży oraz pożyczki do 50 tysięcy złotych dla młodych rozpoczynających działalność gospodarczą.

Czytaj więcej w Money.pl
Politycy oceniają obietnice Tuska Premier zapowiedział m.in. skrócenie kolejek do lekarzy oraz wzmożoną walkę z bezrobociem.
Plany rządu na walkę z bezrobociem Elżbieta Bieńkowska i Janusz Piechociński zaprezentują dziś szczegóły planów swoich resortów. Opozycja już nazywa to propagandą.
Będzie pełne odliczenie VAT od aut firmowych? Taką propozycję zgłosił wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Jest ona jednak sprzeczna z pomysłami resortu finansów dotyczącymi ograniczenia odliczeń.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)